A mozifilmektől általában nem várja el az ember, hogy a legapróbb részletekig hitelesek legyenek, pláne hadtörténeti vagy haditechnikai szempontból. Fogadni mernék, hogy kapásból fel tudnátok sorolni jónéhány olyan háborús/katonás filmet, amelyekben hemzsegnek az ilyen tévedések, a még hadrendbe nem állított fegyverek, harckocsik vagy teherautók felbukkanásától az oda nem illő egyenruhákon vagy zászlókon keresztül a rendező vagy a díszlettervező egyéb melléfogásáig. A kommentek között nyugodtan említsetek meg ilyeneket, szívesen olvasnám a példákat.
Az 1989-es Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című egyik kedvencemben azonban legalább a német egyenruhákkal nem volt különösebb gond. És nem azért, mert Steven Spielberg vagy George Lucas uniformis-szakértőt alkalmazott volna, hanem mert a stábnak óriási szerencséje volt: röviddel a forgatás megkezdése előtt Németországban egy jelentős és kiváló állapotban lévő, második világháborús Wehrmacht- és SS-egyenruhakészletre bukkantak, amit Anthony Powell jelmeztervezőnek sikerült megszereznie a filmezéshez. Különösen az ikonikus könyvégetéses jelenetben használták fel ezeket, a többiben főleg ezek alapján készített jelmezeket.
A nagyon-nagyon kekec és szőrszálhasogató nézők azonban itt is találnak egészen kis részleteket, amikbe esetleg beleköthetnek: az eredeti, a filmezéshez felhasznált egyenruhák 1937-ből származtak, a film könyvégetéses jelenete egy évvel később játszódik, márpedig 1938 elején a német uniformisokon (például a tányérsapkák sapkajelvényén és rózsáján) apró módosításokat hajtottak végre.
A filmet ettől függetlenül továbbra is kedvelem.
Bónusz érdekesség: a második világháborús német (SS, SA, Wehrmacht, Luftwaffe, Hitlerjugend, stb.) egyenruhákat a Hugo Boss nevét a mai napig viselő német luxus-divatmárka készítette. Ezek egy részét ők is tervezték az 1930-as években. Az alapító Hugo ugyanis a nemzeti szocializmus (és Adolf) nagy rajongója volt.
"Fogadni mernék, hogy kapásból fel tudnátok sorolni"
Ha már második világháború, ezer példát lehetne hozni a tankok/repülőgépek "durva" eltéréseire de ez logisztikailag erősen érthető így nem ilyet hozok.
De kb. 35 éve, tizenpár évesen az egyik első ilyen rádöbbenésem még bőven a VHS korszakban a Vasmadarak 2 (Iron Eagle 2, 1988) volt. Ahol a sztori szerint az USAF és a szovjet pilóták együtt harcolnak egy fiktív ellenség ellen. A szovjetek a filmben MiG-29-eseket használnak, amelyek viszont megszólalásig, sőt azután is hasonlítanak az F-4 Phantomra. Még viccesebb hogy az amerikai F-16-osoknak és a fenti gépeknek azonos a festési mintázata és pünkt az izraelire hasonlít, hisz azokkal forgatták le. Nekünk magyaroknak persze ehhez is közünk van, mert a film produkciós cége egy bizonyos Carolco.
A jóval ismertebb Top Gun-ban F-5-ök szerepelnek mint szovjet gépek, de itt legalább az stimmelt hogy 1986-ban a valódi Top Gun akadémián is ilyen gépek szimulálták az ellenséget. A Rambo 2 és a Rambo 3 ikonikus naagy vietnámi/szovjet helikoptere se az ábrázolni kívánt Mi-24 Hind (ekkor még nem tudtak a magyar légierőtől kölcsönözni mint a Die Hard 5) hanem egy SA 330 Pumából bénán megépített imitáció. És már megint a Carolco :D
Kicsit kusza lesz, mert idézni pontosan nem tudok, de forgattak valakik valami idegenajkú első világháborús kosztümös filmet, amihez kerestek statisztákat rohamozó magyaroknak. És találtak "igazi" magyarokat akiknek mondták, hogy támadás közben kurjongassanak valamit, jó félelemkeltően. Nagyon jól sikerült a jelenet, de miután senki nem tudott magyarul a filmcsinálók közül, nem tűnt fel, hogy ezek magyarul félelemkeltően húbazmegeztek és qrvaanyáztak a felvételen.