Hogy mit köszönhet Németország a Baader-Meinhof csoportnak (aka. Vörös Hadsereg Frakció)? Hát egy betűtípust.
Amikor a hetvenes években csúcson volt a RAF terrorista tevékenysége, a (nyugat)német hatóságokat egyre jobban nyugtalanította, hogy a terroristák és más bűnözők által ellopott és rendszám alapján körözött gépkocsikat nagyon nehéz volt azonosítani, mert az akkori rendszámok betűtípusa (a DIN-1451) nagyon könnyen módosítható volt egy kis festékkel vagy ragasztószalaggal. Hogy mást ne mondjak: a P-ből roppant egyszerűen lehetett R-t, az O-ból Q-t és az E-ből F-et csinálni (és persze fordítva). Nosza nekiálltak és 1980-ra Karlgeorg Hoefer elkészítette a spéci rendszámkarakter céljából kifejlesztett betű- és számjegytípust, a FE-Schriftet, ami már az elnevezésében is hordozza a küldetését (FE = Fälschungserschwerende, vagyis hamisításnehezített; a Schrift simán betűtípust jelent).
Ha jól megnézitek, a FE-Schrift karaktereit már nem olyan egyszerű módosítani, ráadásul arra is odafigyeltek, hogy a forgalombiztonsági és más kamerák szoftverei számára is könnyen megkülönböztethetőek legyenek egymástól. Itt még az O betűből is nagyon macerás nullást fabrikálni, akárcsak mondjuk a B-től 3-ast vagy az R-ből P-t.
A FE-Schriftet ma már Németországon kívül számos ország használja a rendszámtábláin, Boszniától Moldován és Grúzián keresztül Dél-Amerika és Afrika több államáig.
Mimagyarok ezt a betűtípust nem akartuk átvenni? Inkább alkottunk újat.
Zseniális! :-)