Eddigi munkásságom során többször meséltem már arról, hogy egyes csalók olyan szellemesen használják ki az emberi hiszékenységet és a humán kommunikációs rendszer hiányosságait, hogy - bár kicsit szégyenkezve - kénytelen vagyok elismeréssel egy aprót biccenteni.
Ott van például egy kaliforniai szélhámos, bizonyos Steve Comisar, aki a nyolcvanas években az amerikai újságokban fizetett hirdetésben reklámozta az általa 49,95 dollárért forgalmazott "napenergiával működő, soha meg nem hibásodó ruhaszárítót", amire 30 év jótállást is vállalt. Amikor aztán a megrendelő kifizette az árát és kibontotta a futárszolgálat által házhoz szállított csomagot, meglepődve tapasztalta, hogy abban egy ruhaszárító kötél van. A reklamációkra Steve annyit válaszolt, hogy ő nem hazudott: a termék napenergiával működik és tényleg nem hibásodik meg.
A Los Angeles-i szövetségi törvényszék sajnos nem értékelte a könnyed szellemességet, s Comisar (sok más hasonló húzása mellett) emiatt is börtönbe került. Napjainkban csalásmegelőzési szakértőként tevékenykedik, s módszereiről könyvet is kiadott (Brett Champion írói álnéven), amiből bestseller lett. Állítólag podcastje is van, amelyben ugyancsak az átverések elleni védekezésről elmélkedik.
Mindig ésszel vásárolj!
(A képen Steve mesterművének borítója, illetve maga a szerző)
Lehet az ötven dollár kicsit sok. Ugyanakkor mi a napfényes Kaliforniában kalandoztunk a nyáron, és Palm Springsben felvetettem a szállodában, hogy ha este nyolckor is negyvenkét fok van odakint, akkor ezt a frissen mosott ruháink szárításában hasznosítani szeretném. Megvonta a vállát a recepciós, és közölte, hogy nem rendelkeznek ilyen infrastruktúrával, és használjam az elektromos ruhaszárító automatát mint Alaszkától Miamiig mindenki.
Manapság már az is menő lenne, ha a nagy mennyiségben halálos dihidrogen-monoxidot is kiszedné a ruhákból