1941. június 22-én Németország megtámadta a Szovjetuniót (Fall Barbarossa). A hadműveletben mintegy 3,5 millió német katona vett részt egy közel 3000 kilométeres arcvonalon. A szovjeteket elég váratlanul érte az agresszió; mondhatni nagyon meglepte őket.
A csatatéren fegyverekkel harcoló alakulatok mellett a távközlési hírszerzés (COMINT) is jelentős szerepet kapott. A németek például a támadás első perceitől kezdve lehallgatták az ellenség rádióforgalmát, amit a szovjetek is sejtettek, ezért amit lehetett, azt kódolt vonalakon és eszközökkel továbbították. Az első nap délutánján a német rádiós lehallgatók a következő, nem rejtjelzett párbeszédet rögzítették, ami egy, a frontvonalban található szovjet katonai támaszpont és a hadosztályparancsnokság között zajlott le:
Támaszpont ügyeletes tisztje: Jelentem, hogy másfél órája erőteljes ellenséges tűz alatt állunk, vadászgépek és bombázók is megjelentek a körzetünkben.
Hadosztályparancsnokság: Maga megőrült, elvtárs? Miért nem a kódolt csatornán jelenti az ilyesmit?
Támaszpont ügyeletes tisztje (rövid csend után): Miért, nehogy a németek megtudják..?
Hogy mi lett az ügyeletes tiszt további sorsa, nem tudom. Mindenesetre úgy vélem, hogy talán jobban járt, ha a támadásban életét vesztette.
LOL :). Azért előfordult gondolkodó ember is az orosz seregben... ha nem is volt hosszú életre predesztinálva :).
pazar! :)))