Most, hogy - remélhetőleg - kezded kipihenni a szilveszteri buli fáradalmait, talán értékelni fogod ezt a kis építészettörténeti érdekességet. Vannak, akik szerint ez csupán városi legenda, de érdekességnek akkor is megteszi…
A középkori várak, várkastélyok és erődítmények tornyaiba, illetve emeleti részeibe (ahol általában a lakórész volt) rendszerint csigalépcső vezetett. Ha több ilyet láttunk és ezeket jobban megfigyeljük, feltűnhet több apróság.
Például az, hogy a lépcsőház meglehetősen szűk, ablakai nem nagyon vannak, a lépcsőfokok száma a legtöbbször páratlan (próbáld ki és meglátod, hogy tényleg kényelmetlenebb, ha nem ugyanazzal a lábaddal lépsz le a lépcsősorról, mint amelyikkel felléptél az első fokra), ezek magassága nem egyenletes (vagyis mondjuk három 25 centis fok után jön egy 20 vagy egy 30 centis) és talán a legfontosabb: ezek a csigalépcsők szinte mindig az óramutató járásának megfelelő irányba csavarodnak (vagy kanyarodnak?) felfelé. Ez azt jelenti, hogy a kőfal a felfelé haladók baloldalára esik.
Ezeknek a részleteknek egyenként és összességében is harcászati, illetve biztonsági jelentősége volt. A behatoló, támadó ellenség amúgy is hátrányban volt, amikor felfelé futott egy keskeny, sötét, meredek folyosón, de ha nem ismerte a lépcsőt, az amúgy is szűk lépcsőházban botladozva és gyakran egyensúlyát veszítve még azzal is meg kellett küzdenie, hogy (ha a baloldalán hordta a fegyverét, márpedig az emberek túlnyomó része 600-900 évvel ezelőtt is jobbkezes volt) nehezebben tudta előrántani a kardját és hadonászás közben a klasszikus védekező mozdulatot (amikor vízszintesen tartod a saját kardod, hogy azzal kivédd az ellenség lesújtó fegyverét) nagyobb valószínűséggel akadályozta a fal, mint a lefelé tekintő és védekező házigazdákét.
Ha legközelebb ilyen helyen jársz, érdemes lecsekkolnod a fentieket. Jó móka, én imádom az ilyen régi csigalépcsőket, mutatok is kettőt.
Így, Újév hajnalán a hagyományos lépcsők is kihívást jelentenek 😅
Soha életemben nem volt olyan klausztrofóbiás pánikrohamom, mint felfelé az egri minaretben. Ehhez nyilván hozzáadódik, hogy messze túlnőttük az évdzázadokkal ezelőtt élt embereket, én meg pláne obes is voltam, de akkor is...
Odafent nekitámasztottam a hátam a falnak és teljesen komolyan azon gondolkoztam, hogy kijön-e értem a tűzoltóság emelőkosaras autóval.