25 Comments

Bocs, Tiboru, én sem szoktam kommentelni, mert pont azt szeretem az írásaidban, hogy kávé mellé vagy a metrón elolvasom, rövid, de kerek egész. A hajós fényjeles szerelmi vallomás a legromantikusabb, amit olvastam, már a kisfiamnak is megmutattam, tényleg gyönyörű az Amerigo. Szóval attól, hogy nem fecsegek ide valami felesleges dolgot - mint most - attól még hatnak az írásaid. A Múzsától estem ide, a be nem teljesített büntetőjogász karrieremnek pont jó pótlék ezeket olvasni.

Expand full comment

Köszi!

Amúgy egyetlen komment sem felesleges, ez a tiéd sem :-)

Expand full comment

Halvány emlékeimben szerepel, hogy egyszer valami műsorban beszéltek a francia osztályozási/dolgozat pontozási rendszerről. És ott mondták, hogy a skála 20-ig megy, de a legjobb elerhető jegy 19/20, mert senki nem lehet tökéletes 🙂. Érdekes filozófia, és valahol egyet is értek vele.

Expand full comment

Én se emlékszem senkire az évfolyamból, aki 20-ast kapott volna bármilyen tantárgyból...

Expand full comment

Ma Magyarországon, a gyanúsított kihallgatása utáni nyilvántartásba vétel (köznyelv szerint: rabosítás) során legalább öt fényképet kell készíteni: arckép jobb profil, arckép szembenézet, arckép bal félprofil, egész alakos álló kép szembenézet, egész alakos álló kép bal oldalról. Mérce csak az egész alakos fényképeken szerepelhet, míg az arcképeken egy adattáblának is kell lennie (mérce nem lehet). Az adattáblán egy sorszám, évszám, testmagasság cm-ben, szervkód szerepel. A háttér egy meghatározott szürke szín, az említett dolgokon kívül más nem lehet látható a képeken. Árnyékmentesen kell fényképezni. A gyanúsított terhére rótt cselekménytől függően kell fényképet készíteni, ujj és tenyérnyomatot, DNS mintát venni. Pl. egy ittas járművezetőt csak fényképezni kell. Ma a digitális képek korában nyilván fontos a képek mérete, van egy minimális méret meghatározva, a maximális méretet a Rendőrség adatfeldolgozó, ügyviteli rendszerébe feltölthető képek legnagyobb mérete határozza meg.

A különös ismertető jegyekről azok számától függően kell képeket készíteni, a már említett adattáblával, majd ezeket a képeket a nyilvántartásba vétel után a bűnügyi technikus által rögzített Alfonz személyleírás megfelelő elemeihez kell feltölteni.

A képeket az adatfeldolgozó rendszerbe fel kell tölteni, az ujj és tenyérnyomat lapok azonosító kódjával, DNS-minta kódjával egyetemben. A nyomatlapokat, DNS mintát az illetékes nyilvántartóknak meg kell küldeni.

Az ujj és tenyérnyomat levételére egyes helyeken digitális vételi lehetőség is van, de többségében még a hagyományos festékezős módszert használják.

A rendszerbe feltöltött szembenézeti képek is részét képezik annak a fényképes adatbázisnak, amiből az automatikus arcfelismerő rendszer dolgozik.

A nyilvántartásba vételt követően, mikor minden adat a rendszerbe fel van töltve, a központi nyilvántartó felé kell egy adatközlést végrehajtani.

Akit a téma ennél részletesebben érdekel, az a jogtárban a 35/2016. (XII. 22.) ORFK utasítást olvasgassa!

Expand full comment

Momentán 5 ember van, akikről szeretnék egy ilyen albumot látni.

Expand full comment

Csak..? Az én whishlistemen legalább 135 szerepel.

Expand full comment

Nekem nincs ennyi, de őket szeretném rács mögött látni. Muszáj leszek tőled privátban kérdezni.

Expand full comment

Szerintem az átlagembernek ennyi bőven elég, köszönjük :-)

Expand full comment

Pedig nem akartam túltolni. Csak az alapokat...

Expand full comment

Semmi probléma nincs ezzel.

Expand full comment

Na már megint az emailes értesítőből érkeztem ide. A témához: gondolom időnként leülsz gép elé, és a nevek alapján megnézed a Facebook/Linkedin profilokat, Google találatokat, hogy mi lett azóta a volt csoporttársakból.

Expand full comment

Igen, nagyjából így, noha már csak néhány névre emlékszem... Carole például három éve lett őrnagy (commandant).

Expand full comment

bonzsúr möszijö Bonzsúr? :) Tényleg vicces!

Expand full comment

Egy alkalommal, amikor az egyik reggelen így köszöntem neki, rámnézett, odahajolt a kitűzőmhöz (amin a nevem és a fotóm szerepelt), majd válaszolt:

- Tott!

Expand full comment

Möszijö Bonzs :-)

Expand full comment

Jó írás, köszönet érte. (OK, semmitmondó komment -- mentségem legyen, hogy lelkesen olvasom, de soha sem kommenteltem, és a napokban láttam hogy valaki apróra kielemezte, melyik írását hányan kommentelték, tehát ez a szerzőnek fontos!)

Expand full comment

Hát a kommentek száma csak az egyik mérőszám, de ez is ad egyfajta visszajelzést. Mi bloggerek meg hiúk vagyunk, használ az énképünknek és az önbecsülésünknek, ha sok a komment :-)

Expand full comment

OK OK, csak mentegetőztem a semmitmondó komment(em) miatt. Amúgy mindig élvezettel olvasom ezeket az írásokat! :):) Reméljük, sok lesz még! :):)

Expand full comment

Szolgálok és írok!

Expand full comment

Az a kérdés feszít, hogy Franciaországban az ESIPN-t sikeresen elvégző, nem francia állampolgár lehet-e rendőr? Nyilván a nyelvtudás és a rendőrszakmai tudás adott, de kell-e hozzá állampolgárság, vagy franciaországi állandó lakcím, mint például nálunk? Tudtok erről valamit?

Expand full comment

Igen, a hivatásos jogviszonyba kerülés egyik alapfeltétele a francia állampolgárság.

Expand full comment

Úgy tudom, hogy az Egyesült Királyságban elég, ha letelepedési engedélyed van.

Expand full comment

Passz, oda soha nem akartam elszegődni ;-)

Expand full comment

Monsieur Bonjour? Ez tényleg jó.

Expand full comment