Tudom, hogy mai posztom alapján a megszokottnál is nyűgösebbnek és kötözködőbbnek fogok tűnni (amiért előre is elnézést kérek minden polgári és katonai illetékestől), de most tényleg csak a jobbító szándék beszél belőlem. A síkmértanban járatos olvasóim szaktanácsát kérem elsősorban.
Itt van egy bekezdés a 21/1998. (XII.21.) HM rendeletből, amely az állami légijárművek nyilvántartásáról, gyártásáról és javításáról, valamint a típus- és légialkalmasságáról szól, egyúttal rendelkezik a magyar felségjelről is. Ennek az egyik szakasza a következőket írja:
"12. § (1) A felségjel egyenlőszárú, fehér szegéllyel keretezett háromszög, amelynek magassága a háromszög alapjának kétszerese. A befogók mentén piros és fehér sáv húzódik, amelyek szélessége az alap egyhatod része. A háromszög maradék területe zöld színű."
Kiemeltem azt, amin megakadt a szemem: A BEFOGÓK MENTÉN...
A szóbanforgó felségjelet itt fentebb láthatjátok. Kérdésem pedig a következő: befogói nem csak a derékszögű háromszögnek vannak? Tényleg rég tanultam, elképzelhető, hogy rosszul emlékszem. Vagy az is lehet, hogy a tudomány már új vívmányokkal rukkolt elő azóta, hogy sok-sok évvel ezelőtt a hatodik bében ezzel riogattak. Sőt, azt sem tartom kizártnak, hogy van egy külön katonai matematikai szaknyelv, amit csak az egyenruhásoknak tanítanak…
Arra, hogy 26 éve egy HM rendeletben általános iskolai szintű mértani tévedés szerepelne, gondolni se merek.
(Amúgy azért kezdtem ezt olvasgatni, mert a múltkori Stefánik-poszthoz érkezett néhány jó komment)
Mivel a kormányzat tévedhetetlen, várható hogy átírják az egyenlőszárú háromszög definícióját. Alaptörvény módosítás sem elképzelhetetlen.
Ritkán, de használatos az egyenlő oldalú hszög két egyenlő oldalára. A magyar wikipédia bejegyzés rövid, de az angol lapon ( https://en.wikipedia.org/wiki/Cathetus ) megtalálod:
The term leg, in addition to referring to a cathetus of a right triangle, is also used to refer to either of the equal sides of an isosceles triangle or to either of the non-parallel sides of a trapezoid.