Egyes teknősfajok elég sokáig élnek. Ott volt például a Timothy nevű mór teknős (testudo graeca*), aki a HMS Queen hadihajó kabalaállata volt 1854-ben (alig tíz évesen), amikor a brit első osztályú sorhajó részt vett Szevasztopol tüzérségi ostromában. Ezzel Timothy vitán felül a krími háború utolsó túlélője volt.
Ennek ellenére egyetlen, vele készült interjút sem olvastam. Amúgy Timothy - maszkulin neve ellenére - állítólag nőstény volt, de ez nem egy gender-blog, úgyhogy ne is foglalkozzunk ezzel az aspektusával.
Hosszú és kapkodásoktól mentes élete 2004 tavaszán ért véget, amikor nagyjából 160 éves korában elpusztult. Az Exeter melletti Powderham Castle rózsakertjében, a devoni grófok családi sírboltja közelében temették el, ahol 1935 óta élt. Nyugodjék békében!
*: hogy a magyar neve ennek a teknősfajnak miért "mór teknős", amikor a latin neve lefordítva "görög teknős", fogalmam sincs. Ha van teknős-szakértő az olvasóim között, megköszönnék egy felvilágosítást a kommentek között.
A Testudo graeca tudományos név a faj első tudományos leírására utal, Görögország körül "fedezték fel" míg a "mór teknős” magyar név valószínűleg az Észak-Afrikából
a mórok által behozott példányokra utaló köznyelvi elnevezés. Vicces, mert mindkettő létező külön faj.
Magyarul görög teknősnek a Testudo hermannit hívják - annak a páncélrajzolata emlékeztet görög mintázatra. https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%B6g_tekn%C5%91s#/media/F%C3%A1jl:Testudo_hermanni_corteggiamento.jpg