A SCOTUS (Supreme Court of the United States, vagyis az USA Legfelsőbb Bírósága) az Egyesült Államok szövetségi igazságszolgáltatásának legfelsőbb szerve. Végső fellebbviteli joghatósággal rendelkezik az összes szövetségi bírósági ügyben, valamint az olyan állami bírósági ügyekben, amelyek kapcsán a peres felek az ország alkotmányos vagy szövetségi jogi kérdéseiben fordulnak hozzá. És néha egészen meglepő témákkal is foglalkozik.
Lehet, hogy már te is találkoztál az emberiséget foglalkoztató nagy kérdések egyikével, amit egészen röviden így lehet összefoglalni: a paradicsom az gyümölcs vagy zöldség?
Nos, lelövöm a poént: botanikai értelemben a paradicsom egy bogyóterméses gyümölcs, a ribizli és áfonya közeli rokona. Jogi értelemben pedig zöldség (legalábbis az Egyesült Államokban). A vita 1893-ban a SCOTUS-on dőlt el a "Nix vs. Hedden" ügyben, egy New York-i perben.
Néhány mondat az előzményekről:
John Nix 1839-ban alapította meg gyümölcsforgalmazással és ennek értékesítésével foglalkozó cégét, amely elsősorban New Yorkot látta el finomságokkal. Több mint 40 évig eredményesen működött, majd 1883 tavaszán Chester Arthur elnök (az USA elnöke, nem a Nix cégé!) életbe léptetett egy új vámtarifa-törvényt, melynek értelmében az államokba importált zöldségek után 10% importadót kell fizetni, míg a gyümölcsök behozatala adómentes maradt. A New York-i adó- és vámhivatal kikötői tisztviselője (Edward Hedden) ettől a perctől kezdve a Nixék által behozott paradicsomot megvámolta (vagy megadóztatta;, sose tudom, ilyenkor melyik a helyes kifejezés). John Nix egy ideig tűrte, majd 1887-ben a helyi bírósághoz fordult, mert az ügyvédei utánaolvastak és forrásaik a paradicsomot egyértelműen gyümölcsnek, vagyis adómentes élelmiszernek kategorizálták.
Minden bírósági szintet megjártak, a vesztes fél mindig fellebbezett, mígnem hat év (!) elteltével az ügy elérkezett a SCOTUS-ra. Itt a bírák alaposan tanulmányozták az előzményeket, majd egyhangú döntést hoztak, amit Horece Gray legfelsőbb bíró foglalt írásba. Ennek értelmében (és most erősen lerövidítem) lehet, hogy növénytanilag a paradicsom gyümölcs, de a szó köznapi értelmében és használatát tekintve zöldség, mert nem desszertként fogyasztják, hanem salátákhoz, húsokhoz, halakhoz és más főfogásokhoz kísérőként, akárcsak az uborkát, a sárgarépát, a krumplit vagy a káposztát.
Azaz Edward Hedden, illetve hát a vámhivatal győzött: a paradicsom (jogi értelemben) az USA-ban 131 éve zöldség. A botanikusok meg elmehetnek a francba.
Azt régóta tudjuk, hogy nem sok minden biztos, de az egyik az adó
Ó igen, ezt a sztorit tanították az egyetemen, zöldségtermesztés órán :D
A tanár annyit tett hozzá hogy szakmailag természetesen ő is tudja hogy gyümölcs, és tiszteli a botanikus kollégákat de az emberek és főleg a vevők teljesen hülyének néznék azt aki gyümölcsként árulná a paradicsomot. Szerintem igaza volt :)