24 Comments

Mivel a kormányzat tévedhetetlen, várható hogy átírják az egyenlőszárú háromszög definícióját. Alaptörvény módosítás sem elképzelhetetlen.

Expand full comment

Ritkán, de használatos az egyenlő oldalú hszög két egyenlő oldalára. A magyar wikipédia bejegyzés rövid, de az angol lapon ( https://en.wikipedia.org/wiki/Cathetus ) megtalálod:

The term leg, in addition to referring to a cathetus of a right triangle, is also used to refer to either of the equal sides of an isosceles triangle or to either of the non-parallel sides of a trapezoid.

Expand full comment

Mármint az angol (szak)nyelvben használják. A magyar értelmező szótár (https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/b-1EF8E/befogo-1FB01/) azt mondja, hogy "<Derékszögű háromszögben> a derékszöget alkotó két rövidebb oldal valamelyike."

Expand full comment

Lehet, hogy a mi katonáink már 100%-ban angolszász műveltségűek :-D

Expand full comment

A szöveg alapján lerajzolva valami egeszen mas jönne ki belőle, de oda kell adni egy csapat 12.esnek

Expand full comment

+1 én is csak derékszögű háromszögnél hallottam befogóról. (Olyannyira, hogy a Wikipédia és az angol fordításnak megfelelő helyeken is a befogó a derékszög két szára.) Ha már egyenlőszárú , akkor szárként kellett volna rá hivatkozni.

Expand full comment

A sávok szélességével is gond van szerintem. Ahogy látom, az alapot elosztották hat felé és az első osztástól kezdtek húzni egy egyenest a szárral párhuzamosan. Márpedig akkor ennek a sávnak a szélessége nem sz alap hatoda. A sáv szélességét az oldalra állított merőlegesen mérjük.

Expand full comment

Így igaz. Csekély számolással (mihez a francnak van kedve) ki lehetne számolni, mekkora a szélessége ezeknek a sávoknak, de az alap egyhatoda, amivel itt játszanak, egy derékszögű háromszög alapja, amelynek a tényleges szélesség az egyik (nagyobbik) BEFOGÓJA (hogy ez is szerepeljen), tehát biztosan < a/6. A nagyobbik hegyesszöge meg az egyenlőszárú háromszög alapszöge (tangense 2).

Expand full comment

a/3*5^1/2

Expand full comment

Igen, a jogszabály hülyeség. Csak dszh-nak van átfogója és befogója.

Expand full comment

"(...)piros és fehér sáv húzódik, amelyek szélessége az alap egyhatod része."

Azér' ezér' is még a mentőben is kellene ütni a szerkesztőt...

Expand full comment

Szerintem a nem derékszögű háromszögeknek szárai vannak. De én a múlt században jártam általános iskolába...

E link szerint: https://gorbem.hu/MT/Haromszog3.htm

"egyenlőszárú háromszög: az oldalak között van két egyelő hosszú, melyeket a háromszög szárainak, az általuk bezárt szöget csúcsszögnek (esetleg szárszögnek), a harmadik oldalát pedig alapnak nevezünk"

"egyenlőszárú derékszögű háromszög: szögei tehát 45º, 45º és 90º, ez is egy nevezetes háromszög, amely egy adattal megadható, ami lehet például a befogó vagy az átfogó. Bármely két ilyen háromszög egymáshoz hasonló."

Expand full comment

Egyenloszaru hszognek alapja es szarai vannat, nem befogoi

Expand full comment

nálad a pont

Expand full comment

1989-ben amikor ment az útkeresés, volt néhány gép, amire a kör alakú kokárda és az ék furcsa hibridjét festették fel. Pedig volt kokárda alakú felségjelzésünk 1945-1949 között, ami feltűnően hasonlított az osztrákra (vörös körben fehér háromszög, annak közepén zöld pont)

Expand full comment

Na ne, ők mindenhez is értenek!

Ezt tuti a matematikusok tolták el!

Expand full comment

A szóban forgó részt az 1919-es jogszabályból emelhették át:

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Magyar_L%C3%A9gier%C5%91#/media/F%C3%A1jl%3AFirst_Roundel_of_the_Hungarian_Red_Air_Force_(1919).svg

(Bár ugye itt a magasság az alap szélességek a fele, és az egyhatodos dolog sem működik, de hát ekkora jogfolytonosságot azért ne várjunk el)

Expand full comment

No igen, itt nézték el khm... Stefánik gépének olasz felségjelét magyar felségjelnek.

Expand full comment

lehetne az egyenlő szárú is derékszögű, de ez mint ha nem az lenne

Expand full comment

Jogos :)

Én remélem hogy azóta van kiegészítés az ún. "lo-vis" színösszeállítás -ról, mert a Gripenek, H-139-ek, H-225-k felségjelzése nem piros-fehér-zöld.

Expand full comment

Erre gondolsz?

"Az alacsony láthatóságú felségjel alkalmazása esetén a felségjel három alapszínét (piros, fehér, zöld) a láthatóság feltételeinek biztosítása mellett - a felségjel eredeti alapjainak és méreteinek megváltoztatása nélkül - a szürke szín alábbi árnyalataival (RAL-színminta) kell kiváltani:

a) RAL 3000 piros helyett RAL 7045 sötétszürke,

b) RAL 9003 fehér helyett RAL 7047 világosszürke,

c) RAL 6002 zöld helyett RAL 7046 sötétszürke."

Expand full comment

Erre bizony :)

Expand full comment

2008-as kiegészítése a rendeletnek; ezt nem szúrták el :-)

Expand full comment

Befogója a derékszögű háromszögnek van, kettő, szerintem is. A felségjel nem derékszögű háromszög.

Expand full comment