Amikor 1898 tavaszán kitört az amerikai-spanyol háború, a jenkik a csendes-óceáni szigetvilágba küldték a USS Charleston nevű páncélozott cirkálójukat (a képen). Henry Glass kapitány június közepén azt a parancsot kapta, hogy foglalja el a Guam szigeti erődöt, amely felett úgy 230 éve spanyol zászló lengedezett.
Huszadikán hajnalban a Charleston behajózott az Apra-öbölbe, majd egy 13 ágyúlövésből álló sortüzet adott le a Santa Cruz erődre. Az amerikai tengerészek nem voltak a helyzet magaslatán, mert egyetlen lövedék sem az erődbe csapódott be. De a spanyol hadsereg kommunikációjával sem volt minden rendben, ugyanis Madrid elfelejtette értesíteni a guami helyőrséget, hogy kereken két hónapja hadban állnak az USA-val. Mivel a spanyolok azt hitték, hogy az amerikai hadihajó üdvözlő lövéseket adott le, gyorsan csónakot menesztettek a Charlestonhoz, s a delegáció vezetője sűrű bocsánatkérések közepette arról tájékoztatta a jenkiket, hogy nem udvariatlanságból nem viszonozták a köszönést (amint az a hajózási etikett szerint illendő lett volna), hanem azért, mert egyáltalán nincs lőporuk. Egy kicsit biztosan elkerekedett a spanyol vitézek szeme, amikor megtudták, hogy a sortűz nem üdvözlés volt és ők mostantól hadifoglyok.
Így történt, hogy minden további veszteség és balhé nélkül az amerikaiak elfoglalták az erődöt és őrizetbe vették a teljes, hetven fős helyőrséget. Guam azóta is amerikai fennhatóság alatt áll, 540 négyzetkilométeres össz-területének 30%-a katonai támaszpont.
- Senki sem számít a spanyol inkvizícióra!
- Hozzátok a különlegesen puha párnákat!
Guamról mindig ez a kis epizód jut eszembe. Anno a seregben játszottunk hasonlót, mindig feldobta a nyári estéinket. :-)
"Késő éjszakáig beszélgettek és terveztek, miközben a beosztott tisztek elvégezték szokásos munkájukat – elkészítették a másnapi kutatási tervet, jelentéseket írtak és kábelen keresztül összeköttetésbe léptek a csendes–óceáni flotta főparancsnokságával. Egy híradótiszt számára ez a Pearl Harborral való közvetlen kábel–összeköttetés gyönyörű és felbecsülhetetlen értékű dolog volt. Azt jelentette, hogy Midway állandó, biztos össze-köttetést tarthat fenn Nimitzcel rádió használata nélkül. Nem fenyeget a lehallgatás veszélye, nem kell rejtjelezés, és nincs nagy híráradat, amely a lehallgatókat gondolkodóba ejti. Akik Tokióban a rádióforgalmazást elemezték, nyugodtan hihették, hogy Midwayen egyáltalán semmi sem történik.
Ez a kábel része volt a régi csendes–óceáni kábelrendszernek, és a háború előtt ebben állt Midway legnagyobb jelentősége. Most ez már a múlté, bár elég furcsa módon a közvetlen vonal nyugat felé, a japánok által megszállt Guam irányába még érintetlen volt. Esetenként a fedezékben valaki odamegy a billentyűhöz, és lead valami trágárságot abban az irányban. Ezt rendszerint szünet követi, majd mérges szózagyvalék a válasz."
(Walter Lord: Hihetetlen győzelem)