A légiközlekedést érintő rendkívüli események okai elég változatosak lehetnek. A repülőgépkatasztrófák hátterében műszaki meghibásodás ugyanúgy állhat, mint terrortámadás, időjárási anomália, háborús cselekmény vagy emberi mulasztás. 1986. október 20-án az Aeroflot 6502-es, Szverdlovszkból Groznijba tartó járatának balesete kifejezetten emberi idiotizmus miatt következett be.
A történet a maga borzalmasságában is megejtően egyszerű: a Tu-134A típusú gép kapitánya (Alexandr Kljujev) egy üveg whiskyben fogadott a másodpilótával (Gennagyij Zsirnovval), hogy amikor félúton, Kujbisevben leszállnak tankolni, a gépet úgy fogja vakon letenni, hogy kizárólag a fedélzeti műszerekre hagyatkozik, nem vesz tudomást az irányítótorony utasításairól, valamint a pilótafülke ablakain behúzza az árnyékolókat is.
Amint azt ennél a pontnál már sejthetitek: a kapitány elvesztette a fogadást. A gép körülbelül 280 km/órás vízszintes és 5 m/s-os függőleges sebességgel ért földet, majd felborult és kigyulladt. A fedélzeten tartózkodó 94 ember közül 58 fő azonnal életét vesztette, további 11 mentés közben, illetve a kórházban halt bele sérüléseibe.
Kljujev élve megúszta, viszont 15 év fegyházat kapott, ahonnan 6 év letöltése után szabadult. Ami Zsirnovot illeti, nem örülhetett a megnyert fogadásnak és a megérdemelt üveg whiskynek, mert ő is az áldozatok között volt; a kórházba tartó mentőautóban hunyt el. Kicsit bizonytalan vagyok, hogy nyugodjék-e békében…
(A mentés során készített, elég rossz minőségű fotón a tűzoltók éppen egy holttestet húznak ki a kiégett roncsból)
A f∆szkódás később is szokásban maradt arrafelé, lásd Aeroflot 539 katasztrófa, amikor a keptén az utasokkal tömött Airbus A310 pilótaülésébe engedte előbb a kislányát (aki illedelmesen nem nyúlt semmihez), majd a kisfiát, aki viszont a próbálgatással sikeresen leoldotta a robotpilótát. Mire felfogták, mi történik, késő volt. 😨
Darwin díjat megkapta vajon a pilóta?