16 Comments
Oct 21Liked by Tiboru

Nagymamámnál a sok könyv közül a Hihetetlen ​Győzelem volt az ágyuk feletti kis könyvespolcon. Miután rátaláltam, minden nyaralásomon elolvastam nem is tudom hány éven át :)

Expand full comment

Valahol itt van nekem is.

Expand full comment
Oct 21Liked by Tiboru

Abszolút kedvencem az a könyv 😍

Expand full comment
Oct 21Liked by Tiboru

Zseniális az egész könyv (Hihetetlen győzelem).

Kedvenc karakterem belőle a mindig mezítláb repülő Sweeney alezredes, aki a csata előtti utolsó pillanatban a kontinensről Midwayre beérkező B-17-es alakulat parancsnoka volt.

Expand full comment
Oct 21Liked by Tiboru

Hogy miért nem gyanakodtak a japánok a kódolatlan üzenet miatt? Szerintem az arroganciájuk lehet az ok, egyes tábornokaik lenézhették az ellenséget és csak legyintettek, hogy ilyen hülyék az amik.

Expand full comment
Oct 21Liked by Tiboru

Kevés győztes hadvezér tudta megállni, hogy az egyébként jelentős részben valóban kiemelkedő teljesítményének köszönhetően aratott győzelemben ne csak a saját zsenialitását lássa, hanem legalább részben a forgandó hadiszerencse számára kedvező alakulását is.

Így jártak a japánok 1941. decembere utáni sikereik fényében Midwaynél. Nem csak ezen az apró részleten nem akadtak fenn, hanem pl. a tervezett tengó sorfalat sem tudták időben felállítani Havaii és Midway között, hogy felderítsék a Midway felmentésére kifutott amerikai hordozókat. Ezt is úgy intézték az amerikaiak, hogy az üzemanyag újratöltés helyszínéül kinézett atollhoz küldtek egy egységet "véletlenül" és így japánok nem kockáztathatták a lebukást. Mikor a hordozók kifutottak Pearlből, az egységet visszarendelték és ez a késedelem sem lett gyanús a japánoknak. Ha valakinél esetleg össze is értek ezek az információk és el is kezdett gyanakodni, hogy lehet-e ennyi véletlen egymás után, biztos nem vették komolyan.

De nem sokkal később pont ez a hozzáállás vezetett a Szövetségesek kudarcához a Market Garden hadműveletnél. Komolyan nem vett felderítés, a helyi ellenállásról származó információk mellőzése és csak a grandiózus tervbe passzoló részletekkel való foglalkozás. Aztán túl messze lett a híd...

Az arrogancia stimmel, csak nem eleve kódolt, kulturális-néplélektani okokra vezethető vissza, hanem hétköznapi emberi gyarlóságra.

Expand full comment

Sőt, akár az egész háború másképpen alakulhatott volna. Mert a japánok terve nemcsak a sziget megszerzése volt, hanem az akkor (Pearl Harbor után) még szorult helyzetben lévő US navy csapdába csalása és megsemmisítése. De azzal, hogy Midwayben hatalmas vereséget szenvedtek gyakorlatilag elvesztették minden előnyüket. Az meg minden totalitárius rendszer közös jellemzője, hogy ezt az óriási, további sorsukat meghatározó vereséget szemrebbenés nélkül győzelemnek kommunikálták Japánban.

Expand full comment

Nem értem a sztori eltorzítását. Egy KÁBELEN továbbított üzenetet hogyan hallgattak le japók? A történt a Hihetetlen Győzelem könyvben meg úgy van, hogy Midway adta le rádión az üzenetet. Az passzol a leírásba.

Expand full comment
author

Én a víz alatti kábeles verziót olvastam több helyen is. Nem voltam ott, úgyhogy nem tudok állást foglalni.

Amúgy a kábeles kommunikáció is lehallgatható.

Expand full comment

Pedig szinte mindenhol rádió van.

https://www.nsa.gov/Press-Room/News-Highlights/Article/Article/2644092/

Szerintem, ahol találtad valaki nem értette. Lehet, hogy PH és MW között is volt kábel. Kábelen odaszóltak MI-nek, hogy ezt adja le rádión, ők meg ladták nyíltan.

Expand full comment
author

Oké, akkor kiegészítem a poszt szövegét ezzel a verzióval is.

Expand full comment

Igen, így van, kábelen küldték el, hogy mit kell rádiózni. A kábelt nem sokkal eløtte húzták ki, a japánok nem tudtak róla.

Expand full comment

Így ki i adódik a történet. :)

Expand full comment

Wiki szerint is... Még azt is beleírták, ami bennem felmerült. Ha ez tényleg így volt (wiki nem a világ legpontosabb dolga...) hogyan nem tűnt fel egyetlen japónak sem, hogy ezt miért rádiózták? Nem tudták volna, hogy van oda vízalatti kábel? Kétlem.

U.S. code-breaking

Nimitz had one critical advantage: U.S. cryptanalysts had partially broken the Japanese Navy's JN-25b code.[52] Since early 1942, the U.S. had been decoding messages stating that there would soon be an operation at objective "AF." It was initially not known where "AF" was, but Commander Joseph Rochefort and his team at Station HYPO were able to confirm that it was Midway: Captain Wilfred Holmes devised a ruse of telling the base at Midway (by secure undersea communications cable) to broadcast an uncoded radio message stating that Midway's water purification system had broken down.[53] Within 24 hours, the code breakers picked up a Japanese message that "AF was short on water."[54] No Japanese radio operators who intercepted the message seemed concerned that the Americans were broadcasting uncoded that a major naval installation close to the Japanese was having a water shortage, which Japanese intelligence might have suspected as deception.[55] HYPO was also able to determine the date of the attack as either 4 or 5 June, and to provide Nimitz with a complete IJN order of battle.[56]

Expand full comment
Oct 21·edited Oct 21

"Te Zsuzsa!

Tudod te, mit mondott Mikulszky kapitány

Midway mellett, mikor másodszor készült

rárepülni Yamamoto vezérhajójára,

és figyelmeztették, hogy ha ezt megteszi,

nem marad annyi üzemanyaga,

hogy visszatérjen a földre?

Tudod, mit mondott a beszart navigátornak?

Hogy:

"Fogd be a pofád!

És szóról-szóra ezt mondom én is neked."

Csengey Dénes-Cseh Tamás egyetlen közös albuma.Mélyrepülés.

https://www.youtube.com/watch?v=VkoH8vdCE6g&t=1s

Expand full comment
Oct 21·edited Oct 21

Informatív szempontból én ezt szoktam megnézni, három részes elemzés.

AMi az érdekessége, hogy japán és amerikai szempontból is külön-külön elemzi, és használja a fog of wart (azaz a japánok elemzésénél csak az általuk ismert infókból dolgozik ő is.)

Külön kiemeli a Nagumo dilemmát is.

https://www.youtube.com/watch?v=Bd8_vO5zrjo

Expand full comment