Hedy Lamarr (eredeti nevén Hedwig Kiesler) az az osztrák származású amerikai színésznő volt, akit Hollywoodban egykor a „világ legszebb nőjeként” ismertek (előtte pedig "Ecstasy Lady" néven, mivel az 1933-ban készült erotikus cseh filmben, az Extase-ban eljátszotta a mozi első női orgazmusát), tehetséges feltaláló is volt.
Több szabadalma is van - az egyik egy továbbfejlesztett fényszóró, a másik egy fájdalomcsillapító szénsavas tabletta -, de a legfontosabb ezek közül egy olyan technológiára vonatkozik, amely csak 60 évvel a feltalálása után talált civil piacra (azt megelőzően kizárólag katonai felhasználású volt). Lamarr frekvenciaugrásos szórt spektrumú technológiája (amely lehetővé teszi a rádiók kódolt kommunikációját) a wifi alapja.
Hedy 1938 tavaszán (Ausztria nácik általi annektálásakor) először Londonba, majd onnan az USA-ba távozik, ahol a már akkor is neves Metro-Goldwyn-Mayer ajánl fel neki színészi munkát. Három és fél évvel később, amikor az Egyesült Államok belép a második világháborúba, figyelme a háborús hírekre fókuszálódik. Mivel első férje (Fritz Mandl) kiemelkedő fegyverszakértő volt, annó Hedy is beleásta magát ebbe a szakmába. Amikor a hírekben azt olvasta, hogy a németek sikeresen zavarják a szövetségesek rádiófrekvenciáit és ezzel számos amerikai torpedót iktattak ki, nekiállt egy kódoló eszköz megtervezésének.
Ez egy lyukszalag-rendszeren alapult, ami lehetővé tette a rádiójelek "ugrálását" a különböző frekvenciák között, ezzel jelentősen megnehezítve az ellenség dolgát, amikor az zavarni próbálta a torpedók irányítását. Ezt a találmányát a National Inventor's Council (Országos Feltalálók Tanácsa) felterjesztette az Amerikai Szabadalmi Hivatalhoz, ahol 1942-ben elismerték, mint védjegyes találmányt és Hedy nevére jegyezték be a szabadalmat.
A 21. század beköszöntével a fenti "frekvenciaugrálós kódolási technika" (Frequency-Hopping Spread Spectrum) - természetesen digitálisan továbbfejlesztve - a mai napig megtalálható a bluetooth, a wifi, a GPS és más hasonló technológiákon alapuló szerkezetekben.
Köszi Hedy! Az az érzésem, hogy ha valaki megnézi bármelyik színészi alakításod, tucatnyi másik dolog jut eszébe és nem az, hogy ilyen szuper feltaláló voltál.
Hát ekkora aktivitási spektrummal még nem találkoztam. Nem semmi csaj volt: színésznő-feltaláló vagy feltaláló-színésznő, egyre megy. Emelem magasra nemlétező kalapomat előtte.
Készült dokufilm az életéről, "Bombshell: The Hedy Lamarr Story" (2017) címmel