Amikor 1957. október 4-én a szovjetek fellőtték a Szputnyik-1 műholdat, nem is sejtették, hogy mekkora szívességet tesznek az amerikai tudománynak és oktatásügynek. A hír hallatán beszart Eisenhower elnök és a pánikba esett Kongresszus ugyanis rögtön munkához látott és elkezdtek addig soha nem látott összegeket pumpálni az oktatásba és a tudományos kutatásokba. Az oktatás és a tudomány rögtön nemzetbiztonsági és nemzetvédelmi prioritássá vált (lásd az 1958-ban hatályosult törvényt, a National Defense Education Act-et).
Többek között az ebbe újonnan fektetett dollármilliárdok eredményezték azt, hogy négy év múlva elindult az Apollo-program, majd azt, hogy további nyolc év elteltével az a mondat vált globálisan verbális mémmé, hogy "The Eagle has landed!" és nem az, hogy "Орел приземлился!*".
Az új törvénynek és finanszírozási rendszernek köszönhetően a felsőfokú képzésben résztvevők száma is megugrott. Míg az ötvenes évek közepén a végzős amerikai középiskolások mintegy 22-25%-a tanult tovább főiskolákon és egyetemeken, a hatvanas évek végére ez az arány 40%-ra nőtt. Ez nagyrészt a Nemzetvédelmi Diákhitel programnak (National Defense Student Loan) volt köszönhető, amit szintén 1958-ban vezettek be, s aminek az volt a célja, hogy alacsony kamatozású kölcsönöket nyújtson azoknak a diákoknak, akiknek a családja anyagilag nem állt valami jól, de akik jó eredménnyel végezték el a középiskolát és olyan területeken akartak továbbtanulni, amik a nemzetgazdaság jövője szempontjából kiemelt fontosságúnak minősültek: műszaki tudományok, matematika, fizika, idegen nyelvek, stb.
Azt hiszem, ezeket a következményeket nevezhetjük egyfajta pillangóhatásnak, esetleg (a szovjetek szempontjából) szándékon messze túlmutató eredménynek, amivel Moszkvában nem számoltak. Azt sajnos nem tudom, hogy milyen meglepő eseménynek kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy a magyar oktatás is hozzájusson a normális és hatékony működtetéséhez szükséges összegekhez, de látatlanban (már csak egykori pedagógusként is) azt mondom, hogy jöjjön, aminek jönnie kell.
*: az orosz fordítást guglival követtem el; elnézést, ha nem tökéletes.
Szerintem, ha a kormányt lövik fel az űrbe, meghozza a kívánt hatást. Már O1G fellövése is lényeges javulással járna.
Érdekes ez a mennyit költött oktatásra diagramm. Kérdés, Kína mostanság mennyit költ. ( Meg a "nyugati társadalmak" mennyit költenek erre. )