Románia Nemzeti Bankja 2021. december elsején új bankjegyet bocsájtott ki. A vadiúj 20 lejesen - a román pénztörténet folyamán először - konkrét történelmi női alak szerepel (névtelen, azonosítatlan parasztasszonyok már voltak az ötvenes évek bankjegyein is).
Állítólag ez összesen csak 30 ezer példányban került forgalomba (tehát gyakorlatilag emlékbankjegynek minősül, noha teljes értékű fizetőeszköz), de nincs olyan idióta, aki ezzel fizetne, mert a gyűjtők lecsaptak rá. Jelenleg akár a névérték ötvenszeresét (tehát 1000 lejt, vagyis 80 ezer forintot) is elkérnek egy sértetlen/hajtatlan példányért.
Ő Ecaterina Teodoroiu, a román fegyveres erők történelmében az első nő, aki tiszti rendfokozatot kapott.
Ecaterina az első világháborúban a híres (legalábbis román viszonylatban híres...) Mărășești-i csatában szerzett fejsérülése következtében 23 évesen vesztette életét 1917. augusztus 22-én*, amikor is az orosz-román katonai szövetség a császári német csapatokkal bonyolódott fegyveres összetűzésbe. Ekkor egy gyalogos szakaszt irányított alhadnagyként. Ezt megelőzően kétszer is fogságba esett, de mindkétszer sikerült megszöknie. Eredetileg tanítónő volt (ebben a minőségében a romániai cserkészmozgalom egyik úttörője), aki azért jelentkezett önkéntesként a seregbe, mert így akarta megbosszulni négy katonafivére harctéri halálát.
Az egy hónapig tartó dél-moldovai csata az orosz-román fél győzelmével végződött. A román hadtörténelemben kiemelt, emblematikus szerepet játszik; az elmúlt száz évben könyvek, filmek, versek és színdarabok tucatjai születtek róla. A Ceaușescu-korszakban még cigaretta is létezett ilyen néven (nagyon szar volt, csak mondom).
Ami pedig napjaink magyar bankjegyeit illeti, sajnos hirtelen nem is jut eszembe olyan, amin történelmünk kiemelkedő női szereplői közül láthatnánk valakit (pedig voltak néhányan)... De lehet, hogy csak én nem vagyok képben, vagyis ha tudsz ilyenről, kommenteld be. Köszi!
*: Egyes forrásokban azt olvasható, hogy szeptember 3-án halt meg, nem augusztus 22-én. Ennek az a magyarázata, hogy Románia csak 1919-ben tért át a Gergely-naptárra, tehát mindkét dátum helyes: a Julián-naptár szerint augusztus 22-én, a Gergely-naptár szerint szeptember 3-án.
Az ötforintos kócsagja vajon hím vagy nőstény?
A 30 ezres példány szerintem nem erre a 20 lejesre vonatkozik, hanem a vele egyszerre kibocsátott, az első román 20 lejes replikajanak szánt emlék bankjegyre. Időnként még bele lehet futni az Ecaterina Teodoroiu arcképével díszített példányokba, valószínű ennél jelentősebb számban került a piacra.