Bármennyire is technicizált egy haderő, továbbra is elsősorban emberekből áll (most ne foglalkozzunk a mesterséges intelligenciával). A katonáknál kiemelt jelentőségű a harci tapasztalat, a kompetencia, a motiváció, a doktrína, a kiképzés, az elkötelezettség, satöbbi, márpedig ezeket a paramétereket nem igazán lehet számszerűsíteni és statisztikai táblázatokkal összehasonlítani. Elismerem, hogy a harceszközök (repülőgépek, harckocsik, hadihajók, stb.) száma és műszaki paraméterei nagyon lényeges összetevői egy hadsereg hatékonyságának, de nem kizárólagosak.
És akkor nem is beszéltünk az olyan, államokra jellemző fogalmakról, mint például a politikai nyomáshányados*, amit úgy kapunk meg, hogy a vizsgált országgal szárazföldileg határos államok lakosságának számát összeadjuk, majd elosztjuk a vizsgált állam lélekszámával. Minél kisebb ez a szám, az adott ország annál komolyabb tényező lehet a saját régiójában (gazdasági, politikai, katonai). Ez a biztonságpolitika egyik kevéssé ismert, de véleményem szerint továbbra is elég lényeges viszonyítási pontja és mérőszáma, haditechnika ide vagy oda. Persze az se mindegy, hogy melyek azok a szomszédos országok, hogy milyenek a külkapcsolatok a szóbanforgó régióban, na meg a védelmi-katonai szövetségeket sem lehet figyelmen kívül hagyni.
Ezek után az már a laikusok számára is nyilvánvaló, hogy a biztonságpolitika nem egy egzakt tudomány, de ettől függetlenül jó móka ilyesmit számolni és elgondolkozni például azon, hogy a történelem folyamán hogyan változott a politikai nyomáshányados egyes (még létező vagy már megszűnt) államok esetében. Gondoljunk csak az elmúlt 35 (vagy 150) év európai határmódosulásaira…
Néhány európai ország politikai nyomáshányadosa 2022-2023-as adatok alapján (ha nem szúrtam el a matekot):
Németország: 2,02
Franciaország: 3,11
Románia: 3,25 (az európai posztkommunista országok közül a legalacsonyabb)
Csehország: 4,86
Horvátország: 5,51
Ukrajna: 6,28
Szerbia: 7,04
Lengyelország: 7,83
Magyarország: 8,68
Szlovákia: 18,92
Ausztria: 19,58
Észtország: 105,98
És hát Liechtenstein: 446,48, az USA: 0,49 :-) Kína és Oroszország pnyh-értékét nem számoltam ki, hogy nektek is maradjon valami sikerélmény.
*: a politikai nyomáshányados fogalmát egy magyar katonatiszt és geopolitikus, Kóbor János (az omegásnak csak a névrokona!) találta - és dolgozta - ki még főhadnagy korában, valamikor az 1930-as évek közepén. Mai szemmel talán már egy kicsit túldimenzionáltnak tűnik a lakosságszám jelentősége egy 21. századi állam életében, de biztonságpolitikai paraméternek - a sok között egynek - megteszi.
Érdekes megvizsgálni például a második világháborús helyzetet és összehasonlítani a szövetségesek összesített pnyh-át a tengelyhatalmakéval. Vagy ugyanezt megcsinálni az első világháború szembenálló erőivel... Ha van kedved és időd, csináld meg és kommenteld be az eredményt.
Dénes barátom ötletére reagálva kiszámoltam Bhután politikai nyomáshányadosát:
3596
Ez majdnem a kétszerese San Marino 1818-ának vagy Monaco 1861-ének.