A könyvszakmában és a marketingiparban dolgozók tudják, hogy egy blikkfangos cím mekkora vásárlómágnes lehet. Nos, sok sikert kívánok nekik ehhez (is), de elég nehéz dolguk lesz, ha überelni akarják Abbie Hoffmant, aki 1971-ben kimaxolta a témát és a "Steal This Book" (Lopd el ezt a könyvet) címmel adta ki 300 oldalas művét.
A könyvben (aminek a "Túlélési kézikönyv" alcímet adta) a szerző gyakorlati tanácsokat adott azoknak a fiataloknak, akik az állammal szembeni ellenérzéseiket és passzív (valamint aktív) ellenállásukat a hétköznapokban is ki szerették volna nyilvánítani. Részletes útmutató volt például ahhoz, hogy hogyan lopjunk piacokon és üzletekben, hogyan vegyünk igénybe olcsón vagy ingyenesen különböző szolgáltatásokat, hogyan alapítsunk kommunát, termesszünk kendert, hogyan tüntessünk és mi a teendő, ha politikai menedékjogot akarunk kérni vagy ha szamizdatot akarunk kiadni, esetleg el akarjuk kerülni az adófizetést. Még a gerilla-hadviselés és a házilag barkácsolható pokolgépek vonatkozásában is nyújtott némi szellemi mankót az erre szomjazóknak.
A könyv annak ellenére bestseller lett, hogy Kanadában például betiltották és számos könyvesbolt megtagadta a forgalmazását. Fél év alatt mintegy 250 ezer példányt adtak el belőle az eredeti 1,95 dolláros áron. Arról nincs információm, hogy mennyit loptak el a címet komolyan vevő olvasók.
Tudtommal magyarul nem jelent meg. Esetleg ismertek valakit, aki vállalkozna rá? Egy csomó tanács és tipp belőle már értelmezhetetlen a társadalmi és egyéb változások miatt (mégiscsak eltelt 53 év), de ettől függetlenül szívesen írnék hozzá előszót.
(A képen az első kiadás borítója; ezt mostanában úgy 220-250 dollárért árusítják)
Hogy is mondják: "igény, az volna rá" :D
Ami a fordítások aktualitását illeti: egy könyvkiadó ismerősömmel az energiaválság idején egy maradék ételek újrahasznosításáról szóló 1916-os könyvet akartunk megjelentetni. Elkezdtem fordítani, de viszonylag hamar ki kellett derülnie, hogy a háztartásokban felgyülemlett marhazsiger akkoriban nagyobb problémát jelentett, mint manapság, illetve hogy bizonyos korokban a szarvasgomba egyszerűen túl közönséges ételnek számít. A projekt így sajnos kútba esett...
Azért ez a "Lopd el azt a könyvet" praktikus tanácsai a tolvaj tanoncoknak mind a mai napig "hasznosak" lehetnek. Igaz, a felhőbeni lopások kifizetőbbek.