A mozifilmektől általában nem várja el az ember, hogy a legapróbb részletekig hitelesek legyenek, pláne hadtörténeti vagy haditechnikai szempontból. Fogadni mernék, hogy kapásból fel tudnátok sorolni jónéhány olyan háborús filmet, amelyekben hemzsegnek az ilyen tévedések, a hadrendbe még nem állított fegyverek, harckocsik vagy teherautók felbukkanásától az oda nem illő egyenruhákon vagy zászlókon keresztül a rendező vagy a díszlettervező egyéb melléfogásáig. A kommentek között nyugodtan említsetek meg ilyeneket, szívesen olvasnám a példákat.
Az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című egyik kedvencemben azonban legalább a német egyenruhákkal nem volt különösebb gond. És nem azért, mert Steven Spielberg vagy George Lucas uniformis-szakértőt alkalmazott volna, hanem mert a stábnak óriási szerencséje volt: röviddel a forgatás megkezdése előtt Németországban egy jelentős és kiváló állapotban lévő, második világháborús Wehrmacht- és SS-egyenruhakészletre bukkantak, amit Anthony Powell jelmeztervezőnek sikerült Joanna Johnston kellékes segítségével megszereznie s felhasználnia a filmben a berlini könyvégetéses tömegjelenetnél.
A nagyon-nagyon kekec és szőrszálhasogató nézők azonban itt is találnak egészen kis részleteket, amikbe esetleg beleköthetnek: az egyenruhák 1937-ből származtak, a film cselekménye egy évvel később játszódik, márpedig 1938 elején a német uniformisokon (például a tányérsapkák kokárdáján és rózsáján) apró módosításokat hajtottak végre.
Valaki kiszúrta, hogy A játszma c. filmben, ami 1963-ban játszódik, fontos szerepet játszanak benne kazettás magnók. Amit 1963-ban mutattak be a világnak, szóval aligha lehetséges, hogy akkoriban ilyen elterjedten használták volna már őket Magyarországon. Kommentből idéztem.
https://m.imdb.com/title/tt0053084/goofs/?item=gf1526231&ref_=ext_shr_lnk