Az 1990-es rendszerváltás után a magyar rendőrség iránt jelentősen megnőtt a külföldi partnerek érdeklődése. Óriási változás állt be a cég nemzetközi kapcsolataiban. A - teljesen érthető - kezdeti óvatos tapogatózás után úgy 1991-től rohamosan elkezdett duzzadni a két- és többoldalú kapcsolatokra épülő hazai és külföldi konferenciák, szemináriumok, kiképzések és tanfolyamok száma. Nem túlzok, ha azt mondom, hogy 1991-től úgy négy-öt éven át nem volt olyan hónap, hogy az ORFK-n vagy a BRFK-n ne tartózkodott volna legalább egy külföldi delegáció, akik a nyomozástechnikától kezdve a járőrözésen és a lakossági kapcsolatok építésén át a bűnügyi technikáig minden területen igyekeztek egyrészt segíteni nekünk, másrészt tanulni tőlünk (igen, ilyen részterületek is voltak ám!).
Szép idők voltak. És nem csak azért, mert 30 évvel fiatalabb voltam.
Na, ez egy kicsit hosszú bevezetőre sikeredett, pedig csak ezt az emléktáblát akartam bemutatni, amit valamikor 1993-ban kaptam, amikor egy ötnapos fejtágító alkalmával kint jártam Liverpoolban. A téma a Triád (vagyis a kínai szervezett bűnözés) elleni rendőri fellépés volt, hiszen ebben a városban van Európa legrégebbi Chinatown-ja és kínai közössége, vagyis az itteni zsaruknak elég komoly tapasztalatuk van ezen a téren.
Ez a Merseyside-os dolog amúgy érdekes volt. Úgy értem: valami miatt ez a megyei rendőrség kapta meg az angol belügytől azt a feladatot, hogy brit részről tegyen meg mindent a "demokrácia útjára lépett magyar rendőrség" Európa-kompatibilissá tétele érdekében (hol volt akkor még a Brexit...). Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy ha angol rendőri delegáció érkezett Budapestre, akkor úgy 80%-os eséllyel ezek Merseyside-ból jöttek. Ha elboldogultál angolul, nyitott voltál az újra (és a főnököd nem volt az ellenséged), akkor szinte kizárt, hogy akkoriban ne csíptél volna meg legalább egy liverpooli továbbképzést. És ehhez még az se volt szükséges, hogy a központi szervek állományába tartozz: a Merseyside-iak szerveztek szaktanfolyamokat kerületi és vidéki rendőröknek is.
Amúgy Merseyside a 48 angol megye közül (területileg) a 43-ik, a maga 647 négyzetkilométerével kábé akkora, mint Budapest + agglomeráció. Területének 20%-át (és az ottani bűnügyek 70-75%-át) Liverpool adja.
Amennyire vissza tudok emlékezni, a lelkesedésük úgy 1996-1997 körül valamelyest alábbhagyott, de az is lehet, hogy addigra már mindent eltanultunk tőlük, ami egyáltalán eltanulható volt 🙂
Hát ennyit Merseyside-ról.
Nekem ezek még mindig inkább tűnnek rövidnek mint hosszúnak, szívesen olvastam volna még további részleteket - már ami megosztható.
Hééé, én még olvasnám tovább!!!