12 Comments

Mivel nem vagyok szakértő, inkább nem játszanék szerepet, ugyanakkor az a gondolat jutott eszembe, hogy a bűnözés nem azért telepedik rá a prostitúcióra, mert illegális? Ergo ha ugyanolyan iparággá válna, mint bármely más szolgáltató szektor, rendes jogszabályi környezettel, érdekvédelemmel, esetleg szakszervezettel is, ugyanúgy fordulhatnának a panaszaikkal a rendőrséghez és/vagy ügyvédhez, akkor a bűnözés is visszább szorulna, mert kevésbé lennének a szexmunkások kiszolgáltatva és egyedül hagyva.

Na persze ez meló és pénz és energia, illetve szembemegy a keresztény erkölcsökkel (mint amilyen a szeresd felebarátod, meg ilyenek...), úgyhogy nálunk azért olyan marha nagy csodát nem igazán várok ezen a téren.

Expand full comment

Igen, minél tiltottabb a szexipar, a szervezett bűnözés annál jobban rátelepszik. De mindig is voltak párhuzamosságok és átfedések a kettő között, szóval az, hogy egy országban legalizálják a prostitúciót, még nem garancia arra, hogy a szervezett bűnözés lekapcsolódik róla...

Hollandia például köztudottan a legliberálisabb ilyen téren (is), de a szexipar jelentős része ott is a "maffiák"' kezében van.

Mert vegyük például a dohányzást, ami mindenhol legális ugyan, de mivel az ár, a minőség és a választék országról országra különböznek, a cigarettacsempészés komoly bevételi forrása a szervezett bűnözésnek. Mert a piac bizony így működik... De erről közgazdászok talán érdemben tudnak nyilatkozni (a piacról, nem a prostitúcióról!).

Expand full comment

A pénzügyőrök is tudnak erről érdemben nyilatkozni, Ez annyira így van, hogy az utóbbi 12 évben az Europol által készített Súlyos és szervezett bűnözés fenyegetettség értékelő jelentések (SOCTA) (3 jelentés: 2013, 2017, 2021) mindegyike kiemelt szervezett bűnözési területként foglalkozott az illegális dohánytermék kereskedelemmel. A nyílt változatok SOCTA és évre guglizással olvashatók.

Expand full comment

Az egyik ismerősöm úgy négy évvel ezelőtt az egyik dohánymulti megbízása alapján elég sokat foglalkozott a Romániába Moldovából és Ukrajnából érkező csempészcigaretta-üggyel. Nagyon érdekes dolgokra bukkant, amiknek a multi egyrészt nagyon örült, másrészt nagyon elkeseredett miattuk. Ezt mesélte az ismerősöm :-)

A lényeg: a cigarettacsempészés (nevezzük az egyszerűség kedvéért így, noha ennél azért több és szélesebb) tényleg meglehetősen komoly problémája az Uniónak.

Expand full comment

És még egy gondolat:

A szervezett bűnözést mindig elsősorban a nyereség érdekli és nem az, hogy valami tiltott, tűrt vagy támogatott. Ha pénzt lát benne, elkezd vele foglalkozni. Számos olyan legális terület van, ahol a maffia nyüzsög, a szemétszállítástól az ingatlanbizniszen keresztül a gyógyszeriparig vagy az energetikai szektorig. Hogy a politikáról ne is beszéljünk...

Expand full comment

Abszolúte egyetértek, ez nem egy "kapcsoló", hogy ha valamit legalizálok, akkor a szervezett bűnözés rögtön lecuppan róla. Inkább egy amolyan "csúszka" - ha a tranzakciók követhetők, ha van platform a problémák kezelésére, nyilvánosságra hozására, ha... ha... ha sokmindennel nehezítik a bűnözők dolgát és mindeközben van egy legális útja a biznisznek, akkor a nagyobb ellenállás egyre többeket riaszt el az élősködéstől.

Amúgy borzasztóan érdekes téma lehet - bár sosem mélyedtem el benne -, hogy miért vannak olyan üzleti szegmensek, ahol a szervezett bűnözés jellemzően megtelepedett (pl. az említett szemétszállítás, építőipar, stb.).

Expand full comment

A szemétszállításról, mint a maffia egyik terepéről egyszer meghallgattam egy nagyon érdekes előadást Olaszországban. Most mennem kell, de majd egy-két mondat erejéig visszatérek rá.

Expand full comment

A "bűnözés" hajtóereje ellentétben azzal, amit régen gondoltak, nem a romlott erkölcs. Alapvetően két dolog befolyásolja: mit szabad (azaz mi törvényileg megengedett), és a kockázatvállalási hajlandóság. Úgymond teljes gazdasági racionalitás uralja ezt a területet is. A nagy kockázathoz jellemzően nagyobb hozam társul, a kérdés az, hogy mennyire tűri valaki a koczkázatot. A kockázatvállalásban persze a kényszer is faktor. Ezért van az, hogy a kétségbesett, lecsúszott, nyomorgó emberek jellemzőbben követnek el szegénységhez köthető bűncselekményeket, mint pl a kisértékű lopás. Mifelénk egyesek szeretik ezt "cigánybűnözésnek" is nevezni, holott semmi köze ennek az etnikai háttérhez, annál inkább ahhoz, hogy a rendszerszintű egyenlőtlenségek miatt sok cigány származású ember él nyomorban, és emiatt sokkal kevesebb a veszteni valójuk, ebből következően a kockázattűrésük. De ez mellékszál.

A hulladék esetében arról van szó, hogy ez egy olyan terület, ami biztos jövedelmet jelent, mert amíg ember lesz, addig szemét is lesz. Mindenkit érint, tehát aki a kezében tartja, annak hatalmas stratégiai előnye van, sok emberre van befolyással, hiszen mindenkinek elemi szükséglete, hogy megszabaduljon a szemetétől, különben belefullad. Ugyanakkor a környezeti impaktja miatt szükséges a szigorú szabalyozás, ami növeli a költségeket a kezelő részéről. Itt csúszunk bele az illegalitásba azzal, hogy ezeket a szabalyokat áthágva, kikerülve nagyobb nyereség érhető el, és mivel a szervezett bűnözés résztvevői már alapból nagyobb kockázatvállalási hajlandósággal bírnak, nekik nem lesz gond ezt vállalni. Főleg úgy, h a szabályokat még betartatni is nehéz, nagy eszköz és előerő igénye van, és drága is, ezért ellentmondás van a társadalmi érdekekben. Sokba kerül betartatni a szabályt, amitől mindenkinek magasabb költsége lenne, de a szabályok betartása is társadalmi érdek volna, szóval a szabályok élnek, de anyagilag mindenki jobban jár, ha valaki hajlandó a szabályokat áthágva olcsóbban elvégezni a szolgáltatást. Tökéletes terep ez ezért a szervezett bűnözésnek.

Expand full comment

Ez nyilván így van, de azért ha egy tevékenységi körtől az illegalitása miatt a legális tőke, a szakszervezetek stb. távol tartja magát, az megkönnyíti, hogy a bűnözés foglalja el a terepet.

Expand full comment

elméletileg legális, egyéni vállalkozóként üzhető, tehát alkalmazottként vagy társas vállalkozási formában nem. Még TEÁOR száma is van, 96.04'08 - Fizikai közérzetet javító szolgáltatás. Legalább is akkor, mikor a TEÁOR számokat dolgoztam be egy programba, még így volt.

Expand full comment

Az igazi prostik nem az utcán vannak. :((

Expand full comment

Ugyanazt gondolom. Sokkal inkább a prostitúció legalizálását kéne megoldani, mint pl. a marihuánáét.

Expand full comment