A modern hadtörténelem (és ezen belül a második világháború) talán legszerencsésebb hadihajója az 1938 őszén vízre bocsájtott brit romboló, a HMS Jervis volt.
A második világháború 5 és fél éve alatt 13 jelentősebb, zömében földközi-tengeri ütközetben vett aktívan részt Tunéziától Máltán és Olaszországon át a görög vizekig, tényleg odatette magát (utána lehet olvasni), de a legénységből egyetlen embert sem (mondom: egyetlen embert sem!) vesztett éles ütközetben. Sebesülések persze voltak, de a "Lucky Jervis" (nem meglepő módon ez volt a beceneve) öt kapitánya közül egyik sem kényszerült arra, hogy gyászkeretes levelet írjon a hátramaradt hozzátartozóknak.
Jószerencse, a hajót irányító hivatásos állomány és a végrehajtó legénység együttes profizmusa, a gondviselés, a nagy számok törvénye..?
A megoldás valószínűleg továbbra is rejtély marad. Mindenesetre a Royal Navy illetékesei 1946-ban törölték a hajónévjegyzékből, majd 1948-ban egy még elképesztőbb döntést hoztak: miután robbantási kísérletek tárgyaként szanaszét lyuggatták, eladták ócskavasként.
Távolról sem tartom magam illetékes megmondóembernek a témában, de szerintem ez bizony szégyen.
(A képen a HMS Jervis, valamikor 1944 körül; legalábbis a War Thunder szerint :-) Köszönöm Benedeknek az észrevételt!)
Jaj, olyan szomorú a vége :(( Kicsit hajós ember vagyok ( vitorláztam), a hajóknak lelke van, ráadásul "she" az angolban. Így elbántak szegény öreglánnyal....