22 Comments
User's avatar
Zoltán's avatar

Ezért van az, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy régen mennyivel jobban építkeztek, hiszen azok az épületek még ma is állnak! Bezzeg amiket ma húznak fel, csupa vacak!

Csak közben azokra az épületekre nem gondolunk, amiket ugyanúgy régen építettek, de már nem állnak. Pedig azokból több van...vagyis volt 🙂

Expand full comment
Szünyi's avatar

+ a római utak.

Az nem gond, hogy 1800 évet a föld alatt töltöttek, nem jártak rajta 40t kamionok és csak néhány helyen maradt meg és az akkori krónikák is állandóan panaszkodtak, hogy elmaradt a felújítás és járhatatlanok :) .

Expand full comment
Gombor László's avatar

A középkorban a Magyar Királyságban gyakorlatilag csak a római utak voltak igazán járhatók. A leromlott állapotukban is. A földutakat döngölték, vízelvezetés volt, ezt a mai magyar közutasok még nem tudják megoldani.

Expand full comment
molnibalage's avatar

És mégis azzal van teli a YT és a Net, hogy "bezzeg a rómainak". Én meg mérnökként az asztalt fejelem le a sok hülyeségtől. Azok miatt, amit te is említettél, meg még több miatt is.

Expand full comment
Zorq's avatar

Wow, ez tök hasznos volt.

Képzeld el, hogy felteszed a Face-re pusztán csak a képet, mire megjelenik ezer röhögő fej és a hülye Wald Ábrahámon élcelődő fotelkommentek. Azután kitakarod a cikk többi részét... :D.

Na, egy kicsit ilyen élmény volt :). Ez a túlélési torzítás pedig valóban több helyzetben is megjelenik, mint elsőre gondolnánk.

Expand full comment
Tiboru's avatar

Egyszer egy régi ismerőssel beszélgettem, aki az egyik fegyveres testületnél HR-es, ő is részt szokott venni az állásinterjúkon. Elmeséltem neki ezt a sztorit, nem igazán értette.

Aztán úgy egy hét múlva felhívott és ujjongva tájékoztatott, hogy végre leesett neki a tantusz és azóta egészen más megközelítéssel beszélget a jelentkezőkkel.

Expand full comment
exe's avatar

Am, Wald nem szimpla tanár volt, hanem egyetemi prof és ebben az időben a Statistical Research Group nevű agytröszt tagjaként dolgozott - mit tesz a véletlen - magának a hadseregnek, egyébként magától értetődően tudomása sem lett volna azokról a problémákról, amelyekkel a hadsereg szembesült.

Elvileg egyébként sem, mint ellenséges idegen tilos volt hozzáférnie bármi bizalmas irathoz, beleértve azokat is, amiket ő maga állított elő ; a helyi vicc szerint a titkárnőknek minden egyes papírlapot el kellett ragadniuk Waldtól, mihelyt ő teleírta azokat :D

Summa: Wald az egyik legfontosabb kutatócsoport nagymenője volt

Expand full comment
exe's avatar

Ez nem történhetne meg, ha Tiboru nem viccelődik a sztorival, jelesül hogy Wald csak úgy "jelentkezett" a hadseregnél a gondolataival :)

Expand full comment
PéterM's avatar

Azért (is) jó poszt, mert többeknek jut eszébe róla valami:) Nekem pld egy film sorozat-epizód (talán Einstein rejtélyei?), amikor egy gyanúsított raktárépületét keresték a telo-cellainformációi alapján, és azt javasolta "főhősünk, ne azt nézzék hol járt, hanem azt, hol nem, mivel biztos kikapcsolta a telót, ne lehessen lekövetni (és így meg is találták:)

Expand full comment
Péter's avatar

Tanulságos sztori. Nekem ez ugrott be róla: a brit 1.vh- s sisakok furcsa esete: https://youtu.be/1IQE0uZUMys?si=Y07TKQ1SwCMeJomf

Expand full comment
Tiboru's avatar

Tökéletes párhuzam, illetve gyakorlatilag azonosság a két történet (már a túlélési torzítás szempontjából)!

Expand full comment
Katalin Mészáros Szécsényi's avatar

Hát igen, amióta a tudományos kutatókat a publikált cikkeik száma és a folyóirat jelentősége alapján rangsorolják, sokkal több az olyan cikk, ami azzal bizonyítja létjogoultságát, hogy mások is ezt találták. Elvétve található olyan, amiben a többség véleményével ellentétes állításokat próbálnak bizonyítani. Most csak arra vagyok kíváncsi, hogy a ChatGPT milyen adatok alapján fog javaslatot tenni a féltett kérdés megválaszolásakor, népnevelés céljából, 😏.

Expand full comment
Király Zoltán's avatar

Ez minden idők egyik legnagyobb sztorija, rám személyesen nagy hatással volt az ilyen szintű hozzáértés, már a FB poszt idejéről

Expand full comment
Zágon's avatar

Pénzügyőrként nekem erről a lefoglalási statisztika jut eszembe, ami ugye a sikertörténetekről számol be. Arról, amikor sikeresen elfogtuk, megakadályoztuk a jogsértő áruk bejutását. Arról viszont nincs statisztika, amikor észrevétlenül átjutott a cucc. (latentia) :(

Expand full comment
Tiboru's avatar

Nekem meg az jutott eszembe, hogy egyszer dumáltam egy kelet-európai ország belbiztonságis tisztjével. Ő mesélte, hogy X határátkelőhelyen egy évben elfogtak 20 korrupt határrendészt, Y határátkelőhelyen meg csak 5-öt, vagyis bakker, az X-nél négyszer akkora a korrupció, mint az Y-nál, úgyhogy kiemelt figyelemmel fogják kísérni az ott folyó munkát. - mondta lelkesen.

Én erre megkérdeztem tőle (abszolút laikusként), hogy az nem lehet, hogy az Y-nál egyszerűen óvatosabbak voltak és csak öten buktak le, pedig ott talán mindenki elfogadja a kenőpénzt..?

Gondolkozott egy kicsit és vakarta a fejét, majd azt mondta, hogy beszélgessünk inkább másról.

Expand full comment
Wacher's avatar

Egy barátommal keveredtem baráti vitába, hogy van-e értelme a sikeres emberekkel készített interjúknak, főleg ha ez viszonylag rövid interjú.

Én régóta úgy gondolom, hogy nem igazán, sokkal hasznosabb lenne megnézni, hogy akik elbuktak a siker felé vezető úton, milyen problémákba futottak bele.

Ő azt mondja, hogy van, mert ha valaki sikeres, akkor biztos valamit jól csinál, miközben a buktának millió oka lehet.

Ez a bejegyzés jutott eszembe.

Expand full comment
Attila67's avatar

Tanulságos.

Expand full comment
Szünyi's avatar

Covid.

Általános vélekedés, hogy a vírus gyengült és már nem okoz akkora problémát.

Véleményem szerint meg az igazán érzékenyek meg kihaltak.

Akik meg túlélték azoknak meg kialakult a védetsége (oltás + állandó fertöződés) következtében.

Tehát nem a vírus gyengült, hanem az emberi populáció adaptálodott.

Expand full comment
Fülöp Károly's avatar

Részigazság. Például mert képesek vizsgálni a vírus olyan tulajdonságait, ami a fertőzés erősségét méri.

Expand full comment
Szünyi's avatar

Mire gondoltál?

Az ujabb variánsokra hatékonyab ellenanyag változatok termelödnek?

Az újabb variánsok kevésbbé fertöznek (rosszabbul kapcsolódnak az ACE2 receptorhoz)?

Az újabb variánsok, ha már megfertözték a sejtet, kevésbbé szaporodnak?

Expand full comment
Fülöp Károly's avatar

Arra, hogy nem jó a párhuzamod.

Expand full comment
Dorozsmai Károly's avatar

Ez nagyon tetszett! :-)

Expand full comment