1944 augusztusában az amerikai hadsereg megközelítette Pisát és felvette a harcot az oda magukat befészkelő németekkel. Mivel a támadó amerikaiaknak gyanúsan pontosnak tűntek a védekező német tüzérség találatai (a Nebelwerfer, ez a vontatott rakéta-sorozatvető komoly veszteségeket okozott soraikban), kisakkozták, hogy a teljesen sík toszkán vidéken léteznie kell egy magaslati pontnak, ahonnan a német tüzérség csapásait irányítják.
Értelemszerűen az 55 méter magas (kábé 18-20 emeletnyi), híres ferde torony volt az első számú gyanúsított. Egy fülledt éjszakán John Elliott Woods ezredes, az amerikaiak műszaki alakulatainak főnöke magához hívatta az egyik őrmestert, bizonyos Leon Wecksteint és utasította, hogy egy rádióssal karöltve közelítsék meg a tornyot és próbáljanak meggyőződni arról, hogy tényleg vannak-e német megfigyelők az épületben. Leon azt az egyértelmű parancsot kapta, hogy ha ott bármiféle gyanús mozgást lát, rádión adja le a "This is Able George One. Fire!" kódot, majd takarodjanak a környékről, mert 10 perc múlva szarrá lövik a tornyot és közvetlen környezetét.
Nem fogok nagy meglepetést okozni, ha rövidre zárom a sztorit és elmondom: Weckstein odament, körülnézett, közelről is megcsodálta a 700 éves építészeti műremeket, de lévén hogy se szabadszemmel, se távcsövével semmi olyan mozgást nem látott a toronyban, ami bármiféle emberi jelenlétre utalt volna, a kódmondat leadása nélkül tért vissza a bázisra. És mivel az amerikai tábornokokra finoman már rászóltak a politikai vezetőik, hogy ha nagyon nem muszáj, a több száz éves műemlék-épületeket nem kéne romhalmazzá bombázniuk (mint ahogyan azt három hónappal azelőtt Monte Cassinónál tették a híres ottani apátsági kolostorral), a torony és a mellette található székesegyház sértetlen maradt.
Érdekesség: Woods ezredes nem tudta, hogy a 23 éves Leon személyében olyan katonát küld ki felderítőnek, aki két évvel korábban önkéntesként jelentkezett a haditengerészethez, de rövidlátása miatt elutasították. Aztán a szárazföldi haderő nem kérdezett semmit és nyúlnak felvették.
Az amerikaiak végül bombázókat is bevetettek (ezek is elkerülték a tornyot és környékét), majd ezekkel kombinált tüzérségi csapásokkal megtörték a németek ellenállását és elfoglalták a várost. Az események után úgy 50 évvel egy újságíró meginterjúvolta Wecksteint, aki így fejezte be a beszélgetést: "Akarja tudni az igazságot? Máig az a meggyőződésem, hogy a toronyban igenis voltak német tüzérségi megfigyelők..."
Ma már semmi jelentősége, de azért megkérdezem:
Persze a kommentek között is válaszolhatsz, ha árnyalni szeretnéd a mondanivalódat.
Feleségem, aki régész, remélem nem olvassa: ha a bajtársaim élete és bármely kultúrkincs között kell választanom, csak por marad a régiségből...
Amúgy is látszik rajta, hogy mindjárt felborul, akkor meg már nem kár érte.