1794/1795 tele elképesztően hideg volt Nyugat-Európában, de annyira, hogy még a tengert is vastag jégpáncél borította a partok mentén. Ekkoriban a franciák a hollandok ellen harcoltak, akik nem nézték jó szemmel a forradalom térnyerését. 1795. január 21-én, amikor a holland hadiflotta jelentős része befagyottan vesztegelt a Nieuwediep-i öbölben, a franciák ezt kihasználva merész tettre szánták el magukat: Jean-Charles Pichegru tábornok huszárokat (!) küldött ellenük. Minden huszár egy gyalogos lövészt is vitt magával a lován.
Reyntjes kapitány, aki a 14 hadihajóból álló holland flotta parancsnoka volt, annyira meglepődött a váratlan húzáson, hogy rövid hezitálás után, még a mészárlás bekövetkezése előtt megadta magát a francia csapatoknak. A lovaknak persze speciális jégpatkójuk volt, de ez semmivel nem csökkenti a katonák teljesítményét.
Tudomásom szerint ez az egyik azon nagyon-nagyon ritka esetek* közül a hadtörténelemben, amikor lovascsapatok a tengerészettel léptek közvetlen harcérintkezésbe és győzelmet is arattak, ráadásul emberveszteség nélkül.
*: 1818 januárjában volt egy hasonló fegyveres összecsapás Dél-Amerikában (a mai Venezuela területén), amikor José Antonio Páez forradalmár százados vezetésével egy maronyi (kábé 50 fő) lovaskatona megtámadott néhány spanyol hadihajót az Apure folyón és sikerült legyőzniük az ellenséget. Na és a vízben szép számmal nyüzsgő aligátorokat és piranhákat.
(A képen Charles Mozin korabeli festménye a Nieuwediep-i eseményekről)
Tudomásom szerint az első dokumentált lovasság vs. haditengerészet összecsapás pont a kalandozó magyarokhoz kapcsolódik a 899-900. évi észak-itáliai hadjárat során, amikor is egy magyar seregtest lóháton és bőrből készült csónakok segítségével megkísérelte bevenni a lagúnákat. Ez végül a velencei flotta időben történt visszatérése akadályozta meg, de ennél részletesebb leírás nem annyira maradt ránk.
A hollandok nem a francia forradalom térnyerését nézék rossz, szemmel, hanem a hazájukat védték: a forradalmi eszméktől fűtött franciák a nagyon Nagy-Franciaországhoz akarták csatolni Hollandiát, ami Napoleon alatt sikerült is. Hollandia megszerzését már XIV. Lajos is tervezte a "természetes határok" álságos érve mentén.