“akkori kerületi rendőri vezetők se nagyon támogatták a projektet. A saját szemszögükből talán még igazuk is volt”
Van erre egy kedvenc mondásom mint az első igazi nagy mentoromtól tanultam: “szervezeti kultúrát és struktúrát változtatni olyan mint temetőt költöztetni. Kevés támogatásra számíthatsz az ott lakóktól.” 😀
1) Baszd meg Té, felébe' van egy hosszú posztom választások témában, erre bedobod a kedvenc témámat.
2) Nagyon kéne ez az átszervezés
3) Ha nincs tisztességesen finanszírozva a rendőrség, tök mindegy hány kapitányság van.
Részletesen:
A nyomozásokat egy védő szempontjából két részre lehet osztani: 1) amelyik olyan primitív, hogy egy majom is megcsinálná, viszont papírmunkával jár 2) amelyiken gondolkodni kellene. Most nagyjából az a helyzet, hogy ugyanazok az emberek csinálják a papírmunkát és a gondolkozást. Az egyik nem fog menni. A papírmunka sikeressége viszont jobban színlelhető. Az állampolgár szintjén ez ott jelenik meg, hogy "nem találja a rendőrség az ellopott biciklit". Naná, hogy nem találja, mindenki felterjesztéseket, megkereséseket és átiratokat gyárt.
Az átszervezésnek tehát akkor van értelme, ha a rendőrség kapna egy jobb ügykezelő rendszert, mint a Robotzsaru, amely pont úgy néz ki ma is mint amikor te nyugdíjba mentél. A másik, ha kapnának humán erőforrást ügyintézésre. Mert ma egy kerületi nyomozó gyakorlatilag egy titkárnő, akinek pisztolya van. Ha le kell kérni mind a három nagy mobilszolgáltatótól 4-5 szám híváslistáját/cellainfóját, meg kell keresni bankokat, akkor egy hétig papírt gyárt, ahelyett hogy írna egy db. utasítást a segédhivatalnak, hogy ezeket kell megcsinálni.
Egy nagy kapitányságnak tehát akkor lenne értelme, ha ülne ott 10 ügyintéző aki csak banki/telekom/társhatóság megkereséseket írna és kezelne. Ismerve, hogy a bíróságokról most menekül el mindenki a bruttó 300k ügyintézői fizetés miatt és ismerve hogy mennyit keres egy rendőr, ez elég távoli álomnak tűnik.
Specializáció: A nagy kapitányságnak tudni kéne úgy működni mint egy mini NNI-nek, magyarul specializált csoportokkal. Jelenleg ugyanis (ahogy te is tudod) egy GV nyomozó az apróhirdetős csalóktól kezdve a nagymamakopasztó öregezőkön át a kamucég-süllyesztőn át mindent nyomoz, és közben persze ad készenlétet is, ami önmagában egy külön nonszensz. Értelmesen nyomozni akkor lehet, ha egy 2-3 fős team beleássa magát 2-3 fajta bcs-be, és arról viszont mindent tud. Te azt hiszem ismersz valakit, aki mesélt neked arról, hogy mennyire jó a magyar rendőrség a magukat évek alatt specialistává fejlesztő zsaruk megtartásában...
De ha ez működne, akkor lehetne az, hogy Budapesten 6 kapságon van 18 zsaru, aki mindent tud a cégsüllyesztőkről vagy a kuplerájokról, név szerint ismerve az elkövetői kört, satöbbi.
Harmadszor: a mostani kapitányságokat amúgy nem bezárni kellene, hanem funkciótisztítani. Ha például Észak-Buda "főkapitányságát" megnyeri a II. kerület, attól még a Tímár utcát (nem rendőr olvasók kedvéért: III. ker. Rk.) nem kell bezárni, csak át kell szervezni, úgy hogy ott legyen alapvetően három funkció maradjon:
1) közrendvédelem (gyalog és autós járőr) aki a törvény nevében szavak előrebocsátását követően pofon veri, behozza-kiviszi akit kell
2) adminisztráció, ahol lehet feljelentést tenni, fegyverengedélyt intézni, ilyesmi
3) áldozatsegítés-felvilágosítás, kedves zsaru, aki mondjuk ki van képezve megvert/megerőszakolt nőkkel, drogfüggőkkel, iskolakerülő gyerekekkel, balhés cigány családokkal kommunikációra
A nyomozati munkát meg fel lehet vinni egy szinttel feljebb, budapest elég nagy ehhez.
További kérdés a bevetési/beavatkozási csoport. Az Orbán/Pintér rendőrségi paradigmában a BRFK kapitánya nem lehet elég erős ahhoz, hogy komolyabb tömegoszlatási és SWAT képessége legyen, ezek mind a Készenléti Rendőrségnél (eleve basszameg, ahol a nyomozati csúcsszerv NNI a rendészeti csúcsszerv KR beosztottja, ott valami nagyon nincs rendben) és a TEK-nél vannak. Holott egy pisztollyal hadonászó kretén, vagy két kapára-kaszára kelt roma família kezeléséhez nem az országos terrorelhárítást kéne kihívni egy kétmilliós nagyvárosban, hanem a nagyvárosi kapitányság speciális szolgálatát, Csak akkor az egykor 38-as, ma már inkább 42-es kombatgatyában pózoló szupertábornok hova járna bevetésre, ha már egyszer azt gondolja az istenadta, hogy neki ez a feladata...
Amúgy csak egy rövid kiegészítés a poszthoz, ha már a funkciótisztítást szóba hoztad: a véleményjelentésemben az is szerepelt, hogy a 6 régiós kapitányság kapjon egyenként 6-8 rendőrőrsöt, ahol az általad is említett teendőkkel (ügyintézési adminisztráció, lakossági kapcsolattartás, járőrszolgálat, stb.) foglalkoznának az ottaniak. Egy őrs ne nyomozzon, arra ott van (lenne) a 6 kapitányság bűnügyi osztálya (plusz esetleg egy központi BRFK-nyomozóegység, amelyik a kiemelt ügyeket (bűnszervezetek, emberölések, nemzetközi bűnügyi együttműködés, stb.) vinné, ahogy ez elméletileg ma is van.
A leendő Belvárosi Rendőrkapitányságnak már ki is néztem egy meglévő épületegyüttest a Bajza utca 35-ben. Az gyakorlatilag már készen is van, fogdával, kihallgatóhelyiségekkel, garázzsal, mindenféle technikával.
Az orosz nagykövetséget + konzulátust meg onnan át lehetne költöztetni a Karmelitába.
Ezekben a mai időkben már mindegy is, a katonákat átvezénylik tanárnak, az orvosigazgatók rendészeti táborba mennek eligazításra, a pedagógusok szigorú szabályok szerint kell működjenek az iskolákban, lásd "tiltott tárgyak", és mindjárt megkérdem a rendőr gyerekemet, mikorra várható, hogy beosztják vakbelet műteni. Átszervezés. Itt van az :)
1. **Lapos szervezet**: Kevés vezetői szint van, ami elősegíti a gyors döntéshozatalt és rugalmas kommunikációt. Innovációra és együttműködésre ösztönöz, de nehezebb lehet az irányítás nagyobb létszám esetén.
2. **Hierarchikus szervezet**: Több szintű vezetés, ahol egyértelműek a felelősségi körök. Hatékony nagyobb szervezeteknél és a kontroll fenntartásában, de lassíthatja a kommunikációt és a döntéshozatalt.
3. **Hatékonyság**: A választás a szervezet méretétől, céljaitól és iparágától függ. A lapos szervezetek gyorsabbak és innovatívabbak, míg a hierarchikusak stabilabbak és jobban strukturáltak.
Kb én is így szedtem volna szét, kivéve az I. kerületet. Ott az lett volna a lamentálás targya, hogy a belvárosié vagy az észak-budaié legyen.
Ha már kerülethatárok, nekem az egyik vesszőparipám a megyerendszer felszámolása lenne, amelyet úgy 6-8 régió váltana fel, persze elfelejtve a mostani - sokszor teljesen életszerűtlen - megyehatárokat.
Na 1 picit segítek. Sok programozó ismerősöm van. Ők adathalmazokkal dolgoznak. A mesterséges intelligenciát ugye programozók csapata/ hada hozta létre .Mivel adathalmazokat vizsgál s 1 tanulási folyamattal tudja az ott rejlő hibákat és értelmetlen dolgokat kíszűrni, így szerintem igen sok felesleges adminisztrációs melótól tudná megkínélni a melósokat. De önmagában az AI nem fog tudni korszerű struktúrát létrehozni, emberi segítség nélkül. Ráadásul az a kormány amelyiknek hatalmon lévő tagjai pont a külügy ellen indított orosz hekkertámadás idején azzal dicsekszik ,hogy ők nem értenek a modern kütyühez... Szóval én nem várom a Pintér Sanyesztől ,hogy ő fogja a rendőrséget a 21ik századba átvezetni. 14 év alatt gyakorlatilag semmi érdemi fejlesztést nem végeztek a rendőrségen belül, akkor nem most fogják elkezdeni. Nem hiszen, hogy a jelenlegi helyzetben amikor az egészségügy napról napra tengődik és romlik jelentősen a színvonala, vagy amikor nem fizetik meg a szakápolókat normálisan és aki nem a magánszektorba menekül az már valamelyik nagy kereskedelmi boltban eladó, vagy már 14 éve vegzálják a tanárokat rendszeresen és azok is elhúznak a versenyszférába, ott nem valószínű, hogy pont a rendőrség és főként a nyíltan ellenzéki többségű Budapest fejlesztésére/ átszervezésere lenne majd tőke... Inkább veszünk helyette majd újabb üresen álló irodaházakat a nemzet vejétől.
Én úgy hallottam, hogy a gyakorlatban ez már szinte meg is valósult.
Annyira nincs rendőr, hogy a kerületi kapitányságok ide-oda csoportosítgatják a saját embereiket a saját és szomszédos kapitányságok között, ahol-ahogy éppen szükséges.
Kerülethatárra gondolom azt, hogy a két kerületet (általában) elválasztó főút egyik és másik oldala két céghez tartozik, elég meredek. Ha az autó balesetet szenved és átesik a túloldalra, ki lesz az illetékeselvtárs? (Vagy ha a páros oldalról beszalad a gyalogkelő és a páratlan oldalon gázolódik el?) És ha a főutat odaadjuk az egyiknek, akkor az ott levő ház kié lesz? Azé, akinek a területére nyílik a kapu?
Ó, a területi illetékesség kérdését meglepően pontosan szabályozzák a jogi normák. Nem mindig egyszerű megállapítani, de nagyon ritka az olyan eset, mint a dán-svéd "Bron/Broen" (A híd) című sorozat első évadjában :-)
A polgárőrséggel (mint elmélettel) semmi bajom nincs és nem is volt: nagyon hasznos összetevője lehetne egy jól működő társadalomnak, mint önkéntes alapon nyugvó közösségi önvédelmi szervezetek hálózata.
Mint megvalósuló gyakorlattal azonban vannak olykor problémák. Például az, hogy tagjaik közül elég sokan (és elég sokszor) rendőröknek és/vagy katonáknak képzelik magukat és úgy is viselkednek a polgárokkal. Ami viszont nem csak hogy nem frankó, de törvénytelen is.
Ezt élénken el tudom képzelni, mert nekem is átfutott az agyamon, hogy a polgárőrségben lehetnék a lokális Batman - aztán rájöttem, hogy hülyének öreg vagyok már. De ezt nem hatalomvágyként írnám le, hanem kalandvágyként, a végeredménye viszont hasonló - kb. konfliktuskeresés.
Hát elég sok olyan polgárőrt ismertem, akiket nem vettek fel se rendőrnek, se katonának, ezért csatlakoztak a polgárőrséghez, mert valahol ki szerették volna élni azokat a tulajdonságaikat, amik miatt a hivatásos szolgálatra alkalmatlannak találtattak...
“akkori kerületi rendőri vezetők se nagyon támogatták a projektet. A saját szemszögükből talán még igazuk is volt”
Van erre egy kedvenc mondásom mint az első igazi nagy mentoromtól tanultam: “szervezeti kultúrát és struktúrát változtatni olyan mint temetőt költöztetni. Kevés támogatásra számíthatsz az ott lakóktól.” 😀
1) Baszd meg Té, felébe' van egy hosszú posztom választások témában, erre bedobod a kedvenc témámat.
2) Nagyon kéne ez az átszervezés
3) Ha nincs tisztességesen finanszírozva a rendőrség, tök mindegy hány kapitányság van.
Részletesen:
A nyomozásokat egy védő szempontjából két részre lehet osztani: 1) amelyik olyan primitív, hogy egy majom is megcsinálná, viszont papírmunkával jár 2) amelyiken gondolkodni kellene. Most nagyjából az a helyzet, hogy ugyanazok az emberek csinálják a papírmunkát és a gondolkozást. Az egyik nem fog menni. A papírmunka sikeressége viszont jobban színlelhető. Az állampolgár szintjén ez ott jelenik meg, hogy "nem találja a rendőrség az ellopott biciklit". Naná, hogy nem találja, mindenki felterjesztéseket, megkereséseket és átiratokat gyárt.
Az átszervezésnek tehát akkor van értelme, ha a rendőrség kapna egy jobb ügykezelő rendszert, mint a Robotzsaru, amely pont úgy néz ki ma is mint amikor te nyugdíjba mentél. A másik, ha kapnának humán erőforrást ügyintézésre. Mert ma egy kerületi nyomozó gyakorlatilag egy titkárnő, akinek pisztolya van. Ha le kell kérni mind a három nagy mobilszolgáltatótól 4-5 szám híváslistáját/cellainfóját, meg kell keresni bankokat, akkor egy hétig papírt gyárt, ahelyett hogy írna egy db. utasítást a segédhivatalnak, hogy ezeket kell megcsinálni.
Egy nagy kapitányságnak tehát akkor lenne értelme, ha ülne ott 10 ügyintéző aki csak banki/telekom/társhatóság megkereséseket írna és kezelne. Ismerve, hogy a bíróságokról most menekül el mindenki a bruttó 300k ügyintézői fizetés miatt és ismerve hogy mennyit keres egy rendőr, ez elég távoli álomnak tűnik.
Specializáció: A nagy kapitányságnak tudni kéne úgy működni mint egy mini NNI-nek, magyarul specializált csoportokkal. Jelenleg ugyanis (ahogy te is tudod) egy GV nyomozó az apróhirdetős csalóktól kezdve a nagymamakopasztó öregezőkön át a kamucég-süllyesztőn át mindent nyomoz, és közben persze ad készenlétet is, ami önmagában egy külön nonszensz. Értelmesen nyomozni akkor lehet, ha egy 2-3 fős team beleássa magát 2-3 fajta bcs-be, és arról viszont mindent tud. Te azt hiszem ismersz valakit, aki mesélt neked arról, hogy mennyire jó a magyar rendőrség a magukat évek alatt specialistává fejlesztő zsaruk megtartásában...
De ha ez működne, akkor lehetne az, hogy Budapesten 6 kapságon van 18 zsaru, aki mindent tud a cégsüllyesztőkről vagy a kuplerájokról, név szerint ismerve az elkövetői kört, satöbbi.
Harmadszor: a mostani kapitányságokat amúgy nem bezárni kellene, hanem funkciótisztítani. Ha például Észak-Buda "főkapitányságát" megnyeri a II. kerület, attól még a Tímár utcát (nem rendőr olvasók kedvéért: III. ker. Rk.) nem kell bezárni, csak át kell szervezni, úgy hogy ott legyen alapvetően három funkció maradjon:
1) közrendvédelem (gyalog és autós járőr) aki a törvény nevében szavak előrebocsátását követően pofon veri, behozza-kiviszi akit kell
2) adminisztráció, ahol lehet feljelentést tenni, fegyverengedélyt intézni, ilyesmi
3) áldozatsegítés-felvilágosítás, kedves zsaru, aki mondjuk ki van képezve megvert/megerőszakolt nőkkel, drogfüggőkkel, iskolakerülő gyerekekkel, balhés cigány családokkal kommunikációra
A nyomozati munkát meg fel lehet vinni egy szinttel feljebb, budapest elég nagy ehhez.
További kérdés a bevetési/beavatkozási csoport. Az Orbán/Pintér rendőrségi paradigmában a BRFK kapitánya nem lehet elég erős ahhoz, hogy komolyabb tömegoszlatási és SWAT képessége legyen, ezek mind a Készenléti Rendőrségnél (eleve basszameg, ahol a nyomozati csúcsszerv NNI a rendészeti csúcsszerv KR beosztottja, ott valami nagyon nincs rendben) és a TEK-nél vannak. Holott egy pisztollyal hadonászó kretén, vagy két kapára-kaszára kelt roma família kezeléséhez nem az országos terrorelhárítást kéne kihívni egy kétmilliós nagyvárosban, hanem a nagyvárosi kapitányság speciális szolgálatát, Csak akkor az egykor 38-as, ma már inkább 42-es kombatgatyában pózoló szupertábornok hova járna bevetésre, ha már egyszer azt gondolja az istenadta, hogy neki ez a feladata...
Ha még sört is küldtél volna, estig folytatnám...
Bakker, minden szavaddal...
Amúgy csak egy rövid kiegészítés a poszthoz, ha már a funkciótisztítást szóba hoztad: a véleményjelentésemben az is szerepelt, hogy a 6 régiós kapitányság kapjon egyenként 6-8 rendőrőrsöt, ahol az általad is említett teendőkkel (ügyintézési adminisztráció, lakossági kapcsolattartás, járőrszolgálat, stb.) foglalkoznának az ottaniak. Egy őrs ne nyomozzon, arra ott van (lenne) a 6 kapitányság bűnügyi osztálya (plusz esetleg egy központi BRFK-nyomozóegység, amelyik a kiemelt ügyeket (bűnszervezetek, emberölések, nemzetközi bűnügyi együttműködés, stb.) vinné, ahogy ez elméletileg ma is van.
és ott még nem tartottunk, hogy ehhez kellene 6 akkora kaszárnya mint a fő utca, fogdával, garázzsal, kihallgatókkal...
A leendő Belvárosi Rendőrkapitányságnak már ki is néztem egy meglévő épületegyüttest a Bajza utca 35-ben. Az gyakorlatilag már készen is van, fogdával, kihallgatóhelyiségekkel, garázzsal, mindenféle technikával.
Az orosz nagykövetséget + konzulátust meg onnan át lehetne költöztetni a Karmelitába.
Imádom a cikkeiteket is és amikor kommentáltok azt is, de én 1 új hozzászólásban fogom kifejteni a véleményem. Amúgy 1etértek a leírtakkal.
Ezekben a mai időkben már mindegy is, a katonákat átvezénylik tanárnak, az orvosigazgatók rendészeti táborba mennek eligazításra, a pedagógusok szigorú szabályok szerint kell működjenek az iskolákban, lásd "tiltott tárgyak", és mindjárt megkérdem a rendőr gyerekemet, mikorra várható, hogy beosztják vakbelet műteni. Átszervezés. Itt van az :)
"Lehet, hogy napjainkban egy AI húsz másodpercen belül kidobná az ideális forgatókönyvet"
Röviden: dehogy dobná ki :D
Ha már AI kérdezzük meg :)
1. **Lapos szervezet**: Kevés vezetői szint van, ami elősegíti a gyors döntéshozatalt és rugalmas kommunikációt. Innovációra és együttműködésre ösztönöz, de nehezebb lehet az irányítás nagyobb létszám esetén.
2. **Hierarchikus szervezet**: Több szintű vezetés, ahol egyértelműek a felelősségi körök. Hatékony nagyobb szervezeteknél és a kontroll fenntartásában, de lassíthatja a kommunikációt és a döntéshozatalt.
3. **Hatékonyság**: A választás a szervezet méretétől, céljaitól és iparágától függ. A lapos szervezetek gyorsabbak és innovatívabbak, míg a hierarchikusak stabilabbak és jobban strukturáltak.
Hát a fegyveres testületek - korszaktól, államtól és rendszertől függetlenül - mindig hierarchikusak voltak. És szerintem mindig azok is maradnak.
Kb én is így szedtem volna szét, kivéve az I. kerületet. Ott az lett volna a lamentálás targya, hogy a belvárosié vagy az észak-budaié legyen.
Ha már kerülethatárok, nekem az egyik vesszőparipám a megyerendszer felszámolása lenne, amelyet úgy 6-8 régió váltana fel, persze elfelejtve a mostani - sokszor teljesen életszerűtlen - megyehatárokat.
Jó ötlet, de kit érdekelnek a jó ötletek? Isten hozott a való világban... :-)
Na 1 picit segítek. Sok programozó ismerősöm van. Ők adathalmazokkal dolgoznak. A mesterséges intelligenciát ugye programozók csapata/ hada hozta létre .Mivel adathalmazokat vizsgál s 1 tanulási folyamattal tudja az ott rejlő hibákat és értelmetlen dolgokat kíszűrni, így szerintem igen sok felesleges adminisztrációs melótól tudná megkínélni a melósokat. De önmagában az AI nem fog tudni korszerű struktúrát létrehozni, emberi segítség nélkül. Ráadásul az a kormány amelyiknek hatalmon lévő tagjai pont a külügy ellen indított orosz hekkertámadás idején azzal dicsekszik ,hogy ők nem értenek a modern kütyühez... Szóval én nem várom a Pintér Sanyesztől ,hogy ő fogja a rendőrséget a 21ik századba átvezetni. 14 év alatt gyakorlatilag semmi érdemi fejlesztést nem végeztek a rendőrségen belül, akkor nem most fogják elkezdeni. Nem hiszen, hogy a jelenlegi helyzetben amikor az egészségügy napról napra tengődik és romlik jelentősen a színvonala, vagy amikor nem fizetik meg a szakápolókat normálisan és aki nem a magánszektorba menekül az már valamelyik nagy kereskedelmi boltban eladó, vagy már 14 éve vegzálják a tanárokat rendszeresen és azok is elhúznak a versenyszférába, ott nem valószínű, hogy pont a rendőrség és főként a nyíltan ellenzéki többségű Budapest fejlesztésére/ átszervezésere lenne majd tőke... Inkább veszünk helyette majd újabb üresen álló irodaházakat a nemzet vejétől.
Én úgy hallottam, hogy a gyakorlatban ez már szinte meg is valósult.
Annyira nincs rendőr, hogy a kerületi kapitányságok ide-oda csoportosítgatják a saját embereiket a saját és szomszédos kapitányságok között, ahol-ahogy éppen szükséges.
És néha a KR-es megy éjszakai járőrnek.
Ezt sajnos csak megerősíteni tudom...
Kerülethatárra gondolom azt, hogy a két kerületet (általában) elválasztó főút egyik és másik oldala két céghez tartozik, elég meredek. Ha az autó balesetet szenved és átesik a túloldalra, ki lesz az illetékeselvtárs? (Vagy ha a páros oldalról beszalad a gyalogkelő és a páratlan oldalon gázolódik el?) És ha a főutat odaadjuk az egyiknek, akkor az ott levő ház kié lesz? Azé, akinek a területére nyílik a kapu?
Ó, a területi illetékesség kérdését meglepően pontosan szabályozzák a jogi normák. Nem mindig egyszerű megállapítani, de nagyon ritka az olyan eset, mint a dán-svéd "Bron/Broen" (A híd) című sorozat első évadjában :-)
Amúgy a polgárőrségről mi a véleményed? Nekem annyi, hogy alig 1-2 milliárdba kerül, ennyiért sokat elvárni nem kell.
A polgárőrséggel (mint elmélettel) semmi bajom nincs és nem is volt: nagyon hasznos összetevője lehetne egy jól működő társadalomnak, mint önkéntes alapon nyugvó közösségi önvédelmi szervezetek hálózata.
Mint megvalósuló gyakorlattal azonban vannak olykor problémák. Például az, hogy tagjaik közül elég sokan (és elég sokszor) rendőröknek és/vagy katonáknak képzelik magukat és úgy is viselkednek a polgárokkal. Ami viszont nem csak hogy nem frankó, de törvénytelen is.
Ezt élénken el tudom képzelni, mert nekem is átfutott az agyamon, hogy a polgárőrségben lehetnék a lokális Batman - aztán rájöttem, hogy hülyének öreg vagyok már. De ezt nem hatalomvágyként írnám le, hanem kalandvágyként, a végeredménye viszont hasonló - kb. konfliktuskeresés.
Hát elég sok olyan polgárőrt ismertem, akiket nem vettek fel se rendőrnek, se katonának, ezért csatlakoztak a polgárőrséghez, mert valahol ki szerették volna élni azokat a tulajdonságaikat, amik miatt a hivatásos szolgálatra alkalmatlannak találtattak...