A hajóskapitányokkal kapcsolatos bájos és romantikus tévhitek egyike, hogy hajójuk fedélzetén jogosultak házasságkötést levezényelni. Régen biztosan így történt (és a jövőben is így lesz/volt, hiszen Kirk és Picard kapitányok is csináltak ilyet az Enterprise-on), de napjainkban csak néhány ország (pl. Málta, Bermuda, Bahama, Japán) ruházza fel őket ezzel a speciális előjoggal. A US Navy szabályzata például 1913-tól egészen 2019-ig kifejezetten megtiltotta ezt az amerikai hadihajók parancsnokai számára. Aztán négy évvel ezelőtt ez a rendelkezés hatályát vesztette; nem ismerem a miérteket és a következményeket. Ha te igen, kommenteld be! Köszi.
Érdekes kivétel Spanyolország és a Fülöp-szigetek, melyek polgári törvénykönyve "életveszély esetén" megadja ezt a jogot a spanyol (és a filippínó) polgári és katonai hajók (és repülőgépek) kapitányainak, valamint a hadműveleti területen tartózkodó katonai parancsnokoknak is. Ez utóbbiak természetesen csak nekik alárendelt katonákat adhatnak össze. Ezzel szemben (ahogy erre a bevezetőben is céloztam) Málta, a Bahama-szigetek és Bermuda hajóskapitányai gond nélkül eskethetnek párokat a fedélzeten, bárhol is tartózkodik a hajó. A japánok is, de csak ha mindkét fél japán állampolgár.
A házasság komoly dolog, amit nem lenne szabad az anyakönyvvezetőkre meg a papokra bízni! Ha kórházakat és egyetemeket tudnak vezetni és irányítani, miért ne kapnának ilyen jogosultságot idehaza a katonák is?
Ez szívemnek kedves téma, lévén nekünk hajós esküvőnk volt és minket Rick Csaba, a Balaton ikonikus kapitánya adott össze, igaz, előtte volt hivatalos szerkli is :) De ez nekem többet jelentett, mint bármilyen anyakönyvvezetőé. Van hajónaplónk is :)
Ezennel ünnepélyesen a kezdeményezés mellé állok! Kapjanak házasságkötés levezénylési jogot Magyarország családjogi törvényében a Magyar Haditenderészet hajóskapitányai is! Hogy más országok joghatóságát ne sértsük, annyi megkötést javasolok, hogy csak nemzetközi vizeken gyakorolhassák e jogukat!