Sokan tudjuk, hogy minden idők egyik legnagyobb ökölvívója, Muhammad Ali eredetileg Cassius Marcellus Clay-ként született. Róla már írtam egy posztot, amit ide kattintva olvashattok. Nevét egy 19. századi amerikai politikusról kapta, aki - noha egyike volt Kentucky legnagyobb ültetvényeseinek - már az 1840-és években a rabszolgatartás megszüntetése mellett kampányolt, az apjától örökölt sajátjait fel is szabadította.
Az eredeti Cassius Clay (aki nem mellesleg a vezérőrnagyi rendfokozatig jutott a katonai hierarchiában) nem volt beszari fickó. Egyszer egy politikai kampánygyűlésen az ellenfelei bérgyilkost uszítottak rá, aki közvetlen közelről mellbe lőtte. Szerencséjére a lövedék megpattant a mellényzsebében hordott ezüstnyelű Bowie-késén. A lövés után Cassius előkapta a kést, nyakon döfte a merénylőt, majd kiszúrta mindkét szemét és - biztos ami biztos alapon - a testét átdobta a folyó töltésén a vízbe. Majd lendületesen folytatta a beszédét.
Na ezt nevezem ideológiai elkötelezettségnek. És persze tökösségnek.
Cassius Marcellus Clay határozottságát a nagypolitika is értékelte: Lincoln elnök 1861-ben kinevezte szentpétervári nagykövetnek, ami már annak idején is egy nagyon kiemelt külügyi beosztás volt. Egyes történészek szerint Cassius rámenőssége és diplomáciai érzéke jelentős szerepet játszott abban, hogy 1867-ben az Orosz Birodalom végül beadta a derekát és eladta Alaszkát az USA-nak.
És ha már az alaszkai adásvételnél tartunk: 157 évvel ezelőtt az Amerikai Egyesült Államok 7,2 millió (akkori) dollárnyi aranyért megvásárolt egy akkora területet, mint amekkora Franciaország, Németország, a Benelux-államok, Svájc, Ausztria és a Visegrádi Négyek összesen. Mai vásárlóértéken nagyjából 130 millió dollárt, azaz úgy 46 milliárd forintot fizettek érte, ami azt jelenti, hogy négyzetkilométerenként 27 ezer forintba kóstált. Tényleg nem volt rossz üzlet - már ha a jenkik szemszögéből nézzük.
(A képen Cassius Marcellus Clay, valamikor nagyköveti kinevezése környékén)
hehehe, most eszembe jutott Széchenyi Zsigmond, aki az 1930-as években járt Alaszkában, és ezt írta:
"A megvételt követő 58 év alatt, vagyis 1925-ig, tisztán haleladásból 688 000 000 dollárt jövedelmezett Alaszka. Tehát már a vízből kifogták a vételárának csaknem a százszorosát!Ugyancsak az első 58 év alatt több mint 110 000 000 dollár ára prémet adott, vagyis a vételárnak a tizenhatszorosát.
Az 1927. évi kimutatás szerint megvétele óta mintegy 600 millió dollár értékű fémet termeltek kiAlaszkában. Ebből mintegy 400 millió értékű az arany, a többi ezüst és réz.Tehát röviden: hatvan évvel ezelőtt, bizonyos Seward nevezetű amerikai egyet-mást bevásárolt országának konyhájára. Emiatt sok ellensége támadt, megvádolták, elítélték. Azóta a vásárolt objektum vételárának több mint kétszázszorosát fizette vissza. Sok hasonló üzletet kívánok kedves mindnyájuknak!"
Köszönöm a történet, nem volt meg eddig hogy róla kapta a Cassius Clay nevet Ali.