A városi (akarom mondani: a tengeri) folklór szerint 1652 decemberében, amikor a holland flotta jól elkalapálta a briteket a Dungeness-i tengeri csatában, Maarten Tromp holland tengernagy egy seprűt húzatott fel zászlóshajója, a Brederode főárbocára. A fanyar humorú admirális állítólag ezzel akarta közhírré tenni, hogy "örökre kisöpörték a briteket a tengerekről". Mondjuk a történelem ezt a derűlátást nem igazolta…
Hogy ez pont így történt-e, azt biztosra nem lehet tudni, de hogy haditengerészeti értelmezésben a seprű nem csak a fedélzet tisztántartásának egyik eszköze, az biztos.
A második világháborúban például az amerikai tengeralattjárók előszeretettel kötöztek egy-egy seprűt a periszkópjukra vagy az antennájukra, ha kijelölt célpontjaikat sikerült megsemmisíteniük. Ez volt az úgynevezett "clean sweep" (tisztára söprés) informális szimbóluma, ami nem szerepelt ugyan a US Navy szabályzatában, de gyakran éltek a lehetőséggel, hogy az anyakikötőbe történő behajózáskor ezzel is jelezzék: megtették a kötelességüket.
A képen a USS Wahoo (SS-238) 1943-ban, amint behajózik Pearl Harborba valamelyik csendes-óceáni tengeri ütközet után. Ez volt az első amerikai tengó, amelyik kapitánya (Dudley Morton) elrendelte a seprű kitűzését. Sajnos néhány hónap elteltével a Wahoo-t a japánok - valahol a La Pérouse-szoros környékén - elsüllyesztették. Arról nincs hírem, hogy ezt követően a japánok kirakták volna a seprűt.
Köszi a posztot, Tiboru, és hozzájárulnék egy saját és elég pocsék fotóval Pearl Harborról, ha be lehetne illeszteni, bár seprőt sehol nem láttam :) Érdekes volt látni, hogy az egyébként is nagy számban jelenlévő és végtelenül kulturált japán turisták milyen csendesen járták be a területet, egy-két emlékműnél meg is hajoltak. Csodás hajókat láttunk, az egész hely a hazafiasságról és a szolgálatról szól. Odafelé láttuk a "várost", ahol az amerikai támaszpont katonái élnek, cserélnék velük bármikor.
Ha valakinek sok ideje van, erően ajánlom ezt a 6 részes sorozat :)
https://htenger.blog.hu/2022/08/04/az_elso_angol_holland_haboru