Úgy látszik, a brit tisztek tényleg mindig igyekeztek betartani a társas érintkezés udvariassági szabályait. Ez olyan hadfiakra is érvényes, mint például John Nicholson ezredes (későbbi dandártábornok), az Indiai Brit Hadsereg (és a Kelet-Indiai Társaság) főtisztje, aki híres volt keménységéről, megalkuvásképtelenségéről, a humor teljes hiányáról és arról, hogy nem sokat teketóriázott az árulókkal. Számos kortársa szadista őrültnek tartotta. Nos, lehet, hogy így volt, de amint azt látni fogjuk, legalább volt gyerekszobája.
1857-ben, a híres szipoj lázadás kitörése után (amikor az indiai származású katonák fellázadtak brit tisztjeik és a birodalom ellen) éppen egy pandzsábi laktanyában szolgált. Egy este belépett a tiszti étkezdébe, ahol beosztott tiszttársai már kissé türelmetlenül várták a vacsorát. Nicholson udvariasan biccentett, majd szárazon a következőt mondta az asztalok körül üldögélő bajtársainak:
Uraim, roppant sajnálom, hogy kénytelenek még várakozni egy kicsit a jól megérdemelt vacsorájukra, de az a váratlan helyzet adódott, hogy éppen most köttettem fel a szakácsaikat. Az új személyzet sajnálatos módon csak holnap érkezik.
Nicholson ugyanis megtudta, hogy a tiszti konyhán dolgozó indiaiak sisakvirágfőzettel* megmérgezték a brit tiszteknek szánt levest, s szokott határozottságával nem gatyázott sokat: odatette a szakácsokat, hogy kóstolják meg a vacsorát, s amikor azok ezt visszautasították, egy majommal letesztelte azt. A majom rövid idő múlva elpusztult, úgyhogy az ezredes azonnal elrendelte a három szakács és a hat felszolgáló azonnali, statáriális kivégzését. Nem bajlódott se bizonyítási eljárással, se tanúkutatással.
Aznap az étkezdében biztosan uborkás szendvicset vacsoráztak, de a brit tiszteket kemény fából faragták: ezt is túlélték.
*: a sisakvirágról (farkasfűről, a képen) mindent elmond a növény eposzi jelzője: a mérgek királynője. Nagyon óvatosan bánjatok vele!
A britekben ez a kimértség a legmulatságosabb. Képzeljük el, mi történt volna, ha megeszik a mérgezett levest:
- Atkinson!
- Igen Perkins?
- Nem találja ezt a levest kissé, hogy úgy mondjam... furának?
- Talán hideg?
- Ellenkezőleg, bizsergeti a szájamat.
- Sótlan?
- Nem, a gond nem ilyen természetű.
- Nézze Perkins. Maga az etoni évek alatt is folyvást kritizálta a menüt és nem vagyok hajlandó tovább hallgatni az akadékoskodását. Úgy hiszem, akik itt, eme fenséges asztal körül helyet foglalunk, mind egyetértünk abban, hogy akár diák, akár katona az ember, el kell fogadnia azokat a körülményeket, melyeket a Korona számára biztosít, hisz nyilván a Birodalom és a sereg teljesítménye egyenesen arányos egymással. Világosan fejeztem ki magam Perkins?
Perkins! Perkins! Hogy merészel elhunyni, a vacsoraasztalnál,miközben magához beszélek?! Micsoda modortalanság!
Indiában majd nem eszem ilyet, ígérem. De azt nem ígérem, hogy elmegyek Indiába :)