Nem kell különösebb történészi vagy geopolitikai előképzettség ahhoz, hogy tudjuk: számos olyan földterület van a világon, amelyet egynél több állam vall a magáénak. Az ilyen régiók háborúk és egyéb konfliktusok kirobbantói voltak az évezredek során; elég, ha csak a saját történelmünkre gondolunk. Az viszont nagyon ritka, hogy egy földrajzi tájegység senkinek ne kelljen.
Van egy kábé 2000 négyzetkilométeres terület (nagyjából Komárom-Esztergom megyényi) az egyiptomi-szudáni határon, amelyikre egyik ország sem jelentette be az igényét. Egyiptom ugyanis az 1899-es politikai határt ismeri el (a 22. északi szélességi fokot), míg Szudán az 1902-es közigazgatásit. Ez Bir Tawil (arabul بير طويل). Ez arabul olyasmit jelent, hogy "mély kutak földje". Hát ha vannak kutak, azok vízszintje tényleg elég mélyen található...
Néha felbukkannak futóbolondok, akik kitűznek mindenféle zászlókat és kikiáltják magukat államfőnek, de a szikár tényen mindez egy jottányit sem változtat: ez a terület teljesen gazdátlan, legalábbis a nemzetközi jog értelmében. Fogadjunk, hogy arrafelé nincs jelentős ásványkincs a talajban. Se felszíni víz, se állandó település nincs arrafelé, de az ababda nevű törzshöz (nemzetséghez?) tartozó nomád beduin pásztorok néha átkószálnak Bir Tawil-on, tevéiket és/vagy kecskéiket terelgetve.
Tudtok még hasonló, valódi no man's land-ről, ami kettő vagy több állam határán terül el és egyik félnek sem kell? Ahogy a bevezetőben is említem, olyan, amire többen is bejelentették igényüket, több is van, de most a Bir Tawil-félékre utaltam. Nekem most Liberland ugrik be (a maga 7 négyzetkilométerével, Mohácstól légvonalban 30-32 kilométerre délre), de talán van még ilyen.
Hasonló határos / határtalan történeteket itt lehet találni: Milo Van Bokkum: Határok – Miért ott, miért úgy? (A világ legfurcsább országhatárainak történetei)
Ezek olyan ritkák, hogy mindig kétszer is megnézem, hogy biztos nem mesét olvastam. Liberlandot kb még mindig nem hiszem el, pedig annyiszor hallottam róla. Nagyon szokatlan dolgok ezek.