A Franciaországhoz tartozó Martinique déli partjainál egy Diamond Rock (Rocher du Diamant) nevű, 175 méter magas és kábé öt hektár alapterületű bazaltszikla emelkedik ki a Karib-tengerből. A napóleoni háborúk során, 1803 őszén a britek elfoglalták a franciáktól, ágyúkkal erősítették meg és egy 120 fős helyőrséget is telepítettek oda, amely másfél éven át eredményesen cseszegette az arra járó francia hajókat, blokád alá vonva a dél-martinique-i kikötőket.
A Diamond Rock tengerészeinek teljesítménye annyira elnyerte a Royal Navy elismerését, hogy a sziklát sloop-ként (ez egy háromárbócos hadihajótípus) be is vették a haditengerészet hajójegyzékébe HMS Diamond Rock-ként, így (tudomásom szerint) ez az egyetlen sziget, amit hivatalosan hajóként ismertek el.
A kis szigethajó (vagy hajósziget) nagyon idegesítette Napóleont, aki 1805-ben odaküldte Villeneuve altengernagyot (a későbbi trafalgari vesztest), hogy bármi áron, de füstölje ki onnan a briteket. Ez szeptember 3-án meg is történt, a trikolór leváltotta a Union Jack-et és visszakerült a Rocher du Diamant-ra.
A britek azonban nem felejtenek: a Royal Navy szabályzata alapján állítólag a mai napig minden brit haditengerésznek kötelező tisztelegnie, ha megpillantja a Sziklát, s minden ott elhaladó brit hadihajó zászlójelekkel fejezi ki tiszteletét a HMS Diamond Rock iránt.
(Az első képen a szóbanforgó brit hadihajó. Két dolog biztos: nagyon komoly vihar kéne ahhoz, hogy elsüllyedjen, viszont elég nehezen manőverezhető. A másodikon az említett 1805-ös csata Auguste Mayer tíz évvel későbbi festményén.)
A helyzet nem egészen az, amit a poszt sugall. Azért vették hajókényt állományba, mert a RN szabályzata olyan volt, amilyen. A Csatahajók podcast tulajával anno beszélgettem erről. Idézek tőle:
"A haditengerészet tisztjei alapvetően a parton nem parancsoltak ha a matrózok eltávozáson voltak. Ha feladat volt akkor nyilván maradt a rend, de ha csak kocsmázni mentek akkor nem. Ezért is kellett a Gyémánt sziklát kőfregattként állományba venni, hogy ott 0-24-ben katonai rend legyen. Mind a mai napig a királyi haditengerészetnél az épületek őfelsége hajói és csak engedéllyel lehet őket elhagyni. Az engedély pedig parti eltávozásra (shore leave) szól."