31 Comments

Walter Lord említ a Hihetetlen győzelemben egy tengerre szállt amerikai pilótát aki nem hagyja el a felszínen lebegő és lassan merülő gépet. Amikor a lövész visszanéz a fülkébe, "mi van, haver, miért nem jössz", azt látja, hogy a pilóta épp mindent kapcsol ki gondosan a műszerfalon...

Expand full comment

AZ Max Leslie, a Yorktown 3. bombázószázadának parancsnoka, és őt a leírások szerint a világ legmódszeresebb emberének tartották, és mivel letette a gépet (ugyan a vízre, de olyan közel az Astoriához, hogy a legenda szerint csak át kellett sétálnia a szárnyon a fedélzetre - valójában alig 50 méterre), ezért akkurátusan minden kapcsolót "OFF" állásba helyezett a gépén, mielőtt elhagyta volna az SBD-t.

(az ő százada bánt el a Soryu-val Midwaynél)

Expand full comment

Az az, köszönöm!

(Imádom Walter Lordot, érettségi anyag kéne legyen.)

Expand full comment

Ez a rossz gyakorlatonak köszönhető. Egy időben én is fogtam a fejem, amikor a kiűrítési gyakorlat során a kolléga még javában dolgozott, amikor már mindenki az épületen kívül volt. A baj az, hogy ugyanezt többen egy éles helyzetben is eljátszották - szerencsére csak a tűzjelző rendszer volt hibás, s nem valódi volt a tűz, mert akkor bizony bent égnek...

Expand full comment

Engem főleg azért lepett meg a kutatás eredménye, mert nekem az volt az érzésem, hogy az USA-ban sokkal komolyabban veszik a hasonló riadókat, mint mi itt, Kelet-Európában...

Én 20 évig dolgoztam rendőrként, de egyetlen ilyen kiürítéses gyakorlatra sem emlékszem pályafutásom során. Ezzel szemben az FBI-os kollégák elmondása szerint náluk évente legalább egyszer van ilyen.

Expand full comment

Magyar (budapestikben biztosan) irodaházakban is van évente egy, legalábbis én 2014 óta ezt tapasztaltam. Annyi hogy szólnak előre emailben időben hogy lesz.

Expand full comment

Rendszergazdaként egy 9|11 szituációban annak az utolsó mentésnek az értelmét sem látom. A szerverek valószínűleg ott voltak az épület közepén, max ±1-2 szint távolságban. Létezik persze off-site backup, kérdés, hogy azonnal megtörténik-e kàbelen vagy az adathordozókat viszi el / hozza vissza valaki kézben.

Szóval sok nyitott kérdés. Tessék menekülni. :-(

Expand full comment

2001-ben még talán stimmelt, amit írsz (bár a riadót halló alkalmazottnak nem feltétlenül áll össze, hogy az épület vagy a szerverek nem élik túl a napot); de 2024-ben aki nem ment mindent azonnal (legalább privát) felhőbe, az … legalábbis meglepő. Nálunk az a mondás járta, hogy tűzriadó esetén git commit, git push, futás 😁

Expand full comment

De, még egyszer: annak a privát felhőnek a szerverei hol voltak?

Expand full comment

2001-ben nem tudom, de most legalább két, egymástól távoli adatközpontban lennének

Expand full comment

Az a fránya irodai fegyelem...

Expand full comment

Újvidék bombázásakor mi sem vonultunk az óvóhelyre. Úgy gondoltuk, hogy ugyanakkora az esélye, hogy a mi lakásunkat találja el a bomba, ugyanakkora, mint az óvóhelyé. Igaz, volt elég időnk gondolkodni, hogyan reagálunk. Pár bombariadó után az egész bejárat maradt a lakásában. A tűzriadó egész más, de ott meg, ha mindenki egyszerre rohan neki a lépcsőháznak, a pánik is lehet olyan veszélyes. Fun fact: a Kémiai Intézetből kifelejtették a tűzlépcsőt. Még azt a teret, ahol utólag be lehetett volna építeni, lezárták új laborok kialakításával. Pedig a kémia veszélyes üzem. Volt is egy hatalmas tűz, szerencsére éjjel, és a legfelső emeleten.

Expand full comment

Húha, ez kemény...

Expand full comment

Emlékszem, milyen furcsa volt, hogy dél környékén mentünk a városközpontba gyalog, és mindenki szembe kifelé jött. Gyalog, a járdán. Autók alig.

Aztán a szálloda halljában tömeg, néma csöndben, és a plazmatévén a füstölő tornyok. Aztán mindenki vérmérséklettől függően, fojtott hangon beszélgeti, hogy akkor most hogyan és merre tovább.

Expand full comment

Huhh, te akkor ott voltál?!

Expand full comment

130 km-re az UA93 becsapódás helyszínétől.

Expand full comment

Aztabetyárját...

Expand full comment

És a túlélők végül hogy élték túl? Ők azok, akik az 1-2. emeletről indulva kezdtek menekülni?

Expand full comment

Nem feltétlenül. A déli toronyból például volt vagy 15-20 túlélő, akik a becsapódási szintek (78-84 emelet) felettről indultak és megúszták.

Expand full comment

A gond az, hogy a gyakorlatok, hibás tűzjelzők, születésnapi torták tüzijátékja, stikában dohányzó kollégák által okozott tűzriadók száma mellett eltörpül az igazi tüzek száma, úgyhogy nem a túlélési ösztönt indítja be a riadó. Ugyanaz a logika, mint a büntetési tételek vissza(nem)tartó hatásánál.

Expand full comment

Oké, ez is egy logikus érv, de azt azért senki nem tekintheti hamis riadónak vagy gyakorlatnak, amikor az épületbe (vagy egy szomszédosba) becsapódik egy utasszállító gép és megszólalnak a szirénák...

Expand full comment

A másik épület másik oldaláról ezt lehetett látni? Amikor a Morgan Stanley-nél dolgoztam, új belépőknek volt kötelező tűzvédelmi oktatás. Ott komolyan vették a dolgot, még ki is volt jelölve egy-egy "Fire Marshall" az alkalmazottak között, hogy ha tűz van, ő a főnök, rá kell hallgatni. Azt mesélték, hogy amikor az első toronyba becsapódott a gép, a másik toronyban dolgozó egyik Fire Marshall azonnal elkezdte kiterelni az embereket - kb. neki köszönhető, hogy a cég megmaradt, többezer alkalmazott élte túl így. Ő sajnos nem, még mentett embereket, amikor a második torony is összedőlt.

Expand full comment

Most nem azért, de szerinted ha egy Boeing becsapódik az egyik épületbe, akkor a másik (tőle kb. 50-60 méterre található) épületből feltétlenül látni kellett a történteket ahhoz, hogy az ember tudja, hogy valami nagy gáz van..?

Expand full comment

Szerencsére nem voltam ilyen helyzetben, de el tudom képzelni, hogy a másik oldalra néző oldalon semmi nem tűnt fel ebből. Mármint az első percben.

Expand full comment

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rick_Rescorla o volt. es hogy utaltak a drilljeit elotte…

Expand full comment

Ha nem menti el, esetleg kirúgják, szophat napokig stb. Az is egyfajta túlélés

Expand full comment

Hát nekem erős a fantáziám, de nem tudok elképzelni egy olyan munkaügyi bírósági döntést, amely egy ilyen esetben (akár csak gyakorlatról van szó, akár éles riadóról) a munkavállaló kirúgását helybenhagyná...

Expand full comment

Te nem, de te nem is mentenéd el a doksit ilyen helyzetben

Expand full comment

Hát ez biztos. Szerintem még a titkos anyagokat tartalmazó páncélszekrényt is nyitva hagynám, szarnék rájuk :-)

Expand full comment

Sokat számít szerintem hogy mit jelentett az elmentés. Ma már akár pár másodperc is elég lehet, és nem szükséges az oprendszer kikapcsolása.

9/11-kor még Windows 98 vagy ME, esetleg valami Apple rendszer, vagy IBM futott a gépeken. Utóbbi kettőt nem tudom, de Windowson a mentés lasssabb volt, a kikapcsolás pedig macera, meg kellett várni míg az oprendszer kiírta hogy kikapcsolhatod..

És itt bejön az hogy nagyon sokan ssokféle okból ha más jelet nem észleltek (vizuálisan, hangokat hallva, pánikoló kolléga, ilyesmi), akkor úgy gondolták nem kell sietniük.

Expand full comment

Én továbbra is úgy gondolom, hogy ha tőlem 48 méterre (160 láb volt a távolság a két torony között) egy 160 tonnás, kábé 70 ezer liternyi üzemanyaggal feltankolt repülőgép becsapódik, akkor az rendesen durran egyet, bármilyen jó hangszigetelése is legyen az adott épületnek. Magamból indulok ki persze, de én tutira megnéztem volna, hogy mi a franc történt (a robbanást követő füstről nem is beszélve).

Persze nem voltunk ott (hálistennek), szóval csak találgatni tudunk, az meg nem kerül semmibe :-)

Expand full comment