A második világháborúban számos furcsa ütközetre került sor, amelyek közül kiemelkedik az Alaszka partjainál kezdődő Aleut-szigetekhez tartozó, mintegy 280 négyzetkilométeres Kiska visszafoglalása a japánoktól, ami az Operation Cottage (Kunyhó hadművelet) fedőnevet kapta.
1943. augusztus 15-én és 16-án több ezer amerikai és több száz kanadai katona szállt partra (egymástól mintegy 12 kilométerre, más-más partszakaszon), hogy a szigetet egy éve megszállva tartó japánokat kiverjék onnan. A szövetségesek felderítése nem végzett valami jó munkát (hogy finoman fogalmazzak), mert egy apró, de fontos részletre nem derült fény: a japánok két héttel korábban már elhagyták a szigetet, csak aknáikat, időzített bombáikat és szögesdrótkerítéseiket hagyták hátra.
Sajnos erről a partraszálló csapatok sem tudtak, úgyhogy robbanásokban és baráti tűzben (a kanadaiak és az amerikaiak egyes alegységei a kezdeti nagy adrenalinfröccsben japánnak vélték egymást) két nap alatt 92 halott és 220 sebesült lett a csata végeredménye. A csatáé, ahol gyakorlatilag nem volt jelen az ellenség.
A címet látva azt hittem, a KISKA , azaz a Kisngitő Karhatalmi Alakulat a téma, ami szintén érdekes történet. Persze ez semmit nem von le a poszt értékéből.