Slomó Aruch (Σολομόν Αρούχ), egy szaloniki zsidó ökölvívó, Görögország 1938-as középsúlyú bajnoka (16 évesen!) sem úszta meg a deportálást: a görög hadsereg tizedeseként 1943 májusában érkezett meg Auschwitzba, ahol rögvest meg is kapta a 136954-es sorszámtetoválást. Két szülőjével, bátyjával és három húgával nem sokat bajlódtak: anyját és a három kislányt egyenesen a gázkamrába vitték, apját és fiútestvérét kényszermunkára vezényelték, majd rövid időn belül mindkettőt agyonlőtték. Slomó csak azért úszta meg, mert arra a kérdésre, hogy van-e a szállítmányban bokszoló, igennel felelt.
Innen kezdve egyike volt azoknak a foglyoknak, akik részvételével az őrök hetente kétszer-háromszor bokszmeccseket rendeztek, hogy legyen egy kis szórakozásuk is szegényeknek. Az összecsapások tétjét nem mondanám alacsonynak: a vesztesek azonnal golyót kaptak a tarkójukba, vagy felsorakozhattak a "zuhanyzók" előtt... Nyugodjanak békében.
Slomó két év alatt kétszáznyolc meccsen vett részt, 206-ban kiütéssel győzött, kettőben pontozással nyilvánították nyertesnek, akarom mondani túlélőnek. Megérte a háború végét, 1945-ben Palesztinában telepedett le, s Izraelben élt 2009-ben bekövetkezett haláláig. Életéről 1989-ben filmet forgattak (Triumph of the Spirit, magyarul A pokol bajnoka címmel vetítették), Willem Dafoe főszereplésével.
Nem akarom tudni, miket álmodott.
(A képen Slomó 1941-ben)
Akik ilyen szinten sportolnak, szerintem kizárólag a győzelemre koncentrálnak, békeidőben is. A fotelból könnyű kommentelni. A gázkamra árnyékában meg nem beszélhetünk egészséges lélekről. Csak és kizárólag a túlélési ösztönről. Márpedig az ösztönöket nem a lélek meg a józan ész irányítja.
Az ember a legkegyetlenebb állat... Milyen beteg agyból pattanhat ki egyáltalán ilyen ötlet?! Az etikai vitára reflektálva, 21-2 évesen nyilván túl akarod élni mindenáron, de az első 1-2 meccs után a lelked egész életedre kiég és így letudni az egész hátralevő életedet, na az a durva! Ráadásul nem is a te választásod miatt. A Szarvasvadász híres oroszrulettes jelenetére emlékeztet, ott volt már lélekben halott Christopher Walken, mire szembetalálkozott Robert de Niroval.