A rendőrség szervezeti átalakításának szükségszerűsége időről időre felmerül a gondolkodó végrehajtó állományban, de még a felsőbb vezetők fejében is, országtól és rendszertől függetlenül. Ebben semmi szokatlan nincs. Sőt, egy teljesen természetes és logikus fejlemény, hiszen az idő múlásával körülöttünk minden változik: az emberi viselkedési szokások, a műszaki fejlettség, a társadalmi normák, a mobilitás, a gazdasági helyzet, a kül- és belpolitikai viszonyok, satöbbi. És ha minden változik, miért pont a rendőrség maradna ki ebből a folyamatból..?
A szervezeti átalakítás nagyon komplex kérdéskör (hatáskör és illetékesség, hierarchia, centralizáció vagy decentralizáció, összevonás vagy szétválasztás, stb.), de most ennek csak az egyik vetületét fogom megemlíteni. Már csak azért is, mert annak idején engem is sokáig foglalkoztatott ez a kérdés.
A kicsit hosszú bevezető után térjünk rá a mondandóm lényegére.
Úgy huszonévvel ezelőtt szakmai berkeken belül (többedszer) felvetődött az az ötlet, hogy az akkori (és a mostani) állapotokkal szemben (22 rendőrkapitányság) a fővárosban legyen mindössze hat ilyen: Észak-Buda, Dél-Buda, Belváros, Észak-Pest, Dél-Pest és Kelet-Pest.
Mivel személyesen ismertem az egyik ötletgazdát (vagy inkább ötletmenedzsert), azon gyakorló zsaruk közé tartoztam, akiknek - még csak informálisan - kikérték a véleményét. Noha nem a BRFK-n, hanem az ORFK-n szolgáltam, elég sokat dolgoztam a budapesti kollégákkal és jól ismertem a fővárosi viszonyokat. Egyértelműen támogattam a koncepciót, sőt, még egy pár oldalas írásos indoklást, illetve véleményt is letettem az asztalra, pedig ilyet nem is kértek tőlem. De annó ilyen stréber és grafomán voltam: hittem a leírt szavak és érvek erejében, na és egy iktatott jelentést egy kicsit nehezebb kézlegyintéssel elintézni, mint egy szóbelit. Nem lehetetlen persze...
Azoknak a táborához tartoztam, akik szerint a budapesti kapitányságok számának drasztikus (kábé 70%-os) csökkentése hatékonyabb rendőri munkát fog eredményezni. Hat kapitány jobban tud koordinálni és egyeztetni mint huszonkettő, jobb lesz az (emberi, pénzügyi és tárgyi-technikai) erőforrás-menedzsment és így tovább. Ennél mélyebb részletekbe most nem mennék bele, mindenki továbbgondolhatja, ha akarja.
Szóval elindult az ötlet, állítólag a belügyig is eljutott (ezt nem tudhatom biztosan, csak találgatok), de ott végül fejrázást váltott ki, mert (szintén állítólag) egyrészt a kerületi polgármesterek késhegyig menően kézzel-lábbal tiltakoztak ("Mi az, hogy NEKEM nem lesz saját rendőrkapitányságom?!"), másrészt az akkori kerületi rendőri vezetők se nagyon támogatták a projektet. A saját szemszögükből talán még igazuk is volt, mert a huszonakárhány kapitány (és bűnügyi meg közrendvédelmi osztályvezető, stb.) helyett az új rendszerben csak hat-hat-hat ilyenre lett volna szükség, vagyis úgy 16-16-16 elvesztette volna a beosztását. És ezek többsége mindent megmozgatott, hogy zátonyra fusson az ötlet.
Ezek is csak meg nem erősített hírek voltak, úgymond folyosói pletykák (avagy zuhanyhíradók), tehát nem állítok semmit, csak találgatok!!!
Akárhogy is történt, a diszkréten előterjesztett (mondjuk úgy: informális) javaslat ment a kukába: az illetékes főfejesek csak rázták a fejüket. Én meg bosszankodtam, sok más szakmabelivel együtt...
Most a véleményetekre lennék kíváncsi, mert nem állítom, hogy tévedhetetlen vagyok, miként azt sem, hogy egy ilyen jellegű átszervezésnek kizárólag előnyei lennének. De gondolatkísérletnek vagy szellemi kirakósnak szerintem megteszi. És szerintem nem is kell feltétlenül zsarunak lenni ahhoz, hogy végiggondold és véleményt nyilváníts a témáról. Ha elég aktívak vagytok, akár vita is kialakulhat a kommentek között. A vitát támogatom, ha civilizált hangnemben folyik.
Az illusztráció segít összehasonlítani a mostani és a 20+ évvel ezelőtt kidolgozott (majd elvetett) területi szervezeti állapotot. Azon is lehet agyalni, hogy más rendszer alapján hozzuk létre a nagyobb kapitányságokat, illetve hogy milyen szempontokat kellene figyelembe venni: lakosságszám és népsűrűség, összterület, bűnügyi statisztikák, közlekedésrendészeti adatok, szociális és foglalkoztatási paraméterek, agglomerációs befolyások, idegenforgalmi számok, lakótelep, társasházas vagy családi házas környékek, stb. Annó természetesen ezeket is napokig tanulmányoztam, de a fene se emlékszik már az akkori számokra, a mostaniak meg biztosan jelentősen különböznek már a huszonévvel ezelőttiektől.
Csak egy érdekesség: a 8,5 milliós Londonban 2019-ig 32 “rendőrkapitányság” működött (minden kerületnek volt egy ilyenje), majd öt évvel ezelőtt ezt a számot - összevonásokkal - lecsökkentették 12-re. Ezek a most is létező BCU-k (Basic Command Unit). Szó mi szó, ott se volt zökkenőmentes az átszervezés, de úgy tűnik, hogy nekik bejött.
Azt se állítom, hogy nem lehetne csiszolni a terven, hiszen elég jelentős különbségek voltak (lettek volna) a hat tervezett kapitányság paramétereiben, de ez nem egy egzakt tudomány, nem lehet kizárólag vonalzóra, lakcímadatokra és száraz statisztikai kimutatásokra bízni a megoldást. Lehet, hogy napjainkban egy AI húsz másodpercen belül kidobná az ideális forgatókönyvet, de most inkább maradjunk az emberi agynál.
Persze a létező kerületi határokhoz, vagyis Budapest közigazgatási térképéhez nem nyúlhattam (még tervezési szinten sem), noha ott is lennének ötleteim. De erről talán majd máskor beszélgetünk.
Meg nem erősített információim szerint a blogomat nem csak civilek vagy nyugger zsaruk és leszerelt katonák meg gumitalpúak olvassák (hogy körültekintően fogalmazzak), szóval még az is lehet, hogy valamelyik komment ötleteket ad nekik egy majdani esetleges átszervezéshez :-)
“akkori kerületi rendőri vezetők se nagyon támogatták a projektet. A saját szemszögükből talán még igazuk is volt”
Van erre egy kedvenc mondásom mint az első igazi nagy mentoromtól tanultam: “szervezeti kultúrát és struktúrát változtatni olyan mint temetőt költöztetni. Kevés támogatásra számíthatsz az ott lakóktól.” 😀
1) Baszd meg Té, felébe' van egy hosszú posztom választások témában, erre bedobod a kedvenc témámat.
2) Nagyon kéne ez az átszervezés
3) Ha nincs tisztességesen finanszírozva a rendőrség, tök mindegy hány kapitányság van.
Részletesen:
A nyomozásokat egy védő szempontjából két részre lehet osztani: 1) amelyik olyan primitív, hogy egy majom is megcsinálná, viszont papírmunkával jár 2) amelyiken gondolkodni kellene. Most nagyjából az a helyzet, hogy ugyanazok az emberek csinálják a papírmunkát és a gondolkozást. Az egyik nem fog menni. A papírmunka sikeressége viszont jobban színlelhető. Az állampolgár szintjén ez ott jelenik meg, hogy "nem találja a rendőrség az ellopott biciklit". Naná, hogy nem találja, mindenki felterjesztéseket, megkereséseket és átiratokat gyárt.
Az átszervezésnek tehát akkor van értelme, ha a rendőrség kapna egy jobb ügykezelő rendszert, mint a Robotzsaru, amely pont úgy néz ki ma is mint amikor te nyugdíjba mentél. A másik, ha kapnának humán erőforrást ügyintézésre. Mert ma egy kerületi nyomozó gyakorlatilag egy titkárnő, akinek pisztolya van. Ha le kell kérni mind a három nagy mobilszolgáltatótól 4-5 szám híváslistáját/cellainfóját, meg kell keresni bankokat, akkor egy hétig papírt gyárt, ahelyett hogy írna egy db. utasítást a segédhivatalnak, hogy ezeket kell megcsinálni.
Egy nagy kapitányságnak tehát akkor lenne értelme, ha ülne ott 10 ügyintéző aki csak banki/telekom/társhatóság megkereséseket írna és kezelne. Ismerve, hogy a bíróságokról most menekül el mindenki a bruttó 300k ügyintézői fizetés miatt és ismerve hogy mennyit keres egy rendőr, ez elég távoli álomnak tűnik.
Specializáció: A nagy kapitányságnak tudni kéne úgy működni mint egy mini NNI-nek, magyarul specializált csoportokkal. Jelenleg ugyanis (ahogy te is tudod) egy GV nyomozó az apróhirdetős csalóktól kezdve a nagymamakopasztó öregezőkön át a kamucég-süllyesztőn át mindent nyomoz, és közben persze ad készenlétet is, ami önmagában egy külön nonszensz. Értelmesen nyomozni akkor lehet, ha egy 2-3 fős team beleássa magát 2-3 fajta bcs-be, és arról viszont mindent tud. Te azt hiszem ismersz valakit, aki mesélt neked arról, hogy mennyire jó a magyar rendőrség a magukat évek alatt specialistává fejlesztő zsaruk megtartásában...
De ha ez működne, akkor lehetne az, hogy Budapesten 6 kapságon van 18 zsaru, aki mindent tud a cégsüllyesztőkről vagy a kuplerájokról, név szerint ismerve az elkövetői kört, satöbbi.
Harmadszor: a mostani kapitányságokat amúgy nem bezárni kellene, hanem funkciótisztítani. Ha például Észak-Buda "főkapitányságát" megnyeri a II. kerület, attól még a Tímár utcát (nem rendőr olvasók kedvéért: III. ker. Rk.) nem kell bezárni, csak át kell szervezni, úgy hogy ott legyen alapvetően három funkció maradjon:
1) közrendvédelem (gyalog és autós járőr) aki a törvény nevében szavak előrebocsátását követően pofon veri, behozza-kiviszi akit kell
2) adminisztráció, ahol lehet feljelentést tenni, fegyverengedélyt intézni, ilyesmi
3) áldozatsegítés-felvilágosítás, kedves zsaru, aki mondjuk ki van képezve megvert/megerőszakolt nőkkel, drogfüggőkkel, iskolakerülő gyerekekkel, balhés cigány családokkal kommunikációra
A nyomozati munkát meg fel lehet vinni egy szinttel feljebb, budapest elég nagy ehhez.
További kérdés a bevetési/beavatkozási csoport. Az Orbán/Pintér rendőrségi paradigmában a BRFK kapitánya nem lehet elég erős ahhoz, hogy komolyabb tömegoszlatási és SWAT képessége legyen, ezek mind a Készenléti Rendőrségnél (eleve basszameg, ahol a nyomozati csúcsszerv NNI a rendészeti csúcsszerv KR beosztottja, ott valami nagyon nincs rendben) és a TEK-nél vannak. Holott egy pisztollyal hadonászó kretén, vagy két kapára-kaszára kelt roma família kezeléséhez nem az országos terrorelhárítást kéne kihívni egy kétmilliós nagyvárosban, hanem a nagyvárosi kapitányság speciális szolgálatát, Csak akkor az egykor 38-as, ma már inkább 42-es kombatgatyában pózoló szupertábornok hova járna bevetésre, ha már egyszer azt gondolja az istenadta, hogy neki ez a feladata...
Ha még sört is küldtél volna, estig folytatnám...