Korosztályom egyes tagjai talán még emlékeznek a nyolcvanas években a magyar tévében is vetített, roppant népszerű, 93 epizódot megélt "Starsky és Hutch" című sorozatra, amiben két New York-i detektív kalandjait kísérhettük figyelemmel. Amit viszont nem biztos, hogy mindenki tud: az ötletet és az inspirációt a producerek és a rendező a való világból merítették.
A hatvanas és hetvenes években ugyanis az NYPD-nél dolgozott két rendőr (John Sepe és Lou Telano), akik annak idején forradalmasították a nagyváros bűnüldözését. Gyakorlatilag ők voltak a korszak legeredményesebb amerikai fedett nyomozói. Rendszeresen alámerültek az alvilágba és olykor hajmeresztő legendákat dolgoztak ki maguknak a sikeres beépülés érdekében. Szerepeltek például ortodox zsidóként, meleg párként, hajléktalan koldusokként, de olyan esetük is volt, amikor mindketten nőnek öltözve dolgoztak egy szegénykórházban. Na ez utóbbi tényleg durva lehetett…
Mivel annak kidején a szolgálati szabályzat nem igazán tért ki a fedésben dolgozó zsarukra, John és Lou szakmailag gyakorlatilag azt csináltak, amit akartak (és persze amit nem tiltott kifejezetten a törvény). Számos, a mai napig érvényes, írott és íratlan szakmai alapszabály az ő munkásságuknak és tapasztalataiknak köszönhető, Norvégiától Románián és Belgiumon át Kanadáig.
Legalábbis ezt állítják a szakmában járatosak.
A sorozatra visszatérve: ennek alkotói kilenc hónapon át gyűjtötték az anyagot a két nyomozótól, néha még bevetésekre is elkísérték őket, majd egy kis kozmetikázás után kész is volt egy-egy epizód forgatókönyve. Azt meg talán mondanom sem kell, hogy a rendőrök eredetileg egy kibaszott dollárt sem kaptak a producerektől. Az is igaz viszont, hogy azalatt a kilenc hónap alatt piára nem költöttek egy centet sem. És nem azért, mert nem ittak :-) Aztán egy peren kívüli egyezségben kaptak 10-10 ezer dollárt (ami a sorozat sikerét tekintve nevetségesen kevés).
Szomorú aktualitása a posztnak, hogy három nappal ezelőtt hunyt el a bevezetőben említett krimisorozat egyik főszereplője (David Soul), aki Hutch-ot alakította. Nyugodjék békében!
(A képen a két detektív: sapkában Lou, a másik John. Egy elég megbízható forrásból arról értesültem, hogy hosszú évekkel ezelőtt a magyar fedelesek osztályvezetőjének irodájában mindkettőjük fotója ott virított a falon, számos más kép, oklevél, felvarró, díszpajzs és más zsarurelikvia társaságában.)
Baszki, az ember azt gondolná, hogy van róluk Wikipédia cikk, de még nagyon forrást sem találok róluk, hogy elkészítsem. A fenti cikkben nem látom, mi lett a két zsaruval, a https://coffeeordie.com/real-starsky-and-hutch ezt írja:
As for Telano and Sepe, the two officers spent the rest of their careers in the New York Police Department. Telano became a successful television and radio show host and is the president of the New York Veterans Police Association. Sepe retired in 1989 and opened up a number of small businesses. He died of cancer at age 76 in July 2013.
Mindketten a NYPD-n dolgoztak a karrierjük végéig, Telano ezután sikeres tévés- és rádiós műsorvezető lett, majd a new yorki veteránrendőr-szövetség elnöke. Sepe 1989-ben ment nyugdíjba, több kisebb céget is indított, és 2013-ban halt meg rákban. (Ez egy 2022-es cikk)
Magyar szemmel furcsa az a rövid távú fedett munka, amit az amerikaiaknál elfogadott módszer. Arra gondolok, hogy olyan zsaruk végeznek jellemzően rövid fedett munkát, akik aztán felfedik rendőr mivoltukat. Nálunk ez azért nem menne túl sokáig, mert hamar elhasználódna az illető arca, és aztán rendszeresen felismernék. Amerikai barátaink azt mondják, hogy náluk sokkal nagyobb közösségek vannak, és ezért kevésbé valószínű, hogy ismerőssel találkozol az utcán. Szerintem ez folyamatos probléma akkor is, ha teszem azt, fedett nyomozóként nem a lakóhelyén dolgozik valaki.