A hadtörténelem egyik legfurcsább vár(os)ostroma Julius Caesar nevéhez fűződik. Az akkor még csak galliai kormányzó i.e 52-ben (vagyis kábé három évvel a híres rajnai híd megépítése után) megtámadta a mandubius nevű gall népcsoport fővárosaként működő, a Benne és az Ose által közrefogott és egy dombon emelkedő Alesiát. Néhány nap próbálkozás után - hogy az ostromot hatékonyabbá tegye - egy hónap alatt egy megerősített fallal vette körül a települést, ahonnan a támadásokat könnyebben és gyorsabban lehetett indítani, mint a szokásos katonai táborból.
Aztán hírét vette, hogy hatalmas gall felmentő sereg közeledik, amelyik elsődleges célja a városban rekedt gall hadvezér, Vercingetorix kiszabadítása. Caesar ekkor egy meglepő döntést hozott: a város köré egy második, földsánccal, árokkal és megfigyelőtornyokkal megerősített falat is felépíttetett (ugyancsak kábé egy hónap alatt!), s a római légiókat gyakorlatilag bezárta két fal közé.
1. kép: vázlatosan így fogta körül a két fal Alesiát
Amikor megérkezett a gallok óriási (körülbelül 100 ezer fősre becsült) serege, innen már egyik irányba sem lehetett menekülni, a katonák egyetlen opciója a harc volt. A két fal közötti legkisebb távolság mintegy 80 méter volt (a keleti szektorban), a legnagyobb pedig ennek a tízszerese (délen). A belső fal hossza nagyjából 6 km volt, a külső falé pedig közel 10 km. A tíz professzionális légiót magába foglaló római sereg összlétszáma (beleértve a segédcsapatokat és a Rómához hű törzsekből származó gall harcosokat) körülbelül 75-80 ezer fő lehetett.
2. kép: nagyjából így nézhetett ki madártávlatból a város és a két fal
Végül a túlerő ellenére (utólagos józanabb becslések szerint a gallok száma 2:1 arányban haladta meg a rómaiakét, az ókori történetírók 5:1 arányról írtak, ami roppant erős túlzás) Caesar csapatai győzedelmeskedtek. Nem csak a kívülről őket támadókat verték vissza, hanem bevették a várost is, Vercingetorixot pedig foglyul ejtették, s Gallia teljes területe a rómaiak provinciájává vált.
Caesar tényleg zseni volt!
Köszi, ha kommentelsz, regisztrálsz és megosztod!
Colleen mccollough Róma sorozatában talán több száz oldalt is ír alesia ostromáról. Szegény vrcgtx meg Rómában raboskodott (valójában előkelő vendég volt a patrícius házaknál), úgy emlékszem több mint tíz évig, kivégzéséig, ami julius ceasar triumphusa (hazatérési diadalmenete) utánra esett. Vrcgtx Róma gazdagságát és fényűzését látva - ahol kivégzéséig előkelő vendég és nem rab volt - belátta, hogy az óriási gall emberáldozat felesleges volt.
A Gall háborúban is szépen le van ez írva. Újra fogom olvasni! :)