29 Comments

A story amit ígértem:

2018-cas hír volt, hogy a népszerű fitness app, a Strava titkos, amerikai katonai bázisokat fed fel. Nem csak a helyüket, de az úthálózatukat is! Az történt ugyanis, hogy a katonák szeretnek fittek maradni, és eljárnak kocogni bázison belül, és ezt mérni is szeretik a legkülönfélébb GPS-es fitnessz karórákkal, és az adataikat a kedvenc appjukba töltik fel. Az egyéni fiókok ugyan privátok, és lehet korlátozni a láthatóságukat, de a Stravának van egy előfizetők számára elérhető funkciója, az ún. heatmap. Ez az összes felhasználó aggregált adataiból rajzolja ki a bolygón az összes bejárt útvonalat. Ha valahol csak egyszer járt valaki, az alig látszik, ha egyáltalán, de amerre sokan és sokszor járnak, az élénken világít majd a térképen. Ez történt itt is: sok katona sok kocogása világító pontként jelent meg pl Afganisztánban, meg egyéb országokban, ahol a helyi lakosság nem nagyon használta az appot, így mégjobban kitűnt a bázis teljes rajzolata a sötét háttérből. Nem tudom pontosan mi lett a probléma feloldása, de a funkció még most is elérhető Straván, sőt személyes Heatmap is létezik.

Expand full comment

Köszi, nagyon jó sztori!

Expand full comment

tudomásom szerint ezután jött a javítás, amikor opcionálisan hide-olhatóvá tették az indulási és érkezési pontokat, most meg nem tudom mondani, hogy 30 vagy 300 méteres kitakarással. az más tészta, hogy ki kapcsolja be és hogyan követelik meg, de az opció él.

Expand full comment

Az aktív műholdak száma azért nem állandó, mert mindig van, ami kiesik (selejtezésre kerül) és kerül be új, illetve pályakorrekciót kell rajta végrehajtani. Szerintem a felsorolt adatok a rendszer elméleti optimális működéséhez szükséges műholdak száma, aztán, hogy van-e fönt 1-2 plusz darab, vagy mínuszban vannak eggyel, mert lesodródott, az más kérdés.

A japánról nem hallottam, de talán arra gondolsz, hogy a GPS rendszer vállalt pontossága 30 méter (azért általában jobb). Ezt egészíti ki egy geostacionárius pályán keringő műholdakból álló rendszer, ami a pontosságot felhozza 1-5 méterre. Ez a Föld három területén működik: US - WAAS, EU - EGNOS, JP - MSAS.

Egyébként a GPS rendszer két jelet sugároz. A katonait csak erre alkalmas eszközzel lehet venni. A civil jelet valamikor a 2000-es évek környékéig olyan szinten zavarták az amcsik, hogy kb +- 100m volt a pontossága. Nyilván ezt a zavarást bármikor vissza tudják kapcsolni, ha fontos nekik.

Illetve van egy másik alrendszer is, ami ismert pozíciójú, állandó telepítésű földi állomásokkal korrigálja a jelet. Ezzel elérhető a milliméteres pontosság is, de ez már korántsem ingyenes szolgáltatás

Expand full comment

Köszi a kiegészítéseket!

Csak egy szubjektív megjegyzés: a civil (vagyis mindenki által hozzáférhető) GPS pontossága (saját tapasztalat alapján) bőven a 8-10 méteren belül van. Persze nem egy lakótelep közepén vagy egy esőerdőben :-)

Expand full comment

sokmindenen múlik a pontosság

- hány műholdra látsz rá és milyen szögben

- van-e a közeledben olyan épület, ami visszaveri a jeleket

- van-e közted és a műholdak között zavaró légköri anomália

- és hát amíg Európában próbálod mondjuk a telefonoddal, ott alapértelmezésben be van kapcsolva az EGNOS

- ha pedig a telefonos navigációt használod, akkor ott azért van a GPS-től független szoftveres javítás is, mert ha 40-nel mész 2-méterrel az út mellett (GPS jel szerint), akkor ki fogja találni, hogy te mégis inkább az úton mész

Expand full comment

Amennyire én tudom, az iraki háború során lett pontosítva a civil GPS, mert az amerikai katonáknak kellett sok helymeghatározó készülék, és katonai nem állt rendelkezésre, ezért kénytelen volt a sereg őket turista GPS-ekkel ellátni. AZT, hogy (hacsak nem lesz egy világháború) egy mozdulattal helyreállítsák a civil készülékek számára a pontatlanságot (mondjuk üzleti érdekből) azért nem gondolom lehetségesnek, mert az eltelt évtizedek alatt gyakorlatilag minden más navigálás "elfelejtődött". Például a tengerésztisztek mára nem tudnak szextánssal, táblázatokkal, papírtérképekkel dolgozni, ezek már nincsenek is a hajókon sehol. Szóval a gond nem ott van, hogy van e papírtérkép a kocsiban, mert akár a repülők is leesnének az égből, ha kikapcsolnák a műholdakat.

Expand full comment

a tengerészek ha 500 méteres pontossággal tudják, hogy hol vannak, az már bőven jó. A pilótáknak szintén.

Azt nem tudom, hogy miértés mennyivel nehezebb/drágább katonai eszközt gyártani, vagy beszerezni, de egyelőre szerintem sem foglalkoznának ezzel. De nem azért, mert mondjuk a tengerészek eltévednének. Egyszerűen felesleges.

A NATO-n kívüli hatalmak közül egyedül Kína az, aki problémát okozhatna (látjuk, hogy az oroszok hagyomágyos lőszerek tekintetében sem túl acélosak és egy Ukrajna méretű ország is kivérezteti őket). Nekik meg van saját műholdas rendszerük (van az oroszoknak is, de az utóbbi évek teljesítménye után ki hiszi még el, hogy tisztességesen működik?)

Expand full comment

A Sivatagi vihar hadművelet kezdete előtt az Adriai tengeren a halászok azt látták a GPS vevőiken,

Expand full comment

hogy több száz kilométerrel odébb vannak a valós pozíciójukhoz képest. (Bocs a törésért)

Expand full comment

Kb. 20 éve tanultam először a működéséről az egyetemen. Még gyakorlatunk is volt: saját térképet kellett készítenünk a segítségével. Egyetemi kölcsön eszközöket kapott mindenki, de mivel kevés volt belőle, mi meg sokan voltunk, meghatározott időkeret volt a mérés elvégzésére. Én egy jó hideg téli héten róttam Pécel utcáit vele. Valamiért akkor nem jutott eszembe bicajjal menni, pedig mennyire kézenfekvő! Ma már el sem indulok a Garmin nélkül tekerni. Navigációra is nagyon jó (ez most Debrecenben nagyon hasznos volt), de elsősorban menetrögzítésre használom tekerés közben. Még mielőtt léteztek ezek a fitnessz célú készülékek, már csináltam olyat, hogy a Google Mapsben kimértem a futó útvonalamat, kijelöltem három ellenőrzőpontot, és az ottani áthaladáskor megnyomtam a stopperen a köridő gombot, aztán futás után excelben elemeztem a teljesítményem. Nem is csoda, hogy mikor megjelent a Strava, az elsők közt regisztráltam. Eleinte még okostelóval használtam, de hamar vettem egy jó kis Garmin karórát. Azóta is mérek mindig mindent. Én nagyon élem ezt a technológiát.

Expand full comment

Apropó Strava! Van ezzel kapcsolatban egy az amerikai haderőt érintő sztori is pár évvel ezelőttről. Ha be van készítve neked, nem lövöm le. 🙂

Expand full comment

Jöhet, lődd csak le!

Expand full comment

Nekem a kedvenc fun factem a GPS muholdak kapcsan, hogy annak a fizikaja, miszerint a sebesseg hatassal van az ido mulasara (diohejban minel gyorsabb, annal lassabban telik az ido), mar a GPS muholdjainal is merheto, es emiatt folyamatosan korrekciora szorulnak az adatok es allandoan szinkronizalni kell, hogy mukodjon a rendszer.

Expand full comment

Áhá, én pl. eleve azt hittem, a GPS az ilyen gyűjtőnév a műholdas navigációkra (remélem nem voltam vele eddig egyedül hülye :)) . De ezek szerint csak kábé úgy gyűjtőnév, mint anno a Hungarocell az expandált polisztirolra :). Na mindegy, hasznos volt, ma is tanultam valamit. Közben erről eszembe jutott, amikor úgy 2002-2003 környékén a teljesen analóg teodolit mögött számológéppel ácsorogva lebaszott minket, maifiatalokat a geodézia tanár, hogy nem tudunk mi már fejben rendesen számolni. Papírtérkép: az otthontól való távolság függvényében, szívem szerint tartanék azért egyet mindig a kesztyűtartóban. De végül nem tartok.

Expand full comment

Általában nincs szükségem semmilyen segédeszközre, de ha új helyre megyünk, előre megpróbálom memorizálni a szükséges útvonalakat. Ha nem jön össze, még mindig ott van az asszony mobilnete és a GPS. Egyébként a kedvesemtől már évekkel ezelőtt megkaptam, hogy én olyan öreg vagyok, hogy térképet is tudok olvasni, pedig mindketten még csak három x-nél járunk. :)

Expand full comment

A.kocsiban nekem is van, de pl. túrához már nem viszek papírt, mivel általában úton megyünk, de ha nem, akkor a két-három telefonbol csak marad egy mukodokepes

Expand full comment

Az is előfordul, hogy az újonnan átadott híd még nem került fel a GPS térképre. Innen tudtam meg, hogy a GPS jelnek "lelke" is van: ahogy közeledtünk az csatorna feletti új híd felé, az irányító hangja mind többször és kétségbeesettebben hangzott: "forduljon jobbra!, forduljon jobbra!"

Expand full comment

Hát ja, ez a jobbik eset. Mert előfordulhat, hogy a híd lebontása marad ki a frissítésből és a hang csak biztat, hogy előre...

Expand full comment

És használod is azokat a papírtérképeket, amelyeket magaddal hordasz?

Expand full comment

Volt már olyan, hogy pl. Albániában vagy Boszniában elment a térerő (általában a hegyek között autózva) és akkor bizony nagyon jól jött, hogy van klasszikus térképem is. De jártam így Írországban és Észtországban is.

Expand full comment

A Maps.me alkalmazás egy letölthető offline térkép. Múlt héten jártam körbe Koszovót. Csak ezt használtam. Szerintem pontosabb, mint a waze vagy a google maps. Még a turistautak is benne vannak.

Expand full comment

Egy kérdés: mostanság a ukrajnai események miatt mennyire pontos, érezhető itt Magyarországon a zavarás hatása autóvezetés közben? ( Eltérő véleményeket hallottam .. )

Expand full comment

Én ilyet nem igazán tapasztaltam, noha elég sokat autóztam Magyarországon és Romániában is. De ettől függetlenül nem tartom kizártnak a jelenséget...

Expand full comment

Kihagytad a legérdekesebb részt. Két GPS van. A katonai, ami olyan pontos, hogy egy rakétát benavigál a kéményen. És a civil, ami kb. 3-10 méteren belül szándékosan pontatlan, pont azért, hogy ne lehessen így felhasználni.

Van egy legenda, hogy a GPS-t fel lehet használni a speciális relativitás bizonyítékának, mert ha nem korrigálnák arra, akkor pontatlan lenne. Tényleg van relativitási eltérés, de csak pár centi, ezért a civil rendszerben nem is korrigálják.

Expand full comment

Az nem két GPS, hanem egy és ugyanaz a rendszer, csak a civil felhasználás pontosságát korlátozzák, vagyis az output-ba piszkálnak bele, nem a rendszerbe.

Expand full comment