18 Comments
Feb 23Liked by Tiboru

A brutális német adatok akkor keletkeztek, amikor a hírhedt hadifogoly kínzási módszereikről ismert művelt franciák addig éheztették a német (zömmel Waffen SS) foglyokat, amig azok "önként" aláírták az 5 évet és irány Indokína.... Sok évvel ezelőtt beszélgettem egy ősöreg egykor m.kir, páncélos katonával, ő is így végezte volna, de egy ócska trükkel kimentette magát (célklát evett és vöröset kezdett pisálni, azonnal leszerelték vesebetegséggel)

Expand full comment
Feb 23Liked by Tiboru

Még egy érdekességet találtam a ritkánlathatotortenelem.blog.hu-n:

Királyi rendelet az Idegenlégióról:

A Francia Idegenlégió felállításáról szóló királyi rendeletet Lajos Fülöp írta alá 1831. március 10-én. E rendelet így szól (nem szó szerint):

1. szakasz: Idegenekből álló légiót kell felállítani. E légió elnevezése Idegenlégió lesz.

2. szakasz: Az Idegenlégió zászlóaljai ugyanolyan alakzatúak legyenek, mint a francia sorzászlóaljak, azzal az eltéréssel, hogy nem lesz elitszázaduk. A századokat lehetőleg azonos nemzetiségű, azonos nyelvet beszélő emberekből kell összeállítani.

3. szakasz: Az illetmény (zsold) és az ügykezelés tekintetében az Idegenlégió a francia ezredekhez hasonlítson. Az egyenruha kék színű legyen, egyszerű, piros szegővel, ugyanolyan színű nadrággal és "Idegenlégió" feliratú sárga gombokkal.

4. szakasz: Minden idegennek, aki be akar lépni az Idegenlégióba, önkéntesi szerződést kell aláírnia.

5. szakasz: A szerződés nem szólhat kevesebb mint három, és több mint öt esztendőre.

6. szakasz: A felvételét kérelmező idegen nem lehet 40 évesnél idősebb és 18 esztendősnél fiatalabb; testmagassága legkevesebb 1,55 méter legyen. Ha a fenti feltételeknek megfelel, még a következő okmányokat kell bemutatnia: 1. születési bizonyítvány, vagy más, ezzel egyenértékű irat; 2. erkölcsi bizonyítvány; 3. igazolás, amelyben az illetékes katonai hatóságok megállapítják, hogy a jelentkező rendelkezik a katonai szolgálathoz szükséges erényekkel.

7. szakasz: Amennyiben a felvételét kérelmező idegennek nincsenek birtokában az előző paragrafus 1. és 2. számú pontjában előírt okmányok, akkor tábornok elé kell küldeni, aki dönt felvételéről.

Expand full comment
Feb 24Liked by Tiboru

Kérdés, vajon Csülökéknél volt-e elég dokumentáció, különben vagy Senki Alfonz hamisított egy sort, vagy Tuskó Hopkins talált párat... :)

Expand full comment
author

Én Tuskó Hopkinsra voksolok :-)

Expand full comment
Feb 23Liked by Tiboru

Ez mind gyönyörű, de engem jobban érdekelne Rakhmár, Potrien őrmester állomáshelye...

Expand full comment
Feb 23Liked by Tiboru

Igen a légiónak van egy történelme, múltja és hírneve. Hagy rakjam ide egy cucializmusból származó diafilmet (1960) - természetesen a korabeli elvárásoknak megfelelő dramaturgiával és végkifejlettel: https://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2015/04/30/regi_magyar_diafilmek_17_menekules_az_idegenlegiobol

Expand full comment
author

Köszi!

Expand full comment

A Camerone-i csata után a Légiót gyakorlatilag újra kellett alapítani, az egység ott gyakorlatilag megsemmisült.

Expand full comment
author

Hát Cameronnál a franciáknak összesen 40-45 katonája halt meg, ami azért elég messze van a Légió megsemmisülésétől... A 3. század megsemmisült, de nem a Légió.

A teljes, négy évig tartó mexikói hadjárat során a Légiónak összesen 468 fős vesztesége volt (414 közlegény, 32 altiszt és 22 tiszt). Ha figyelembe vesszük, hogy a Légió akkor két ezredből (mintegy 3000-3200 főből) állt és ezek közül csak az egyik ezred volt Mexikóban, a 468 halott sok ugyan, de távolról sem végzetes.

Expand full comment

A kérdőjel kimaradt, 😞

Expand full comment

A határon túli magyarokat is magyarként tartották számon. Úgy tudom, egy földim is szolgált a Légióban. Majd utána kérdezek.

Expand full comment
author

A jelentkezőknek útlevelet vagy más fényépes személyi igazolványt kell felmutatniuk, tehát a Légióban az elsődleges kategorizálási szempont az állampolgárság, nem pedig a nemzetiség.

Persze voltak idők, amikor okmányok híján, sima nyilatkozat alapján is felvettek újoncokat, de az nagyon régen volt. Megsaccolom, hogy kábé a második világháború vége óta már csak papírokkal rendelkezők jelentkezését fogadják el.

Expand full comment

Amit MINDIG IS tudni szerettem volna, hogy Rejtő Jenőt akármilyen módon ismerik-e az Idegenlégióban?

Expand full comment
author
Mar 4·edited Mar 4Author

A kérdés jó, a válasz: nem.

Legalábbis egy rövid kérdésemre (mert NANÁ, hogy rákérdeztem!) azt a választ kaptam, hogy 1928-1930 között (állítólag ez a legvalószínűbb intervalluma az ottani pár hónapos szolgálatának, már ha volt egyáltalán ilyen) Reich családnevű magyarról nincsenek irattári dokumentumaik.

Persze ez jelentheti azt, hogy nem csatlakozott a Légióhoz, de akár azt is, hogy más néven szerelt fel (ha felszerelt). Vagy azt, hogy az irattár se tökéletes; elvégre az 1962-es költözéskor könnyen elkallódhattak iratok is Algéria és Aubagne között.

Ha jól tudom, még az életrajzírói se rendelkeznek biztos infóval erről a néhány hónapról.

Expand full comment
Mar 4Liked by Tiboru

...et une salade de viande russe... 😍😍😍

Expand full comment

Oké. Nem is tudtam hogy valódi szolgálat szóba jöhetett-e. Hanem a REGÉNYEI! Azok vajon eljutottak a Légióhoz?

Rejtő NÉMET forditásokat ismerek, vajon vannak franciák? Ha igen, a Magyar Állam ADOMÁNYOZHATNA a könyvtáruknak (csak van nekik olyan?) belőle, nem?

Expand full comment
author

Én mindössze egy francia fordítású Rejtőt láttam pár éve Párizsban (A 14 karátos autó). Beleolvastam és hát mit mondjak, a valódi Rejtő-fílinget 50%-ban se adja vissza (szerintem)...

Expand full comment
Mar 5Liked by Tiboru

PONTOSAN így voltam a német nyelvű 14 karátos autóval! Lehet AZT ültették át franciára? 😂😂😂

Expand full comment