Az illusztráción a második világháborús, bázisaikra visszatért amerikai repülőgépeket ért német légvédelmi találatok statisztikai megoszlása látható (piros körök). A jenki hadvezetés ugyanis megbízta a Center for Naval Analyses (CNA) nevű, főként matematikusokból álló kutatócsoportot, hogy vizsgálják meg a sérülten visszatért bombázókat és tegyenek javaslatot, hogy mely részeket kell páncélzattal megerősíteni a veszteségek csökkentése érdekében.
Több száz, bevetésről hazatért bombázó tanulmányozása után a kutatók megrajzolták ezt a vázlatos ábrát (na jó, nem PONT ezt), majd első körben azt javasolták a tábornokoknak, hogy azokat a részeket erősítsék meg, ahol a találatok a legsűrűbbek. Ez első megközelítésben logikusnak is tűnt.
Aztán jelentkezett egy Wald Ábrahám (1902-1950) nevű, kolozsvári születésű matematikus, aki éppen az USA-ban tanított statisztikát a Columbia Egyetemen (családja jelentős részét akkor már elhurcolták koncentrációs táborokba). Wald felhívta a katonai illetékesek figyelmét, hogy a CNA téved: a repülőgépeknek pont azokat a részeit kell megerősíteni, amelyek az ábrán NEM kaptak találatot (az illusztráción a világoskék körvonalú téglalapok).
A kolozsvári tudós zseniális magyarázata szerint egy repülőgép statisztikailag a teljes felületén kap találatot, de azok a gépek, amelyeket megvizsgáltak, sikeresen visszatértek, míg azok, amelyek lezuhantak, a többi, látszólag sértetlen részeken kapták a német légvédelem találatait, s ezek nyomai a hazatért gépeken értelemszerűen nem láthatóak. Vagyis a legsérülékenyebb, legveszélyeztetettebb részek pont azok, ahol a megvizsgált gépeken nincs (vagy nagyon kevés) lövésnyom látható.
A tábornokok hümmögtek egy kicsit, vakarászták a fejüket, de végül beadták a derekukat és elfogadták Wald javaslatát, ami számos amerikai gépet és ezek személyzetét mentette meg a háború hátralevő részében.
Az eredeti téves következtetést és az ehhez kapcsolódó érvelési hibát a pszichológia úgy nevezi, hogy túlélési torzítás (angolul: survivor bias) és azt jelenti, hogy hiányos alapinformációkra támaszkodva gyakran csak a sikeres példákra (és emberekre) fókuszálunk, a kudarcokra nem, s ebből téves (olykor végzetes) következtetéseket vonunk le.
Mindannyian elkövettük már ezt a hibát, csak talán nem tudtuk, hogy ilyen szép neve van. Zárásként a mai tanulság: soha ne felejtsd el megnézni azt is, hogy hol NINCSENEK lövedéknyomok (ezt most átvitt értelemben is mondom), majd gondolkozz el a miérten…
Ezért van az, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy régen mennyivel jobban építkeztek, hiszen azok az épületek még ma is állnak! Bezzeg amiket ma húznak fel, csupa vacak!
Csak közben azokra az épületekre nem gondolunk, amiket ugyanúgy régen építettek, de már nem állnak. Pedig azokból több van...vagyis volt 🙂
Wow, ez tök hasznos volt.
Képzeld el, hogy felteszed a Face-re pusztán csak a képet, mire megjelenik ezer röhögő fej és a hülye Wald Ábrahámon élcelődő fotelkommentek. Azután kitakarod a cikk többi részét... :D.
Na, egy kicsit ilyen élmény volt :). Ez a túlélési torzítás pedig valóban több helyzetben is megjelenik, mint elsőre gondolnánk.