1991. január 16-án, szerdán a kora reggeli órákban Washingtonban (majd az egész USA-ban) szökőárként kezdett terjedni a hír: az Irakkal való igazi háború küszöbön áll és valószínűleg órákon belül megkezdődik. A hír terjedése olyan intenzív volt, hogy az amerikai rádiók és televíziók már a reggeli híreik között bemondták, akkor még "meg nem erősített információ"-ként, majd a déli órákban már "kormányzati források által nem cáfolt"-ként.
Még aznap (washingtoni idő szerint késő délután) nyolc Apache helikopter megtámadta és szétlőtte az iraki-szaúdi határ iraki oldalán található radarokat, majd elkezdtek hullani a bombák Bagdadra. Az öbölháború elkezdődött, de most nem a fegyveres összecsapásokról akarok beszélni.
A kora reggeli - később igaznak bizonyult - pletykának indult hír nem kormányzati körök vagy egyéb bennfentesek kiszivárogtatása volt, hanem meglehetősen szokatlan ősforrásból származott: pizzafutároktól.
Frank Meeks-nek hatvan Domino's Pizza franchise-üzlete volt Washingtonban és a fővárosi agglomerációban. Meeks híres volt arról, hogy egyaránt szemmel tartotta a pizzarendeléseket, valamint a nagypolitikai eseményeket is. A háború kitörése előtti éjszakán feltűnt neki, hogy a Fehér Házból, a Pentagonból és a külügyminisztériumból érkező késő esti rendelések száma jelentősen megugrott. A Fehér Ház pizzarendelései soha nem látott magasságokba szöktek: este tíz és hajnali kettő között több mint ötven pizzát rendeltek csak ide, szemben egy átlagos estére jellemző 3-5 rendeléssel.
Meeks régi motoros volt a szakmában és ugyanezt tapasztalta a grenadai (1983) és panamai (1989) inváziót közvetlenül megelőző washingtoni éjszakákon is. Biztos volt benne, hogy ez háborút jelent, ezért felhívta néhány újságíró ismerősét (volt belőlük néhány) és közölte velük a logikai levezetését és következtetéseit.
Utólag persze több biztonságpolitikai elemző is megkérdőjelezte és lefitymálta Meeks teljesítményét és sima önmarketingnek minősítette a történteket, de ez végül is érthető: számukra nem lehetett valami nagy dicsőség, hogy egy pizzás lekörözte őket a saját szakmájukban. Arról nincs információm, hogy január 17-től az amerikai kormányhivatalnokok honnan rendelték a pizzát.
Meeks (aki a képen látható) 2004-ben hunyt el tüdőgyulladásban. Alig 48 éves volt. RIP.
Mondjuk ez így nem tudom, hogy mennyire nyílt forrású, mert a pizzarendelések alakulása nem nyilvános információ.
Nyilván kitalálták már nálam okosabb emberek, hogy érdemes teljesen "civil" statisztikákat az ismert események mögé rakni. Például az internet node-ok , mint a BIX forgalmát figyelni és egyszerűen azt mondani, hogy "eddig, amikor váratlan kiugrás volt, akkor ez vagy az következett, még csak ok-okozati összefüggés sem kell ( biztos van, csak nem ismerjük).