Az 1967-es (hatnaposnak is nevezett) arab-izraeli háború legnagyobb csatájában, a Sínai-félszigeten található Mitla-szoros melletti harckocsi-ütközetben mintegy ezer páncélos vett részt. A jelentős túlerőben levő egyiptomi oldal a szovjetektől vásárolt T34-85 és a kor csúcsmodelljeinek számító T-54 és T-55 típusokkal próbálta megállítani a zsidó állam amerikai harckocsikkal felszerelt hadseregét. A próbálkozás nem igazán jött össze nekik, aminek számos oka volt, de most csak az egyiket említem.
A szovjet harckocsik tényleg nem voltak rossz minőségűek a kor technikai színvonalához képest, de a szovjet hadmérnökök az alapverziót nem kifejezetten a közel-keleti nyári napokon történő használatra tervezték. Az egyiptomi hadi beszerzők valahogy figyelmen kívül hagyták (vagy jelezték, de az illetékesek nem vették figyelembe a jelentéseiket), hogy a szovjet páncélosokban kiválóan működik a fűtés, de a klímát valahogy nem tartották fontosnak szériatartozékként beszerelni.
A kánikulai napok idehaza már régen elmúltak, de talán mi is el bírjuk képzelni az egyiptomi harckocsizók fizikai és idegállapotát a hatalmas fémtestekben, amikor odakint a kő- és homoksivatagban a hőmérséklet gyakran elérte, sőt akár meg is haladta a 40-42 fokot (a hatnapos háború június 5-10 között zajlott le). Mondjuk az is tény, hogy a szovjet katonai vezetők sok mindenre gondoltak úgy általában, de a sorállomány komfortérzetére magas ívben szartak.
(A képen egy hajdani T54-es a latruni szabadtéri harckocsi-múzeumban, Izraelben. Ezt a fotót a netről kölcsönöztem, de én is jártam ott néhány évvel ezelőtt, csak sajnos most nem találom az ott készített fényképeket.)
A klíma a puhány imperialistáknak való.
Tiboru, volna ehhez a témához ( T-54/55 vs korabeli izreli vasak) egy gondolatom.
1.
Sokszor nem az számít, hogy mennyire jó valaki vagy valami .. hanem egyszerűen csak az, hogy az ellenfélhez vagy az ellenfél cuccához képest mennyire jó.
Ez érzésem szerint igaz ember és ember test test elleni küzdelmére, hidegfegyveres közelharcra és technikai eszközök ( repcsik, hajók, tankok stb) egymás elleni összecsapásaira is.
Persze itt is figyelni kell a körülményekre (kinek előnyösebb) illetve léteznek kő-papír-olló körök.
2.
Amit én olvastam erről a háborúról: nem mindegy ki mennyire képzettek az emberei ... mennyire koordinált a vezetés, illetve mennyire baromállatság az a harcfeladat amit épp megpróbálnak végrehajtani.
Szerintem egy dombos vagy utcai terepen a T55/55 megenné reggelire a 90 mm-es (amúgy igen jó ) löveggel szerelt izraeli Sherman-t ... a sherman páncélja kb semmit sem ér a ruszkik korabeli 100 mm-es páncéltörő ágyúja ellen ... de ha védekező pozícióba levő, tankvadásznak használt supershermannoknak zavarnak neki T54/55 harckocsikkal felszerelt alakulatot, akkor a 3x túlerő is kevés kellene legyen.
Az meg, hogy ki mire használja a tankjait, a parancsnoki állomány felkészültségén (vagy agyhalottságán) múlik.