Egy újabb karma-sztori...
1986 őszén a floridai Orange megye bíróságán egy meglehetősen hétköznapi ügyet tárgyaltak: egy Florence Hewitt nevű nő beperelte az orlandói Disneyland egyik szállodáját, mert az abban található mozgólépcső meghibásodása miatt elesett és Florence orra betört. A szálloda természetesen mosta kezeit és a mozgólépcső gyártójára és karbantartójára, a patinás (1853-ban alapított) Otis Elevator Company-ra mutogatott. Florence ügyvédje természetesen az Otist is felvette az alperesek közé.
Az Otis amúgy a világ legrégibb, legnagyobb és legmenőbb felvonó- és mozgólépcsőgyártója. A tavalyi számok szerint 71 ezer alkalmazottja van és a bevételei meghaladták a 14 milliárd dollárt. Hogy csak néhány állandó kuncsaftjukat említsem meg: a párizsi Eiffel-torony, a New York-i Empire State Building, a dubaji Burdzs Kalifa, a Kuala Lumpur-i Petronas Twin Towers, stb.
Az esküdtek éppen a bíróság harmadik emeletén található tárgyalóterem felé igyekeztek egy liftben, amikor a felvonó nagyot zökkenve megállt két emelet között. A 12 dühös ember 21 percet töltött a körülbelül 4 négyzetméteres dobozban, amíg azt sikerült ismét elindítani. Talán mondanom sem kell, hogy a lift Otis gyártmányú volt és ez a cég működtette is.
Sonny Hilyard, az Otis ügyvédje "fura véletlennek" nevezte a történteket. Javaslatára az ügyben eljáró bíró (Lon Cornelius) nyilatkoztatta a még mindig zúgolódó esküdteket, hogy a malőr nem fogja befolyásolni őket objektivitásukban és döntésük meghozatalában. Ezt mind a tizenkét ember aláírta. Morgolódva.
A per végeredményéről nincs információm, de túlságosan nem lepődnék meg, ha végül az Otis elvesztette volna a pert és Florence komoly fájdalomdíjban részesült volna.
Veszélyes, különösen ott, ahol precedensjog van, szóval ha valaki bármilyen peres eljárás során előás egy olyan, korábbi bírói döntést amiben egy hasonló ügyben határoztak mint a jelenleg tárgyalt, akkor az a mostani estre is érvényes. Ennek a következménye az a rettenetes tömegű "használati utasítás", mely lassan minden megvásárolt termék mellett ott van és KIZÁRÓLAG az a célja, hogy megakadályozza, hogy ha egy idiótát baleset ér a használat során, kizárja a gyártó felelősségét. Az imént gyújtottam be egy vastag könyvből kitépett néhány lappal a kályhába (ez a "könyv" elég lesz egész hétre begyújtani) és amúgy egy egyszerű sarokcsiszoló (igaz vagy hatnyelvű) manuáljául szolgált. És ez itt van Magyarországon, ahol még nincs is precedensjog!
Neee :D
Az biztos hogy irodaházakban én eddig csak kétféle liftet láttam: Otis vagy Schindler