A USS O'Bannon 1942 és 1970 között az amerikai haditengerészet Fletcher-osztályú rombolója volt, a második világháború egyik legtöbb érdemérmet és elismerést begyűjtött hadihajója. Pályafutása elején, 1943 áprilisában éppen a Salamon-szigetek közelében járőrözött, amikor egy, a vízfelszínen haladó japán tengeralattjáró (a Ro-34) közelítette meg. A romboló tüzet nyitott a 127 mm-es fedélzeti ágyúival* és súlyos károkat okozott a tengó fedélzetén és parancsnoki hídján.
A japán parancsnok ekkor olyan közel manőverezte a tengeralattjárót az O'Bannonhoz, hogy az amerikaiak a fedélzeti nehézfegyverzetet már nem tudták használni. És ekkor következett be az eseménysorozat, amiről 80 éve mesélnek: a jenki tengerészek elkezdték krumplival dobálni a tengót. A japánok pedig annyira megijedtek (állítólag az első meglepetésükben azt hitték, hogy kézigránátokat hajigálnak rájuk), hogy pánikszerűen elkezdtek merülni, de mivel a torony nagyon sérült volt, a japán hajó (66 fős legénységével együtt) el is süllyedt.
*: konkrétan 5"/38-asok voltak, ha minden igaz. Hogy ez ágyúnak vagy gépágyúnak minősül-e, majd megvitatjátok, ha akarjátok :-)
Az első képen az O'Bannon látható, a másodikon a Ro-33-as japán tengeralattjáró (a Ro-34-ről nem találtam képet, de ugyanebbe a Kaichu-osztályba tartozott)
Darwin-díjas hajósüllyedés. Amúgy meg az amerikaiaknak is jár a keksz (meg a krumpli), hogy nem adták fel, és felismerték, hogy "fegyvernek látszó tárggyal" győzni is lehet. Vajon feljegyezte valaki az utókornak, hogy kinek az ötlete volt?
A 127 mm az már ágyú :)