Monopoly
Sokan ismerik a Monopoly táblajátékot (a Gazdálkodj okosan! kapitalista elődjét), egy időben én is rengeteget játszottam vele, azt azonban meglepődve olvastam, hogy a második világháborúban milyen titkos akciósorozat kulcsa volt.
A német hadifogságba esett brit és amerikai katonák ezrei köszönhetik szabadulásukat a társasjátéknak. Az MI9 (a hadifoglyokkal történő kapcsolattartásért és ezek szökésének elősegítéséért felelős brit titkosszolgálat) egy különleges sorozat Monopolyt gyártatott le, melynek dobozában selyemre nyomtatott valódi térképek, apró iránytű, csavarhúzó és a játékpénz közé rejtett valódi bankjegyek lapultak. Ezeket a Secret Service fedővállalkozásaiként létrehozott humanitárius szervezetek emberei segítségével juttatták el a hadifogolytáborokba és osztották szét az ott raboskodók között a németek engedélyével. A szervezők arra is odafigyeltek, hogy a térképek arról a környékről készüljenek, ahol az adott fogolytábor volt. A német területek fölé berepülő légierősöket előre kioktatták, hogy fogságba kerülésük esetén mit és hol keressenek a Monopoly-dobozokban.
Szinte hihetetlen, de az évek során a Monopoly-akció nem dekonspirálódott. A második világháborúban mintegy 35 ezer nyugati szövetséges katona szökött meg német táborokból, becslések szerint kábé tízezren a játékba elrejtett cuccok segítségével.