A múltkor egy olyan területről írtam, ami senkinek nem kell. Most egy másik típusú geopolitikai érdekességről fogok mesélni egy rövidet.
A "kondomínium" egy olyan, jól elhatárolt földrajzi területet jelent, amelyet két vagy több állam közösen igazgat. A spanyol-francia határon, a történelmi Baszkföld északi részén van Európa legrégebbi, ma is létező kondomíniuma.
A francia Hendaye és a spanyol Hondarribia városkák (és értelemszerűen a két állam) közötti határvonalat a Bidasoa folyó jelenti. Ennek közepén található a mintegy 7000 négyzetméteres (kábé 180 x 40 méteres) lakatlan sziget, a Fácánok szigete (baszkul: Konpantzia). Ennek területi/adminisztratív hovatartozásáról az 1659-ben ezen a helyen aláírt pireneusi békeszerződés keretei között állapodott meg a két király (XIV. Lajos és IV. Fülöp) személyes képviselője, Mazarin bíboros és Luis de Haro herceg. A megállapodás értelmében minden év február elseje és július 31-e között a sziget feletti rendelkezést Spanyolország, augusztus elseje és január 31-e között Franciaország gyakorolja.
Eltelt 365 év, de a szerződés az szerződés. Mondjuk manapság a szuverenitás gyakorlatilag egyetlen megnyilvánulása, hogy éppen melyik állam kertészei nyírják a füvet és metszik a fákat, illetve hát az, hogy a spanyol hat hónapban a Guardia Civil (spanyol csendőrség), a franciában pedig a Gendarmerie Nationale (francia csendőrség) emberei tartják távol a sétálni vágyó turistákat (a sziget ugyanis nem látogatható).
Szeretnék egy ilyen szigeten lakni. Esküszöm, hogy rendszeresen nyírnám a füvet és évente kétszer lelkiismeretesen cserélném az éppen aktuális nemzeti lobogót!
két himnuszt kellene ismerni, és egy spanyol-francia focimeccs - mint pl. idén - komoly meghasonlás lenne :)
Nagyon tudnám élni. :D