Gazdaságpolitikai közhely, hogy a háború nem csak vért, verítéket és könnyeket tud produkálni (sokaknak), hanem anyagi hasznot is (keveseknek). Ha a háborús körülményeket még a hadseregen belüli információáramlás akadozása is súlyosítja, kész is a gyors meggazdagodás forgatókönyve. A fegyverkereskedők erkölcseiről meg már említést tettem a Zaharosz mesterről szóló posztomban.
1861 nyarán járunk, az amerikai polgárháború első hónapjaiban. Egy Arthur Eastman nevű fegyverkereskedő felkeresi az Unió (vagyis az északiak) hadseregének ellátási főnökét, James Ripley dandártábornokot és megérdeklődi, hogy van-e olyan elfekvő készlete, amitől - bármilyen okokból - meg akar szabadulni. Ripley már sokat gondolkodott az 1811-es fejlesztésű, s az amerikai hadsereg által 1819 óta használt Hall-puskák lecserélésén, úgyhogy nem sokat hezitál és 3,5 dolláros darabáron elad Eastmannek 5000 ilyet.
Arthur ezután felkeres egy Simon Stevens nevű közvetítőt, akinek 12,5 dolláros darabáron felkínálja a fegyvereket. Stevens fut egy kört John Frémont tábornoknál, a szintén uniós nyugati katonai körzet parancsnokánál, aki hajlandónak mutatkozik 22 dollárt fizetni egy Hall-puskáért, amikből 2500-ra jelent be vételi szándékot, ha Stevens felújítja őket. Nos, a "felújítás" (ami abból állt, hogy beolajozták a fémalkatrészeket és lesmirglizték a keményfából készült puskatust) darabonként 75 centbe került, ami után a 2500 puskát Frémont megvette és hadrendbe állította. A maradék 2500-at is elpasszolták később az Unió hadseregének, ahogy a háború kiteljesedett a déliekkel.
Összegezve és leegyszerűsítve: Eastman 45 ezer dollárt (mai vásárlóértéken kb. 1,8 millió dollárt) keresett a bulin, Stevens és üzlettársa, J. P. Morgan 40 ezret (mai vásárlóértéken kb. 1,5 milliót). De úgy is mondhatjuk, hogy a US Army 85 ezer akkori dollárt fizetett gyakorlatilag ugyanazért az ötezer puskáért, amit pár hónappal korábban összesen 17500 dollárért adott el. Ez úgy 485%-os szopás. Lett is belőle botrány, a Kongresszus vizsgálóbizottsága 1863-ban ezt írta az esetről:
"Ezek a fegyverkereskedők a nyíltszíni árulóknál is rosszabbak, mert a zászló iránti hűséget színlelve lakmároznak és gyarapodnak a nemzeti tragédián. Ők csak színlelik a nemzethez való hűségüket, miközben honfitársaink elvéreznek a déli síkságokon."
Az ügy persze az itt felvázoltnál valamivel szövevényesebb volt, de a lényeg az, amit leírtam. És remélem, nem adtam tippeket a HM Védelemgazdasági Hivatalának.
(A képen egy M1819 Hall, több nézőpontból. Szépnek szép, de műszaki jellemzőket ne kérdezzetek, mert fogalmam sincs.)
A Zaharosz cikk kapcsán az ötlött fel bennem, hogy minden ilyen fegyverkereskedő igazából indirekt pacifista. Megdézsmálni az állam hadiköltségvetését használhatatlan, túlárazott kacatokkal, amiket mindkét fél számára terítenek, ez egy ponton túl ellehetetleníti a harcokat. És mi ez, ha nem a békevágy markáns megjelenési formája? Ha meg jár mellé egy kis aprópénz, hát Istenem... Ez a mai cikk pedig csak megerősítette a gyanúmat.
Hát itthon a Kala felúítás kb. hasonló lépték volt. Nem is tudom, hogy megcsinálták-e, de a hozzáértők írták, hogy majdnem annyiért mérték volna a történetet, mint venni egy eléggé extrákkal megpakolt korszerű karabélyt venni... A kalák 2000-10000 lövés között szétestek a "felújítás" után.
Az akkori valutaárfolyam mellett kb. darabonként 4500 USD-be került vagy került volna.
Asszem Cifu / Cifka Miklós egy fórumban akkor darabonkénti listaárral megmutatta, hogy milyen durva új karabélyt és n+1 kieget lehetett volna ebből venni. Ha Kis Józsi bemegy és venni akar egyet. Ha a MH-nak 10k db kellett volna, akkor nyilvánvalóan kedvezmény van ekkora rendelés esetén.
Szóval hazai példa is van a szarral való ügyeskedésre.
https://hvg.hu/itthon/20090320_honvedelmi_miniszterium_kalasnyikov
https://vastagbor.blog.hu/2009/05/27/szetesik_a_felujitott_kalasnyikov_ilyen_orszag_nincs_is