A legtöbbünk magától értetődő természetességgel használja a GPS-t, vagyis a Global Positioning System (Globális Helymeghatározó Rendszer) elnevezésű műholdas navigációt. Ott van minden okostelefonon, napi rendszerességgel kurvasokan használják (2023-as adatok szerint több, mint 6 milliárd aktív vevőkészülék van), a norvég földmérőktől kezdve a brazil taxisokon és az iráni kamionosokon át az ausztrál kirándulókig. Hogy a katonai felhasználásról ne is beszéljünk. És az is természetesnek tűnik, hogy ingyen van, egy fillért sem fizetünk érte.
Illetve hát ez utóbbi kijelentés nem mindenkire igaz. A GPS-t ugyanis nem a Jézuska üzemelteti. Az USA Védelmi Minisztériuma által 1978-ban kifejlesztett - és azóta is fenntartott - rendszer 2023-ban 1,85 milliárd dollárba (kábé 660 milliárd forintba) került, amit természetesen az amerikai adófizetők csengettek ki. Ez azt jelenti, hogy minden egyes amerikai lakos (a harlemi csecsemőktől a hollywoodi sztárokon át Biden elnökig) átlagosan és évente úgy 5,5 dollárt (2023-as árfolyamon) áldoz arra, hogy egyre kevesebbet lapozgassuk az autós atlaszokat.
Oké, öt és fél dollár nem nagy pénz (kábé ennyibe kerül egy Big Mac Washingtonban). De 1,85 milliárd már igen. Csak összehasonlításként mondom, hogy a Magyar Rendőrség 2024-es működési költségvetése dollárban kifejezve 1,3 milliárd.
Tudom, hogy a jelenleg 32* műholdból álló GPS nem az egyedüli műholdas navigációrendszer, de a világ lakosságának többsége egyelőre továbbra is inkább ezt használja, nem az EU-s Galileót (23* műhold), a kínai Beidout (35* műhold) vagy az orosz Glonasszt (26* műhold). Japán és India is kifejlesztett saját rendszert, de ezek még távolról sem nevezhetőek a GPS komoly versenytársainak. A japán gyakorlatilag a GPS regionális kiegészítése, nem is önálló szisztéma.
A GPS-t az amerikai Űrhaderő (United States Space Force) kezeli és tartja fenn a kaliforniai El Segundo-ban. A GPS Directorate-nek kábé 700 alkalmazottja van.
Ha már erről esett szó: te milyen rendszerességgel használsz tájékozódáshoz papírtérképeket? Lehet, hogy reménytelenül boomer vagyok, de a kocsiban nálam mindig vannak ilyenek.
*: az aktív műholdak számáról több verzió is kering a neten, szóval ezeket itt a posztban vegyétek tájékoztató jellegűnek, nem szentírásnak.
A story amit ígértem:
2018-cas hír volt, hogy a népszerű fitness app, a Strava titkos, amerikai katonai bázisokat fed fel. Nem csak a helyüket, de az úthálózatukat is! Az történt ugyanis, hogy a katonák szeretnek fittek maradni, és eljárnak kocogni bázison belül, és ezt mérni is szeretik a legkülönfélébb GPS-es fitnessz karórákkal, és az adataikat a kedvenc appjukba töltik fel. Az egyéni fiókok ugyan privátok, és lehet korlátozni a láthatóságukat, de a Stravának van egy előfizetők számára elérhető funkciója, az ún. heatmap. Ez az összes felhasználó aggregált adataiból rajzolja ki a bolygón az összes bejárt útvonalat. Ha valahol csak egyszer járt valaki, az alig látszik, ha egyáltalán, de amerre sokan és sokszor járnak, az élénken világít majd a térképen. Ez történt itt is: sok katona sok kocogása világító pontként jelent meg pl Afganisztánban, meg egyéb országokban, ahol a helyi lakosság nem nagyon használta az appot, így mégjobban kitűnt a bázis teljes rajzolata a sötét háttérből. Nem tudom pontosan mi lett a probléma feloldása, de a funkció még most is elérhető Straván, sőt személyes Heatmap is létezik.
Az aktív műholdak száma azért nem állandó, mert mindig van, ami kiesik (selejtezésre kerül) és kerül be új, illetve pályakorrekciót kell rajta végrehajtani. Szerintem a felsorolt adatok a rendszer elméleti optimális működéséhez szükséges műholdak száma, aztán, hogy van-e fönt 1-2 plusz darab, vagy mínuszban vannak eggyel, mert lesodródott, az más kérdés.
A japánról nem hallottam, de talán arra gondolsz, hogy a GPS rendszer vállalt pontossága 30 méter (azért általában jobb). Ezt egészíti ki egy geostacionárius pályán keringő műholdakból álló rendszer, ami a pontosságot felhozza 1-5 méterre. Ez a Föld három területén működik: US - WAAS, EU - EGNOS, JP - MSAS.
Egyébként a GPS rendszer két jelet sugároz. A katonait csak erre alkalmas eszközzel lehet venni. A civil jelet valamikor a 2000-es évek környékéig olyan szinten zavarták az amcsik, hogy kb +- 100m volt a pontossága. Nyilván ezt a zavarást bármikor vissza tudják kapcsolni, ha fontos nekik.
Illetve van egy másik alrendszer is, ami ismert pozíciójú, állandó telepítésű földi állomásokkal korrigálja a jelet. Ezzel elérhető a milliméteres pontosság is, de ez már korántsem ingyenes szolgáltatás