Discussion about this post

User's avatar
Matyas's avatar

Van egy harmadik lehetőség: ez pedig a Versailles-i békeszerződés végrehajtása, hamár úgy kötötték meg, ahogy. Ugyanis a békeszerződés szétzúzása nem a Lengyelország elleni hadjárattal valósult meg. Először azzal, hogy a német csapatok bevonultak a Ruhr-vidékre, amúgy Hitler azon parancsával, hogy ha a franciák lőnek, akkor a német csapatok vonuljanak vissza. Na jó, erről a részletről a franciák nem tudtak, de ettől függetlenül is, miért ragaszkodtak a Ruhr-vidék demilitarizálásához, ha nem ragaszkodtak hozzá. Másodszor az Anschluss utáni hallgatással, harmadszor Münchenben, és ezek csak a leghíresebb esetek. Amúgy pedig, akárkiről neveztek is el repülőgép-hordozót, Keynesnek volt igaza, ők igazolja a történelem, ha egyáltalán lehet ilyesmit mondani.

Expand full comment
Peter Murvai's avatar

Igazából valahol mindkettőnek igaza volt, viszont közbeszólt a valóság.

Soha, egyik győztes ország közvéleményén nem ment volna át egy Keynes-féle "meghalt töbmillió ember néhány megalomán uralkodó f@szméregetése miatt, de spongyát rá" hozzáállás, abból lázadások és a közmondásos lámpavasak következtek volna.

A Foch-féle "túl enyhe volt ez a büntetés a németeknek" meg a valóság falába ütközött, mert arra aztán már senkinek nem volt sem ereje, sem ideje, sem pedig pénze, hogy akkor a háborút a totális megszállásig vigye.

Lássuk be, a II. VH után azért szükség volt a totális megszállásra Németország és Japán esetében is ahhoz, hogy egy normális, békeszerető, demokratikus társadalmat alakítsanak ki a megszállók az előző rendszer üszkös hamvain. Szó szerint.

És a legjobb, hogy senki nem tudhatja, mi történt volna egy enyhébb vagy egy még szigorúbb békeszerződéssel. Vagy ha az antant komolyan gondolja a fenyegetéseit és seggberúgja az újra nyújtózkodni készülő Németországot a Ruhr-vidéken vagy az Anschluss idején...

Expand full comment
16 more comments...

No posts